Azt már próbálták vizsgálni, hogy mi kelti az agyon belül az életérzést? Lehetséges az, hogy ez a belső, "párhuzamos" gondolatok átlapolódásából meglevő illúzió?
Az életérzést nagyjából szó szerint értem... arra a folyamatosan meglevő, érzékelt (én)tudatra gondolok, ami miatt pl. gyerekként úgy érzi az ember, hogy a külsőleg szemlélt világ él az ő tudatában, nem pedig fordítva.
Lényegében ez is tartja fenn az emberben az élni akarást, életösztönt... ill. fordított megközelítéssel mondhatni a halálfélelmet (ennek a tudatnak az elvesztését).
Ezt mi generálhatja az agyon belül? (persze lehet, nagyon összetett folyamat, de nagyjából, alap szinten mi lehet?)
"Lehetséges az, hogy ez a belső, "párhuzamos" gondolatok átlapolódásából meglevő illúzió?"
Ezt a következőképpen értem:
Hasonlóan a látásérzékelésben optikai illúziók írhatóak le, avagy tapasztalhatóak. Ilyen az az elv/jelenség páros, ami alapján mozgóképeket tudunk gyártani... vagy amikor egyes állóképekkel vibrálás, mozgás érzékelését tudjuk előidézni a látásunk számára.
Vagy pl. az a jelenség, hogyha egy fényforrást (LED, vagy akár váltóáramon üzemeltetett lámpák) elég sokszor le-/felkapcsolgatunk, akkor folyamatos világítást érzékelünk a "szemünk" késleltetése miatt.
De leginkább, informatikusként egy használt hangtani illúzióval tudnám még kifejezni a célzásom:
Ha veszünk egy emberi beszédről felvett digitális hangmintát, és azt "végtelen mértékben" felerősítjük (túlvezéreljük), akkor kizárólag négyszöghullámokat fogunk kapni (infos megközelítésből: bináris jeleket, elektromérnöki megközelítésből TTL jelszinteket).
Azaz, a megmaradt digitális jel tényszerűen kizárólagosan MONOfónikus, váltakozófrekvenziájú négyszöghullám sorozata.
Mégis, ha visszahallgatjuk, igaz, torz formában, de kivehető, egyértelműen érzékelhető és ÉRTELMEZHETŐ beszédet hallunk, pedig pusztán az adott frekvenciákon váltakozó négyszöghullámok sorozatát halljuk. Mégis, a "fülünk" abból értelmes (persze, emberi szempontból véve) információt érzékel.
(ld.: [link] (élőben érthetőbb))
Magyarázd meg, mi az, hogy "belső párhuzamos gondolatok átlapolódása".
Illetve az életérzés jelentését sem magyaráztad meg kielégítően, írtál utána további feltételezéseket, de nem magyaráztad meg (sőt, ezek az adalékok maguk is további magyarázatra szorulnának).
Ha jól értem, te itt a filozófiai idealizmussal, monizmussal, szolipsuizmussal birkózol, azaz az elmére vonatkozó filozófiai értelmezésekkel, az [link] -val, és ezen belül az idealista iskolát képviseled.
Magyarul, hogy ezeket értelmezzem egy kicsit:
(elmefilozófiai) dualizmus: az az elképzelés, hogy a tudati és a fizikai valóság is létezik
fizikalizmus: az az elképzelés, hogy a fizikai valóság az elsődleges, és a tudat ebből ered
idealizmus: az az elképzelés, hogy a gondolati valóság az elsődleges, és a fizikai valóság ebből ered
monizmus: az az álláspont, hogy alapvetően egy valóság létezik, és ennek az aspektusai
szolipszizmus: az az álláspont, hogy csak a tudat létezik biztosan. a "kemény" szolipszizmus az idealizmushoz hasonlóan azt mondja, hogy csak a saját tudatod létező, és ennek a terméke jön a valóság illúziója
De ezek filozófiai kategóriák, nem természettudományosak.
Mellesleg rá fogsz jönni, hogy kicsit bolondság ez a rengeteg név, hiszen ezek átfedik egymást, lényegében mint a tudat-fizikai valóság kölcsönhatását vizsgálják, felesleges és félrevezető minden megvizsgált lehetőségnek nevet adni vagy úgy tenni, mintha több lehetőség már nem lenne.
"Ezt mi generálhatja az agyon belül? (persze lehet, nagyon összetett folyamat, de nagyjából, alap szinten mi lehet?)"
Te találtad ki, te mondd meg. Nekem fogalmam sincs. Te kitalálod, mi keressünk hozzá bizonyítékot, utólag? :p
Kérdező: lehet, hogy a testképre gondolsz?
Vagyis arra, hogyan érzed a saját tested, milyen kép alakul ki erről az agyadban és hogyan helyezed azt el a külső világban?
Nagyjából lejön, a kérdező mire gondol.
Teljesen a digitális analógia nem vehető át, de ha ennél maradunk, akkor, legalábbis a legújabb kutatások szerint, az agy váltakozó ciklusban érzékszervi inputokat olvas, majd ezeket virtuális világképbe illeszti, kb. 0,3 másodperces váltásokkal a két funkció közt.
Az "életérzés", tudat, önmagunk érzékelése, felfogása tehát csupán 0,3 másodperces belső képalkotási ciklusok sorozata. És bizony mind közt ott van egy 0,3 másodperces "tudattalan" ciklus. És mivel ez nem tudatos, nem is érzékeljük ezeket a lyukakat.
Wadmalac, nagyon köszönöm a tartalmas válaszodat!! Pontosan arra gondoltam, amit te levettél. :D
Érdekes nagyon!
Amúgy elég tájékozott ember lehetsz. :)
Megkérdezhetem, hogy honnét szoktál olvasni ilyesmiket? Erről a kutatásról szóló cikket pl. hol olvastad?
Vagy neked is valaki ezt szóban adta tovább?
"Én gépész vagyok"
Tuuudoom... :) Már párszor találkoztunk! ;)
Fizika témakörben mindig nagy guru vagy.
"Fizika témakörben mindig nagy guru vagy."
Max. a mechanikához konyítok kicsit, atomfizika meg kvantumfizika maximum érdeklődési szinten.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!