Mennyivel élhetnénk jobb világban, ha minden hadviselésre vagy űrkutatásba fektetett pénzt az oktatásra és az egészségügyre fordítanánk?
A kérdést elolvasva, az volt az első benyomásom, hogy megint egy tíz éves gyerek trollkodik. De azt hiszem, itt másról van szó.
Űrkutatás nélkül nem lenne "tányéros" tévé, GPS. Sok hétköznapi dolog az űrkutatás terméke, a leismertebbek: Teflon, tépőzár, nedvszívó pelenka stb.
A Hubble-teleszkóp, a kozmikus háttérsugárzást mérő műholdak nagyban kitágították a világról alkotott képünket.
Ha azt a pénzt az oktatásra költötték volna, mit tanítanának?
A csillagok egy nagy fekete bársonykupolán lógó fényes cserebogarak? (Kicsit eltúloztam, hogy megértsd az összefüggést.)
A fegyverkezésre költött pénzt én is sokallom. De tudod, hogy az internet eredetileg katonai hírközlő rendszernek készült?
Vagy nem akarod tudni?
Valószínűleg az amerikai hadsereg nélkül is létrehozták volna, de sokkal később.
Talán még gyerekcipőben járna, talán csak intézmények, és néhány magánszemély rendelkezne internet kapcsolattal.
Talán ezt a fotelfilozófiába csomagolt depressziót nem tudtad volna ránk löttyinteni.
Szerinted mennyi pénzt költ Magyarország űrkutatásra?
A hadsereg arra kell, hogy amit a NATO akar Magyarországtól, azt teljesíteni tudja. Ennél több pénzt nem fognak kapni, hiába megy a hírverés a 2%-ról.
Miért kell mindig az űrkutatást buzerálni?
Aki ilyet reklamál, fingja nincs, hogy milyen KEVESET költ az emberiség űrkutatásra.
És mi lesz a nagy jólétben túlszaporodó emberiséggel?
Bevezetjük a kötelező egykét, sterilizálást vagy a 60 felettiek euthanáziáját?
Szép új világ.
Ha nem tudunk kiköltözni a Földről az űrbe. Aztán űrkutatás nélkül hogyan?
A másik, hogy a korlátlanul fejlődő társadalomnak mi lesz a másik korlátja? A nyersanyag.
Nem lesz mindig, minden visszaforgatható és mindig lesz olyan anyag, amiből a technikához hiány van. Honnan lehetne pótolni? Hát űrbányászatból. Aztán hogyan űrkutatás nélkül?
A hadikiadások részt aláírom.
De egy dolgot ne felejtsünk el.
Az általános jólét tespedést eredményez.
Piaci és gazdasági (sőt országok közti politikai) verseny nélkül nem nagyon van hajtórugó.
A fejlődés leül, a kutatási szellem kihal, az emberiség elpunnyad, a változások és kihívások hiányában dekadenssé válik és kihal.
És egy jóléttel teli, az eseménytelen, történelem nélküli (mert nem lesz többé mit leírni, egyik nap olyan, mint a másik) világban hol lenne az utolsó, de örök kihívás?
Hát a világűr meghódításában.
Aztán, hogyan űrkutatás nélkül?
Szóval, tessék leszállni az űrkutatásról.
Attól, hogy valaki még képtelen felfogni a fontosságát és szerepét, attól még ez az egyik legfontosabb fejlődési irányunk.
"ezek a dolgok nem teszik boldogabbá az életet amiket felsoroltál."
Nem, boldoggá nem. De segítenek kényelmesebben, kevesebb fáradtsággal és nem utolsó sorban jobb arányban túlélni.
Komolyan azt hiszed, hogy az orvosi technika nem nyert fejlődést az űrkutatás vagy akár a hadiipar révén? Illetve a mai nagy fogyasztói társadalom révén?
Ez a magányos erdei vagy lakatlan szigeti, technika nélküli boldog élet romantika összetörik az első fogszuvasodásnál vagy vakbélgyulladásnál. Rögtön megint fontos lesz a technika és tudomány.
Alapszabály: a radikális véleményeket minden esetben túl szűkre állított szemellenző okozza.
"De amikre kellene se költ."
Na ilyenről sem kellene véleményt alkotni, amíg nem kellett még rutint szerezned havi 120 fixből való megélhetésből, önfenntartva, apuci-anyuci kassza nélkül.
Mert akkor rájön az ember, hogy marha rövid az a takaró, ami alatt nyújtózkodni akar.
Azt hiszed, hogy egy állam kasszája más?
Dubaiban talán.
Vegyünk egy példát: Star Trek világ.
Elvileg mindenki boldog, nincs nélkülözés, nincs éhezés, csupa idill a Föld bolygó.
A Star Trek filmekben mivel foglalkoznak legtöbbet? Hadviseléssel és űrkutatással.
:))
Csak a jövő tudja igazolni azt, hogy mire kéne, kellett volna költeni. Most ezt még lehetetlen megállapítani.
Ok! Több pénz jutna oktatásra és egészségügyre, ha a hadviselésre nem költenénk semmit, de az űrkutatásra fordított pénzek felszabadítása nem sokat változtatna a dolgokon. ugyanis világviszonylatban ezek a pénzek elhanyagolhatóan kis mennyiségűek.
A hadviselés meg (tudniillik) nem csak csapásmérésről szól, hanem honvédelemről is! Ha nem áldoznánk pénzeket rá, akkor kényelmesen fejleszthetne bárki titokban olyan haditechnikát, amivel könnyen terrorban tarthatna olyan országokat melyek képtelenek megvédeni magukat.
Az űrkutatás meg habár költségesnek nemigazán nevezhető, rengeteg ismerettel bővítette és bővíti a tudásunkat, amik hosszú távon igencsak kifizetődők:
pl.: Apokaliptikus pusztítást végző kozmikus veszélyek felkutatása és elhárítása. Egy aszteroidabecsapódás után, ami kiírtja az emberiség felét nemigazán lenne jobb a világ! Tehetünk ellene ha fejlesztjük és támogatjuk az űrkutatást. Ha nem teszünk semmit, akkor nagy mértékben kockáztatjuk az emberiség fennmaradását az univerzumban.
Szerintem az a jó világ, ami biztonságos és megfigyelhető. Az űrkutatás nélkül ez lehetetlen.
Amúgy meg az űrkutatás az emberiség fennmaradásának elengedhetetlen feltétele. A bolygónk nem fog minket örökké ellátni nyersanyagokkal. A Nap pár milliárd év múlva élhetetlené fogja tenni a Földet. Addig meg kell tanulnunk életben maradni a csillagok között. Ezt elérni még szinte lehetetlennek tűnik. Van időnk, de nem tudjuk hogy mennyi. A Földön pár millió évente tömeges kipusztulások történnek. A Föld veszélyes hely és ha muszáj lesz, akkor el kell hagynunk. Élhetünk addig békében és egészségben, de miért, ha úgyis elpusztulunk?!
Szerintem az a jó világ, amiben az emberiség létezését megpróbáljuk kitolni minél tovább. Ez honvédelem, és űrkutatás nélkül kivitelezhetetlen...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!