Miért csak 35784 Km magasan keringhetnek a geostacionárius műholdak?
Meg lehet csinálni azt, hogy egy műhold mindig a föld egy pontja felett legyen és adott magasságba keringjen, de akkor hatalmas mennyiségű üzemanyagot kell elégetni ahhoz, hogy folyamatosan a megfelelő pályán maradjon.
De szerintem amit nem értesz, az az, hogy a keringésnél ugye, semmi nem hajtja a műholdat. Tehát mint egy kő, amit eldobsz, van egy pályája, és a sebessége, meg az iránya az a környezettől függ.
ha azt akarod hoyg szépen föld körüli pályán keringjen valami, akkor nagy gravitációnál nagy sebességre van szükség. Ha ennél kisebb a sebesség, akkor belesüllyed a pálya az atmoszférába, ami a test lefékezését, majd a földbecsapódását jelenti (vagy az atmoszférában való elégését). Ha a sebsség túl nagy, akkor viszont a föld másik felénél megnyúlik a pálya, tehát egy ellipszis lesz belőle, mert ugye olyan nagy a sebessége... amikor viszont jó távol kerül a földtől, akkor lelassul, majd ahogy megint a földhöz közeledik, megint felgyorsul. Ha ennél is nagyobb a sebesség, akkor elég energiája van a testnek, hogy gyorsabban távolodjon el a földtől, mint ahogy a gravitáció lassítani tudja, tehát soha nem fog visszajönni.
Tehát ha nem akarsz folyamatosan pályát módosítani, és végig körpáklyán akarsz keringeni, akkor adott magasságon csak és kizárólag egy sebességgel haladhatsz. Olyan nem létezik hogy ugyanazon a pályán az egyik test lassabb, a másik gyorsabb. Más sebesség egyúttal más pályát is jelent az űrben.
Itt megtalálod a keringési idő számítását:
A lényeg, hogy nem függ a keringő test tömegétől. Bármilyen műhold csak adott távolságban tud épp egy nap alatt megtenni egy teljes kört.
Mert minden orbitális sebességhez csak egy adott Föld körüli magasság társulhat.
Átfordítva: minden magassághoz csak 1 sebesség tartozhat.
Ezt egy fizikus úgy magyarázta, hogy ha az ujjadra kötsz egy fél méteres spárgán, egy golyót, azt megpörgetve a madzag rátekeredik az ujjadra, és ahogyan az ujjad, és a golyó közti táv csökken, úgy gyorsul a forgás sebessége.
hiába próbálod a 30 centis hossznál gyorsabban tekerni, nem lehet. Ahhoz adott sebesség tartozik. Csakúgy, mint egy ingánál, egy adott hosszhoz, csak egy adott periódus tartozik. Hiába lököd meg erősebben, vagy teszel rá nagyobb súlyt.
"Ezt egy fizikus úgy magyarázta, hogy ha az ujjadra kötsz egy fél méteres spárgán, egy golyót, azt megpörgetve a madzag rátekeredik az ujjadra, és ahogyan az ujjad, és a golyó közti táv csökken, úgy gyorsul a forgás sebessége.
hiába próbálod a 30 centis hossznál gyorsabban tekerni, nem lehet. Ahhoz adott sebesség tartozik"
Lehetni éppen lehet csak akkor a "madzagban" ébredő erő is változik.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!