Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Nappali égen hogy lehet...

Nappali égen hogy lehet vizsgálni a csillagokat?

Figyelt kérdés

Amely csillagképek nappal nem látszanak, azok éjjel nem is fognak, vagy van amelyik igen, csak évszak és azon belül is hónap-nap függő?


Ami éjjel nem látszik, hogy vizsgálták régen, gondolom azért a nap -26.8 magnitúdója elnyom mindent, így a legnagyobb távcsövek se sokat látnak.



2017. nov. 6. 12:34
 1/7 anonim ***** válasza:
100%

Természetes hogy nappal nem látszik mivel a nap fényereje elnyom mindent. Jól mondod hónap függő mert a csillagképek csak megadott hónapban láthatók az égbolt csillagai közül. Amit régebben nem láttak éjszaka azt ma sem lehet látni a földről.

Ma csak azért nem látszik mert a városok fénye/fényszennyezése elnyomja a távoli csillagok fényét. Ezért alakítanak ki olyan területeket ahol nem szabad a fényszennyezésnem egy bizonyos mértéket meghaladnia. Ilyen Magyarországon Zselic-en és a Mátrában van. A másik megoldás a hegytetőre telepíteni a teleszkópot. Ilyen a keck obszervatórium hawaii szigetén.


Link:

- [link]


- [link]


- [link]

2017. nov. 6. 14:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
Mondjuk azon már én is gondolkodtam, hogy pl. az ókorban honnan tudták, hogy a Nap melyik csillagképben van éppen. A teljes állatöv feltérképezése után az éjszakai égbolt alapján kikövetkeztették?
2017. nov. 6. 15:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:
Ami itt nem látszik nappal, az a déli féltekén sem látszik gondolom, ráadásul egyáltalán nem, mint ahogy mi sem látunk jó néhány csillagképet amit a déliek igen. A kérdés akkor az, hogy a csillagászok honnan tudják a nappali égen nem látszó csillagokra vonatkozóan? Csak az űrbe fellőtt szondák képei alapján? Vagy esetleg egy fullspektrum kamera látja, vagy láthatja ezeket?
2017. nov. 6. 16:07
 4/7 anonim ***** válasza:
100%

Ha így kérdezed, akkor egyszerű a válasz: Van téli és nyári égbolt. Amit nappal nem látunk mondjuk nyáron, azt télen látjuk éjszaka.

Gondolj arra, hogy a Föld fél év alatt a Nap túloldalára kerül, tehát az égbolt másik része fog a Nap felé esni.

2017. nov. 6. 16:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:
Pl. a Nagymedve csillagképet télen-nyáron látni. A többi körülötte nem változik...
2017. nov. 6. 17:43
 6/7 anonim ***** válasza:
Úgy van, mivel azt cirkumpoláris csillagok alkotják.
2017. nov. 6. 18:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 Alex Fly ***** válasza:

Nos a Nap esetében onnan tudták, melyik csillagkéoben tartózkodik, hogy megfigyelték napkeltekor melyik csillagkép van ott, ahol a Nap felkel. Másik megoldás, ha "indikátorcsillagokat" figyelnek meg, melyeknek az állatövi csillagképekkel közel azonos a rektaszcenziójuk, de jóval messzebb esnek az Ekliptikától, így a szürkület idején jobban láthatóak. A bolygók helyzetét pedig egy idő után már ki tudták számolni, így nem kellett látniuk ahhozb hogy tudják, merre tartózkodnak.

És nem lehet figyelmen kívül hagyni a teljes napfogyatkozásokat, amikor saját szemével láthatja bárki, hogy a nappali égen is pontosan ott van minden, ahol a Nap mindent elnyomó fényének hiányában is látjuk.

2017. nov. 28. 23:31
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!