Miért alakult úgy, hpgy a bal agyfélteke csak a jobb látómezőt látja a jobb pedig csak a balt?
Mivel a látóidegek oda mennek...
a feldolgozott jel pedig jóval kisebb, mint a nyers, tehát ahhoz már sokkal kevesebb ideg kell.
A térlátás egy plusz.
Ha egy helyen lenne a feldolgozás és így mindkét szemből jövő jelre szükség lenne a látáshoz akkor a félszemű emberek gyakorlatilag megvakulnának.
De aki pl agyvérzést vagy fejsérülést is szenvedne azon a helyen is hasonlóképp járna, így meg "csak" az egyik féltekét érintő probléma esetén a másik szemmel még látni fog.
Nem véletlen hogy már az állatoknál is így van.
Ez evolúciós szempontból nem kicsi előny.
Életben maradást és szaporodást jelentett, szóval ez még csak nem is az embernél alakult ki így, készen kaptuk.
Azt hogy miért "keresztbe" van kötve az ideg ez jó kérdés.
Erre más fog választ adni.
"Mivel a látóidegek oda mennek...
a feldolgozott jel pedig jóval kisebb, mint a nyers, tehát ahhoz már sokkal kevesebb ideg kell."
Az első sor: nem értetted meg a kérdést, tudom, hogy oda mennek, le is írtam
Második sor: nem értem mire gondolsz, fejtsd ki bővebben
"A térlátás egy plusz."
Mit értesz térlátás alatt? A térlátás abban az értelemben, hogy a végső percepciód az, hogy objektumok vannak a 3D térben és nem egy síkon élsz, ilyen értelemben nem plusz, hanem eszenciális, sőt az egésznek ez a lényege és végső célja, hogy felismerd a 3D környezetedet, ez maga a percepció.
"Ha egy helyen lenne a feldolgozás és így mindkét szemből jövő jelre szükség lenne a látáshoz akkor a félszemű emberek gyakorlatilag megvakulnának."
Okos meglátás, de biztos, hogy az evolúció nem a ritka balesetekre és a vakságra optimalizált, ráadásul valószínűleg megoldható lenne az élet úgy is, mert az agy baromai gyorsan adaptálódik, de még olyna huzalozás is elképzelhető, hogy mégcsak gondot se okozzon, ez igen jól megoldható lenne.
"A térlátás abban az értelemben, hogy a végső percepciód az, hogy objektumok vannak a 3D térben és nem egy síkon élsz, ilyen értelemben nem plusz, hanem eszenciális, sőt az egésznek ez a lényege és végső célja, hogy felismerd a 3D környezetedet, ez maga a percepció."
Nem ezért van két szemünk. Az azért van, hogy a látóterünk széles legyen illetve a fentebb említett redundancia, egy szem elvesztése még nem halálos ítélet.
Rengeteg állat van, aminek a két látótere nem fedi egymást, vagyis két szemes térlátása egyáltalán nincs. Azt leeht mondani, hogy a térlátásra képes állat van kevesebb.
Madaraknál van pár kivétel, pl. bagoly, emlősöknél is főként a ragadozóknál, ahol a zsákmány pontos távbemérése fontos, illetve főemlősöknél, ahol mondjuk fontos az ágról ágra ugrásnál a távbecslés.
A madarak nagy részének nincs látótér-átfedése, ugyanígy a halak, emlős növényevők, ezeknél viszont csaknem 360 fokos látóteret biztosít a két szem.
Itt is jelentős előny, hogy a két szem adatait két agyterület külön dolgozza fel, így jobb eséllyel veszik észre a veszélyt.
Tipikus példa a szeparált feldolgozás előnyére a kaméleon.
Wadmalac (#8)
"A madarak nagy részének nincs látótér-átfedése"
Van, csak nagyon kicsi.
Az igaz, hogy a baglyoknál a legnagyobb az átfedés, illetve mellettük még a nappali ragadozóknál nagyon jelentős, a többi madárnál nagyon szűk.
Wadmalac tökéletesen leírta hogy miért nem alapvető a térlátás. Sőt azt is hogy evolúció szerint a kivételes kiscsoportba tartozunk ezzel és nem a többséghez.
Attól hogy valamit csak az egyik szemeddel látsz az attól még ott van és látod. (Próbáld ki hogy behunyod az egyiket.)
Térlátás nélkül egy adott tárgynak a többi tárgyhoz viszonyított távolságát és a tárgy mélységét nem tudod felmérni, csak ennyi a hátránya egy félszeműnek a két szemmel látóhoz képest.
Pl egy leeső poharat vagy felé dobott labdát nem tud elkapni. De attól még tökéletesen lát mindent. És emiatt életben is tud(ott) maradni. Aki meg nem lát(ott) az meg sokkal kevésbé, mert nem észleli a veszélyt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!