Schrödinger macskája az ugye csak egy érdekes analógia, de ma már jól tudjuk, hogy nem tökéletes analógia?
Tökéletes analógia nincs.
Mint ahogy rendszernek tökéletes modellje sem lehet.
Ez tényleg csupán egy megértető "vázlat".
De egyelőre elméleti szinten nem lehet kizárni, hogy magasabb bonyolultságú molekulák szintjén is létezhet szuperpozíció. Csak a rendszer bonyolultságával nő a hullámfüggvény összeomlását kiváltani képes események esélye.
A legnagyobb dolog, amivel sikerült a részecske-hullám kettősséget bizonyítani, az a C60 fullerén molekula eddig, de ez nem egy korlát, ez azt bizonyítja, hogy már ilyen makromolekulák és mutatnak kvantumos effektusokat.
Elvileg egy teniszlabda is interferálhatna önmagával, csak ugye nehéz elkerülni, hogy ne hasson közben semmivel sem kölcsön. Ne legyen megfigyelve!
"Schrödinger macskája szimpla vegytiszta gúny, a KM koppenhágai interpretációjának kifigurázása. Schrödinger azért alkotta meg, hogy rámutasson, mi is az alapvető gondja a Koppenhágai interpretációval."
De attól még ez egy "parasztosra butított" analógia.
Még ha célja az is volt, hogy kimondja: hülyék vagytok, vazze. :D
És miért is terjedt el ez, mint a szuperpozíció magyarázata?
Mert laikusok szintjére butított példa.
Ez fizikusokkal szemben tényleg lehet tömény gúny.
@5: Nem azért gúny a fizikusokkal szemben, mert laikus szinten érthető példával magyaráz egy jelenséget. Schrödinger nem volt kibékülve a KM koppenhágai interpretációjával. Hogy tömören megmagyarázza, mi is a gondja vele, kitalálta ezt a macskás sztorit, olyan célzattal, hogy nézzétek, ez az egész interpretáció olyan abszurd, mintha azt mondanánk hogy a szerencsétlen macska élő is és halott is egyszerre. "Nézzetek már rá, mekkora hülyeség!" - Na, ez volt Schrödinger célja. Nem egy jelenséget ténylegesen a való mivoltában megmagyarázni.
Magyarán Schrödinger macskája annak a példázata, hogy mi nem történik, nem annak hogy mi történik.
Hát nem tudom, én továbbra is úgy érzem, hogy ez a macskás példa csak fizikát művelő embernek fájdalmas analógia.
Persze ezer évig lehetne sorolni, hogy miért nem jó, de mégis. Laikusnak a büdös életben nem találsz ennél érthetőbb és egyben igazabb példát a dolog alapjaira.
Ami a nagy hibája, hogy kismillió hibás következtetést tesz lehetővé.
"Schrödinger macskája szimpla vegytiszta gúny, a KM koppenhágai interpretációjának kifigurázása. Schrödinger azért alkotta meg, hogy rámutasson, mi is az alapvető gondja a Koppenhágai interpretációval."
A Wikipédiában pl. ez egyáltalán nem derül ki, szó sincs erről. Esetleg tudsz adni olyan hivatkozást, ami ezt az állításodat alátámasztja?
@8:
"Schrödinger's cat is a thought experiment, sometimes described as a paradox, devised by Austrian physicist Erwin Schrödinger in 1935.[1] It illustrates what he saw as the problem of the Copenhagen interpretation of quantum mechanics applied to everyday objects"
és kicsit később jobban kifejtve is olvashatod a wikipédia szócikkben IS:
"According to Schrödinger, the Copenhagen interpretation implies that the cat remains both alive and dead until the state has been observed. Schrödinger did not wish to promote the idea of dead-and-alive cats as a serious possibility; on the contrary, he intended the example to illustrate the absurdity of the existing view of quantum mechanics"
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!