Miért alakult úgy, hpgy a bal agyfélteke csak a jobb látómezőt látja a jobb pedig csak a balt?
Egy szemmel is létezik térlátás, a fókuszálás alapján.
Kicsit macerásabb, meg lassúbb is.
naszóval.
mivel senkinek nem sikerült a kérdésre válaszolni ezért megpróbálok én...
" tehát a jobb és bal szemből jövő információt a térlátás miatt összehoozta az agy, akkor miért nem képezte egy helyre a balt és a jobbat is, megtehette volna."
meg is teszi.
a probléma az, hogy összekevered a szem és a látómező fogalmát. (korábban már linkeltem, de újra)
mindkét szem kapcsolódik mindkét agyféltekéhez, ráadásul mindkét szem ugyanazon oldala ugyanahhoz az agyféltekéhez.
a (középhez képest) jobbról érkező fény mindkét szemben a bal oldalra vetül és az itt lévő receptorok a bal agyféltekéhez kapcsolódnak. míg a balról érkező fény a szem jobb oldalára vetül, ami a jobb agyféltekéhez kapcsolódik.
mivel egy adott pontból érkező fény (jellemzően) mindkét szemben ugyanarra az oldalra érkezik így az adott pont esetén a térlátást is ugyanaz az agyi terület kezeli.
most erre mondhatnánk, hogy nincs itt semmi látnivaló, haladjunk tovább, de a dolog ennél érdekesebb.
ugyanis:
azaz a halaknál még teljesen különálló a két szem által adott információ feldolgozása és ráadásul keresztbe kapcsolt. a madarak kezdik szivárogtatni az információt az azonos szemből az azonos oldali agyféltekébe, de csak az emlősök kezdik kifejleszteni az emberhez hasonló elrendezést, amit a főemlősök tökéletesítenek.
úgyhogy visszatérünk valamelyest az eredeti kérdéshez, hogy miért is keresztbe kapcsolt eredetileg, amire a válaszom az, hogy passz...
Kis érdekesség:
Ez alapján jön a feltevés, hogy az átkereszteződés nélkül NINCS jobb-bal csere, a bal szem a bal agyféltekébe küldi az adatot és a jobb a jobba.
"a probléma az, hogy összekevered a szem és a látómező fogalmát"
nem, nem kevertem össze, a kérdés első mondatában a látómezőre kérdezek rá, ha nem vetted volna észre
a két szemet azért hozom csak be, mert azonos látomezőre van információ a jobb és bal szemből is, és fizikailag ezek az információk különböző szemből jönnek és az agy eljuttatja az információt közös pontba, de V1-ig csak külön-külön
"úgyhogy visszatérünk valamelyest az eredeti kérdéshez, hogy miért is keresztbe kapcsolt eredetileg"
Arra, hogy miért kereszteződik át a legtöbb rost, mielőtt a nagy agyba futna, nem könnyű válaszolni. Ahogy nézem, Cayal több mint száz éve (de valószínűleg hibás) magyarázata mellett csak nem rég jelent meg egy új hipotézis, ami jó eséllyel magyarázhatja. Eszerint az előagy (és még pár rész) az elúció (illetve az egyedfejlődés) során 180°-al elfordult a test többi részéhez képest. Bővebben ebben a cikkben:
Arra, hogy az embernél (és néhány más állatnál) a látóideg miért csak félig kereszteződik át, több magyarázat van. Az egyik, hogy ez a térlátáshoz szükséges (ahogy már korábban is írták). Ugyanakkor abban a cikkben, amiből a 12. válaszoló a második képet vette, egy másik lehetőséget vetnek fel. Eszerint a látóideg átkereszteződése azért alakult így, mert az végtagok irányítása során fontos, hogy az ehhez kapcsolódó szenzoros információkat ugyanaz az agyfélteke dolgozza fel. Ezért lesz jelentős az nem átkereszteződő rostok aránya azoknál a fajoknál, amelyeknél fontos a látás a végtag mozgásának irányításában, és átfed a két látótér.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!