Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » 1 darab kettős spirálú DNS-ből...

1 darab kettős spirálú DNS-ből hogyan lesz 23 pár kromoszóma?

Figyelt kérdés

Sziasztok!

Ugye minden sejtünkben van 1 darab kettős szálú DNS feltekeredett állapotban. Amikor osztódik a sejt, ez replikálódik, így 2 kópia lesz belőle, ezért mondjuk, hogy 23 PÁR kromoszóma. Ebből az egészből az nem világos, hogy hogyan lesz 1 szálból 23 db? Feldarabolódik 23 részre?


2017. okt. 8. 13:51
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

"Ugye minden sejtünkben van 1 darab kettős szálú DNS feltekeredett állapotban"


Nem. 23 pár DNS van egy sejtben. (Egy pár az egy kromoszóma.) Osztódás előtt ez megkettőződik, akkor lesz 23 pár kromoszóma.

2017. okt. 8. 14:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:

Hoppá! Akkor majdnem jól tudtam. :P

Akkor ez úgy van, hogy minden sejtben van 23 darab különböző DNS fonál, ami a sejtosztódáskor megkettőződik?

2017. okt. 8. 14:31
 3/6 sadam87 ***** válasza:
100%

"Akkor ez úgy van, hogy minden sejtben van 23 darab különböző DNS fonál, ami a sejtosztódáskor megkettőződik?"

Nem, minden sejtünkben 23 pár kromoszóma (különálló kettős szálú DNS) van (kivéve az ivarsejteket, de azok nem osztódnak). Osztódás előtt lemásolódnak (megkettőződnek), és így mindkét utódsejtben is 23 pár kromoszóma lesz. A DNS másolódása során a kromoszómák száma nem változik, csak a DNS mennyisége (így a DNS molekulák száma igen), mivel új információ (a másolási hibáktól eltekintve) nem jön létre. Az osztódás elején minden kromoszóma két egyforma DNS kettős spirált tartalmaz (két kromatidás kromoszómák).

2017. okt. 8. 14:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 Walter_Dornberger ***** válasza:
100%
Ezen kívül DNS található (kör alakú) a mitokondriumokban is, a mitokondriumok tudtommal függetlenül osztódnak, és a sejtosztódáskor egyszerűen két sejtbe rendeződnek.
2017. okt. 8. 15:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 EagleHUN ***** válasza:

Előzőek több kevesebb hibával írták le!


Itt a jó megoldás:

[link]


"24 különböző féle kromoszóma van, 1-22 autoszóma és kétféle gonoszóma (X és Y). Az autoszómák csökkenő sorrendben vannak számozva. A testi sejtek minden autoszómából tartalmaznak egy példányt mindkét szülőtől, illetve egy X kromoszómát az anyától, és vagy egy X-et, vagy egy Y-t az apától. Így jön ki az emberi 46-os kromoszómaszám."


Továbbá, sejtosztódáskor a kromoszómák kettéválnak, vagyis maga a DNS és annak inverze keletkezik. A DNS-hez az eredeti sejt felépíti a hiányzó inverz részt hogy ismét kromoszómaként létezzenek. Az inverzhez pedig felépíti a DNS-felet és így az új sejtben is létezni fognak az eredeti sejt kromoszómáinak pontos másolatai.


Továbbá egy sejt működése során az egyes kromoszómák egy egy szakaszáról másolat készül. ezek az RNS-ek.


Illetve ahogy említették van mitokondriális gyűrű formába rendeződött ugyancsak kettős szálú DNS -is, ez a mitokondriális DNS mely csak anyától örökölhető. És minden olyan sejtben van belőle másolat ahol van mitokondrium is.

[link]

2017. okt. 8. 15:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 sadam87 ***** válasza:
78%

#5

"Előzőek több kevesebb hibával írták le!"

Ha arra gondolsz, hogy nem írtuk le, mi a helyzet a nemi kromoszómákkal, akkor ez tényleg kimaradt. Mondjuk első körben jó, ha a kérdező enélkül megérti.


De ha már a hibáknál tartunk.

"Továbbá, sejtosztódáskor a kromoszómák kettéválnak, vagyis maga a DNS és annak inverze keletkezik."

A kromoszómák valóban ketté válnak az osztódás során, de a DNS szálak ketté válása nem ekkor történik, hanem a sejtosztódás előtt (az S fázisban), amikor a DNS replikálódik (lemásolódik). Ekkor válnak szét és egészülnek ki a DNS komplementer szálai (gondolom ez akar lenni az eredeti és az "inverz" DNS).


"A DNS-hez az eredeti sejt felépíti a hiányzó inverz részt hogy ismét kromoszómaként létezzenek. Az inverzhez pedig felépíti a DNS-felet és így az új sejtben is létezni fognak az eredeti sejt kromoszómáinak pontos másolatai."

A DNS másolódásának, a szálak kiegészülésének semmi köze ahhoz, hogy "kromoszómaként létezik"-e a DNS vagy sem. Az, hogy épp mikor beszélünk kromoszómáról, definíció kérdése, de alapvetően végig megvannak a sejtciklus (és pláne az osztódás) során.

A sejtosztódásnál pedig általában nincs értelme "eredeti" és új sejtről beszélni az utódsejtek esetében, hiszen a két utódsejt általában (lényegében) egyforma.

2017. okt. 8. 16:54
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!