Nagyon férfias másodlagos nemi jellegekkel rendelkező férfinak nagyon nőies másodlagos nemi jellegekkel rendelkező lánya lesz?
A kérdés az, hogy ha egy nagyon férfias megjelenésű (széles, karakteres állkapocs, erős, jól fejlett végtagok, férfias termet, erős arc és testszőrzet) férfinek és egy "átlagos" fenotípusos nőnek lánya születik, akkor az apa génjei milyen tulajdonságokra adnának nagyobb esélyt?
Tisztában vagyok vele hogy a férfias vagy nőies másodlagos nemi jellegeket nagy mértékben befolyásolja a gyerekkori táplálkozás, az életvitel, a kamasz kori hormonok változása, és a végső állapotuk kialakulása, de valamilyen mértékben genetikai háttere is van annak hogy egy férfi mennyire maszkulin és egy nő mennyire feminin.
Illetve a kérdés fordított szülőkkel is feltehető, nagyon nőies nőnél és "átlagos" férfinél nagyon férfias fiú születne?
Hogyan befolyásolja az ellenkező nemű szülő, a gyermek másodlagos nemi tulajdonságainak megjelenését?
Vagy bizonyos tulajdonságok csak X kromoszómához, mások csak Y kromoszómához vannak kötve?
Vannak olyan tulajdonságok amiket csak az Y kromoszómával rendelkező férfiak tudnak tovább adni (az elsődleges nemi jellegeken túl)?
A férfiakban jelen lévő X kromoszóma által meghatározott jellegek hogyan (pontosabban, milyen különbözőségekkel) fejeződnek ki fiú, és lány gyermekben?
Vagy minden másodlagos nemi jellemzőnket csak a hormonok és egyéb nem örökletes eredetű hatások befolyásolják?
Az egyszerűség kedvéért csak XX illetve XY szexkromoszómákat hordozó férfiakat és nőket vizsgáljunk, az olyan eseteket mint XXX vagy XXY most hagyjuk.
Az egész gondolatmenet érthetetlen számomra, és a józan ésszel ellentétes. Kicsit olyan, mintha egy matematikafeladat első sorában elnéznél egy előjelet, és plusz helyett mínusszal számolnál végig.
Mégis mitől lenne egy nagydarab, tesztoszterontól túltengő, vastag nyakú, szőrös, erős állkapcsú férfinak különösen nőies lánya? Pont, hogy férfias lánya lesz. Na nem feltétlenül és minden esetben, hanem statisztikailag, nagy átlagban:
1580 emberen végezték a kutatást, a férfiasság-nőiesség skálán való elhelyezkedés korrelációja szülő-gyermek között 40-50% között van, azonos irányban, nemtől függetlenül.
"Vagy bizonyos tulajdonságok csak X kromoszómához, mások csak Y kromoszómához vannak kötve?"
Igen... a férfi nemi jellegek és a szőrös fül az mind az Y kromoszómához kötődik, a vérzékenység pedig az X-hez.
Az szinte kizárt, hogy az erős nemi jellegek a MÁSIK nem jellegeit erősítenék. Férfias apának a lánya is férfias lehet, nőies anyának meg vegyes, mert a férfi jellegek a dominánsak.
Utolsóval értek egyet, ez sajnos nem ilyen egyszerű, de ha körbenézel az embereken(férfiakon-lányaikon) levonhatsz egy következtetést. Ezenkìvül, ha csak a tesztoszteron hormont nézzük az nőben -
férfiben az izomzatért, szőrért felel egy szőrös nő nem túl nőies, habár ott vannak a latinák... :DD
Köszönöm a válaszokat.
Csak abból indultam ki hogy egy erős, férfias férfi nagyobb eséllyel élt túl az emberi faj kezdetén, mint egy kevésbé férfias. Aki nagyobb testű volt, az könnyebben bírta a hideget, aki nagyobb izomzattal bírt az hatékonyabban vadászott, harcolt.
Viszont a nemi szerepek a nőknél mások voltak, tehát más másodlagos nemi jellegekkel kellett rendelkezniük hogy hatékonyan töltsék be szerepüket.
A hatékony gyerekszüléshez széles csípő szükséges. A várandósság során a nehezebb táplálékszerzés és a megnövekedett tápanyag igény miatt a zsírpárnák méretének és kiterjedtségének növelése előnyös (kerek idomok). Ezektől lesz elsősorban nőies egy nő, és leginkább hatékony a gyermeknemzésre és szoptatásra.
Viszont ha visszatérünk ahhoz hogy milyen férfiak éltek túl akkoriban, és látjuk hogy milyen nőkre volt szükség, akkor látjuk hogy eléggé nagy a különbség.
Egy nagyon férfias férfinak ha lánya születik, az nem lenne túlságosan nőies, viszont ez azzal járna hogy ő kevesebb utódot tud nemzeni, kevesebb további egyed hordozza majd a génjeit, és így a nagyon férfias férfit eredményező gének eltűnnek, de legalábbis hátrányt szenvednek a kevésbé férfias egyedek génjeivel szemben.
Tehát lehet hogy a vadászatban, harcban és általában az egyed szintű túlélésben a nagyon férfias férfiak domináltak, de hosszú távú szaporodás során mégis a kevésbé férfias férfiak génjei maradtak fenn és terjedtek el, mert az ő lányaik alkalmasabba voltak anyáknak, ezzel továbbadták az apáik génjeit.
Szóljatok ha nem érthető a gondolatmenet.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!