Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Csak szerintem nem létezik a...

Csak szerintem nem létezik a jelen?

Figyelt kérdés
Sokak épp úgy vélik, hogy a jelen az, ami egyedül létezik, mivel a múlt elmúlt, a jövő meg megsem történt, csak elképzelés. Szerintem meg csak a múlt és a jövő létezik. Hisz a jelent e két idő közé kellene besűríteni, ami lehetetlenség lenne, hisz ilyen rövid pillanat nem létezik. Szerintem ahol a fizika törvényei léteznek, ott a jelen nem létezhet. A jelen az maga az örökkévalóság, amikor nem múlhat el semmi, és a jövő sem létezhet így. Nincsenek mozgások, nem hat semmi semmire, csak az állandóság egy bizonyos térben. Nálam ez lehetne csak a "jelen". De a mi világunkban minden elmúlik, vagy makd megtörténik, de a kettő között semmi sincs. Nem létezik az az időintervallum, ami közé befér egy jelennek nevezhető bármi is, hisz abban az intervallumban nem történhet semmi. Szerintem a jelen az lenne, ha megállítanánk az időt, ahogy mondtam, maga az örökkévalóság. Pl.: Jobb kezünk felemelése legyen a múlt, a bal pedig a jövő, a közte lévő teljes mozdilatlanság a jelen. Erre bárki képes kb., felemeli a jobb kezét az ember, azt mondja, ez a múlt, elmúlt. Lerakja, nem mozdul meg, ez a jelen, de már kigondolta, hogy felemeli a jobbat, ami a jövő lesz. A múlt és jövő közé bekerült a jelen, maga a semmittevés. A mi világunkban létezhet ez a "semmittevés", vagyis a jelen? Hisz míg mi úgy gondoltuk, hogy nem teszünk semmit, addig biztosan történt valami. Pl.: Levegőt vettünk, megmozdultunk picit, vert a szívünk, működött a testünk. Márpedig ha volt történés, akkor annak múltja és jövője volt, de jelene nem. Ez egy darav élettelen dologgal is eljátszható. Annak a hőmérséklete, helyzete, vagy a részecskék helyzete stb. mindig változni fog. A fizikai törvényei miatt létezhet az idő, nem? Ahol a fizika törvényei nem léteznek, ott valójában semmi sincs, csak a monton örökkévalóság a jelen. Szóval a múlt, jelen, jövő egyidejűleg, egy adott helyen nem létezhet. Vagy csak a jelen, vagy a múlt és jövő, mert e kettő közé a jelen nem férhet be, mert az az adott pillanat nem létezik. Annak a pillantnak nagyon rövidnek kell lennie, az időnek meg kellene állnia.

2017. okt. 7. 07:53
1 2
 11/16 A kérdező kommentje:

Hát ti ezt biztosan jobban tudjátok, nálam ez csak egy hirtelen gondolat volt. Egyébként a múlt olyannyira létező dolog, hogy megis valtoztathatjuk, nem?


És mit gondoltok arról, hogy a múltnak is van külön egy "jövő szála". Relatíven nézve pl., ha nézünk egy csillagot a Földről, akkor onnan nagyon sok idő, míg a fénye elér hozzánk, szóval a múltat látjuk. Mi van akkor, ha kiküldünk egy embert egy űrhajón, aki folyamatosan halad a csillag felé? Elméletileg ő is a múltat látja, csak térben, ezáltal időben is előrébb jár. Tegyük fel, hogy a csillag felrobbant, ezt ő már erzékeli, éa ideszól a Földnek, hogy felrobbant, amiből mi még semmit nem láttunk. Azz fogjuk mondani, hogy látta a jövőt, miközben ő is a múltat látta.


A másik gondolat meg az, hogy akármennyire is közel kerülne a csillaghoz, mindig is a múltat látná, hisz bármi amit látunk, az a múlt. Igazából csak a múlt "kézzelfogható"? Hisz azt tudjuk, hogy elmúlt, a jelen bonyolult (vagyis az én fejemben), a jövő meg kérdéses, egy meg sem történt valami.

2017. okt. 7. 12:35
 12/16 2*Sü ***** válasza:
100%

> Relatíven nézve pl., ha nézünk egy csillagot a Földről, akkor onnan nagyon sok idő, míg a fénye elér hozzánk, szóval a múltat látjuk.


Igen, így szoktuk mondani. De tulajdonképpen nem. A foton elindult x éve. Most ért ide. Amit most látunk, az egy most létező foton. Az más kérdés, hogy ezek a most érzékelt fotonok egy olyan képet rajzolnak ki, amilyennek a csillaghoz közeli intelligens lény a múltban látta a csillagot. De tulajdonképpen nem a múltat látjuk, hiszen a múltban az a foton, amit most látunk, az még ott volt, most pedig már itt van.


> Mi van akkor, ha kiküldünk egy embert egy űrhajón, aki folyamatosan halad a csillag felé?


Tegyük fel… Mondjuk kiküldjük a Bélát. Úgysem kedvelte itt senki, jobb is, ha minél távolabbra kerül. Mondjuk Béla egy év alatt valamilyen módon eljut 4 fénynap távolságra.


> Tegyük fel, hogy a csillag felrobbant, ezt ő már erzékeli, éa ideszól a Földnek


Itt az egyik probléma, hogy nem tud ideszólni azonnal. Az ideszólás információja is csak fénysebességgel tud terjedni. Tegyük fel, hogy Béla – ott ahol van – lát a saját !jelenében! egy képet, amin éppen felrobban a csillag. Küld egy üzenetet, hogy „Ha-ha szemetek, látom, mit fogtok látni 4 nap múlva. Azt fogjátok látni, hogy éppen felrobban a csillag.”. Az üzenetet mondjuk rádión küldi, a rádióhullámok meg ugye ugyanúgy fénysebességgel haladnak.


Oké. Pénteken a déli órákban valami nyílt napok keretében jön egy csapat kisiskolás a tudományos laborba. Mit lát egy kisiskolás? Látja, hogy a képernyőn éppen most robban fel a csillag. Meg hallja Béla épp most befutó üzenetét, hogy állítólag négy nap múlva fog felrobbanni a csillag. A kisiskolás – mivel nem hallott még fénysebességről –, azt fogja mondani, hogy Béla hülyeségeket beszél, mert nem négy nap múlva fogjuk a felrobbanó csillagot látni, már most azt látjuk.


Ha a pongyola megfogalmazásnál maradunk, akkor nem csak a csillagnak, de Bélának is a múltját látjuk.


~ ~ ~


Oké, tegyük fel, hogy Béla soha nem hitt a fizikában, ezért képes azonnali üzenetküldésre. (Hogy ezt most angyalokkal, Isteni közbenjárással, vagy feketemágiával oldja meg, az legyen az ő gondja.) Tegyük fel, már hétfőn délben ideér az üzenete, mely szerint ő tudja, mit fogunk mi itt látni péntek délben. De tegyük fel, hogy van az űrben valahol egy addig fel nem fedezett gázköd, ami szerdán szépen beáll a csillag és a Föld közé. Vagy akár a csillag és Béla közé. Emiatt mi nem fogjuk látni azt, amit Béla látott, tehát ő nem 100%-os biztonsággal fogja tudni megmondani, hogy a jövőben mi itt mit fogunk látni.


~ ~ ~


> A másik gondolat meg az, hogy akármennyire is közel kerülne a csillaghoz, mindig is a múltat látná, hisz bármi amit látunk, az a múlt. Igazából csak a múlt "kézzelfogható"? Hisz azt tudjuk, hogy elmúlt, a jelen bonyolult (vagyis az én fejemben), a jövő meg kérdéses, egy meg sem történt valami.



Ez is problémás egyébként. Nem a fénysebességből fakad, hanem más miatt, de az idő nem egy abszolút mennyiség. Lehet valami az egyik megfigyelő számára egyidejű, a másik számára eltérő időben történő két jelenség. Ami az egyik megfigyelőnek még a jövő, az a másiknak a jelen, a harmadiknak meg a múlt. Persze ha szépen átkonvertálunk az egyik viszonyítási rendszerből a másikba, akkor nem ütközünk ellentmondásokba.


Erre mondta Einstein azt, hogy a múlt, a jelen és a jövő pusztán illúzió. De egy nagyon makacs illúzió. (És ezt szokták félrefordítva, félreértve úgy a szájába adni, hogy az idő csak illúzió. Pedig ő nem az időről, hanem a múltról, jelenről és jövőről beszélt.) Igazából itt az az illúzió, hogy valamit mi jelennek gondolunk. De csak mi gondoljuk így, egy másik megfigyelőnek az már a múlt, a harmadiknak meg még a jövő. De egy adott megfigyelő saját nézőpontjából mégis külön tudja választani a múltat, a jelent és a jövőt, számára ezek létező dolgok.

2017. okt. 7. 14:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/16 anonim ***** válasza:
100%
Egyszer már beszélgettünk arról, hogy van az a szint, ami alatt nincs tudomány. Van valami, de az nem tudomány. Akkor az egy jó nézőpont volt, hogy erre a szintre nem süllyedünk. Most is ezt javaslom. Különösen, miután a kérdezőről kiderült, hogy félreértette a tudomány és a hit közötti különbséget. Ő hisz valamit, szíve joga, de itt más a módszer.
2017. okt. 7. 14:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/16 anonim ***** válasza:
59%
Szerintem a jelen, múlt, jövő nem tudományos fogalmak. Az sem igazán értelmezhető tudományos igénnyel, hogy mi az, ami létezik. Ezért bizonyos szabadságunk van erről akármit gondolni. Akinek vannak releváns természettudományos ismeretei, talán erről a kérdésről is tudományos szempontból relevánsabb kijelentéseket tehet, mint egy “szabad bölcsész”. Én pl. ilyen vagyok, és némi önkényes értelmezést engedve magamnak úgy határoztam, hogy a mindenkori jelen - és ezzel az objektiv valóság - az aktuális Planck-idő tartama.
2017. okt. 7. 21:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/16 anonim ***** válasza:
11%

Amikor a tudat terében táncoló , formákról, gondolatokról, érzelmekről, részlegesen visszavonod a figyelmed, és önmagadra is figyelsz, azonnal a jelen pillanatba kerülsz.


A jelenlétnek súlya van, ezt mindig viszed magaddal. Pl, amikor eszel, te nagyon ritkán vagy jelen csak fizikailag, az elméd utazik a múlt-jővő-ben, de ha egy robbanás történne vagy, ha egy madárpók ereszkedne le a tányérodra, azonnal jelen lennél a testedben.

Vagy, ha egy rossz környéken sétálsz este, "az mondják itt sok a rablás" ezt gondolod, és már rémeket/képeket látsz, hogyan fognak kirabolni, ekkor sem vagy jelen.


A figyelés mindig a jelen pillanatban történik.

A tárgya lehet a múlt, a lehetséges jövő.

2017. okt. 7. 22:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/16 anonim ***** válasza:

A jelen ,a megtörtént pillanatod.Maga a reakciók ,az érzelmek, fájdalom, cselekvés ,stb stb.

Mikor először szeretkeztél nővel.És azt most elmeséled múltként ,mit éreztél a pillanatban.

2020. szept. 26. 08:34
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!