Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mennyire pontosak a meteorológ...

Mennyire pontosak a meteorológiai előrejelzések?

Figyelt kérdés
Mennyire lehet bízni bennük? Nem igazán szoktam nézni az időjárás-jelentést, ezért nem is tapasztaltam, hogy jól mondják-e vagy nem.
2011. jún. 26. 11:59
 1/7 anonim ***** válasza:
Az egy-két napos előrejelzések viszonylag pontosnak mondhatók, főleg a hőmérsékleti adatok azok, amik nagy százalékban megbízható eredményt mutatnak. Nagy területek időjárását is viszonylag egyszerű meghatározni. A probléma a lokális záporokkal és esőkkel van, amik miatt a meteorológia folyamatosan veszít a presztizséből. Ha ugyanis Józsi bácsi azt látja este a tévében, hogy másnap nem lesz eső, aztán mégis egy kisebb, gyorsan kialakulú felhő miatt elázik, akkor aztán szidja az ő adóforintjaiból ellátott meteorológusokat, hogy ezek csak halandzsáznak meg minden. A lényeg tehát, hogy órákra előre mondhatni 100%-os előrejelzést lehet csinálni, ami fontos is a repülésnek, mezőgazdaságnak, stb. Minél előrébb megyünk azonban az időben, annál megbízhatatlanabb lesz az előrejelzés is. Jelenleg úgy állunk, hogy 2 hét az a maximális idő, amelyre érdemes előrejelzést adni, mert onnantól kezdve annyira kicsi a bekövetkezés valószínűsége, hogy gyakorlatilag bármi megtörténhet.
2011. jún. 26. 12:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

Egy-két napra előre nagy az esélye, hogy beválik. Maximum annyi eltérés lehet, hogy nem reggel érkezik a vihar, hanem késő délelőtt.

Hetekre előre viszont nem lehet megjósolni az időjárást. Millió olyan tényező befolyásolhatja, amit nem tudunk előre jelezni.

A meteorológus csak azt tudja megmondani, hogy ha a frontok nem vesztenek erejükből, ugyanekkora sebességgel és ugyanebbe az irányba haladnak, akkor mi lesz. Esetleg belekalkulálhatják az adott évszak jellemző időjárását is, de az sem mindig teljesen ugyanolyan, tehát nagyon könnyen megeshet, hogy egy kicsit eltérő széljárás több száz kilométerrel arrébb fúj egy frontot és nem Budapesten lesz vihar, hanem mondjuk Varsóban, nálunk meg teljesen nyugodt időjárás lesz.

Szóval pár nappal előre az időjárás jellegét tekintve mondjuk 75-80%-os pontossággal lehet hagyatkozni rá, az időjárási jelenségek változására meg mondjuk azt, hogy ha holnapra vihart mond, akkor holnap ideér a vihar, de azt már nem lehet tudni, hogy reggel, délben, vagy este.

Hetekre előre pedig értelmetlen vele foglalkozni.

2011. jún. 26. 12:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:

Értem, és köszönöm! :)

Még annyi kérdésem lenne (nem akarok már ezért még egy kérdést kiírni), hogy a TV-ben, akik bemondják az időjárás-jelentést, ők valóban meteorológusok, vagy csak úgy ott vannak, és felolvassák a szöveget?

2011. jún. 26. 12:59
 4/7 anonim ***** válasza:
Egy részük meteorológus mások nem.
2011. jún. 26. 13:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
Reisz András pl. tényleg meteorológus. A többiekről nem tudom.
2011. jún. 26. 13:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
Véber István is. A Pataki Zita és Onyutha Judit félék viszont csak felolvassák.
2011. jún. 26. 13:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
Azt imádom amikor Pataki Zitát a híradóban megkérdezik, mint szakértőt.
2011. jún. 26. 13:48
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!