Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Geostacionárius pályának...

Geostacionárius pályának hogyan kell vizsgálni a stabilitását? Mit kell ilyenkor megnézni, kiszámolni?

Figyelt kérdés

2017. ápr. 1. 21:37
 1/7 crudy ***** válasza:
24%
Namost a foldkoruli palyanak ket jellemzoje van amit az ember befojasolhat. A magassag illetve a sebesseg. Ez azt jelenti h a fold felszine felett 10centire is (ha feltetelezzuk h nincs mibe beleutkozzos a test) lehet foldkoruli palyara allitani egy testet ha eleg gyors. A geostacionarius palyanal a keringesi sebesseg pont egyenlo a ford forgasi sebessegevel igy ez adott. Ebben az esetben csak egy magassagot kell kiszamolni. Ez egyebkent az elso kozmikus sebesseg keoletebol lehet kiszamolni ami v=√GM/R ahonnan M a fold tomege az R pedig a test es a fold kozeppontjanak ha jol emlekszem a tavolsaga
2017. ápr. 1. 22:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 crudy ***** válasza:
48%
Jajj nem' M a test tomege
2017. ápr. 1. 22:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:

Igen, köszönöm szépen, ezt ki tudom számolni. De van egy olyan feladat is, hogy a pálya stabilitását kell vizsgálni.

Ez vajon azt jelenti, hogy mennyire lehet kitéríteni a testet a pályájáról, hogy még keringjen a Föld körül?

2017. ápr. 1. 22:28
 4/7 crudy ***** válasza:
Jaa oke akkor ez eddig ment. Akkor neked azt hiszem valami olyasmi kell aminek a msodik kozmikus sebesseghez van koze. Tegyuk fel h a tested nyugodtan kering a fold korul a meghatarozott sebesseggel es magassagban. Ha hirtelen a sebesseget a masodik kozmikus sebessegre emeljuk akkor el fogja hagyni a fold vonzaskoret. En a stabilitasra olyan valaszt adnek ha ez egy feladat, hogy bizonyos sebesegvaltozassal mennyire fog elterni a keringesi sebessegtol es a periodus idotol. Matematikailag ha egy miliomodot valtoztatunk mondjuk a sebessegen vag magassagan akkor mar el fog terni a fold periodusatol. Ez egyebkent 23 ora, 56 perc 4 masodperc. Mondjuk azt h akkor stabil ha ettol nem egesz egy masodpercel ter el
2017. ápr. 2. 00:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
Ha felmerül, hogy egy geostacionárius pálya nem stabil, akkor szerintem ott csak a környező égitestek hatásairól lehet szó, tehát Hold, Nap. Önmagában, ha csak a Földet vesszük figyelembe, akkor minden pálya (ami a légkör felett van) "stabil".
2017. ápr. 2. 06:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 Wadmalac ***** válasza:
A geostac. pálya instabilitását tényleg a Hold-Nap gravitációs "rángatásai" okozzák. Abban a magasságban a Föld gravitációs inhomogenitásai már nem nagyon szólnak bele, még ha nem lenne közös szögsebessége a Földdel, akkor sem tennék különösebben.
2017. ápr. 3. 08:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a válaszokat!


Azt elfelejtettem mondani, hogy nem a Föld geostacionárius pályájáról szól a feladat, hanem a Jupiteréről.


Ma a fizika előadáson vettünk egy módszert, hogy hogyan kell stabilitást meghatározni: venni kell az energiát leíró függvényt, kétszer deriválni, és ha a második derivált kisebb nullánál, akkor instabil a pálya, ha nagyobb, akkor stabil.


Esetleg abban még tudnátok segíteni, hogy ezeket hogyan határozzam meg?

Annyit tudok, hogy ha a sugarat megnöveljük, akkor a potenciális energia fog változni, míg ha csökkentjük, akkor már a centrifugális erő is belép a képbe. EZ pontosan hogy is van?

2017. ápr. 4. 19:48

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!