Schrödinger macskája kísérlet adhat inkonzisztens eredményt?
Schrödinger szerint az hogy a macska él-e vagy meghalt a dobozban az csak akkor dől el amikor kinyitja valaki a dobozt és megnézi a macskát (megméri).
Mi van akkor, ha valaki felnyitja a dobozt, látja hogy döglött a macska és utána visszazárják a dobozt, majd elvégzik újra és újra a kísérletet egy teljesen különálló csoporttal akik nem tudnak az előző csoport eredményéről?
Eszerint van rá lehetőség, hogy valamelyik csoportnál a macska élni fog (feltámad?!), ami valljuk be lehetetlen hiszen az egyik csoportnál már halott volt.
Ez nem kísérlet, hanem gondolatkísérlet. :) Soha nem végezte el senki, ez egy elméleti példa: arra jó, hogy végig lehessen gondolni és rájönni, hogy hol van a logikánkban a hiba.
"a döglött macskát visszazárjuk, mire feltámad..."
OK, nem érted az eredeti gondolatkísérletet sem. xD Mondjuk gyanús volt, hogy a kísérletet hasadóanyag nélkül definiáltad.
Az egész gondolatmenetnek az a lényege, hogy a macskát egy radioaktív anyaggal együtt rakjuk a dobozba, aminek a viselkedését a hullámfüggvény (a koppenhágai értelmetzés szerinti modell) írja le.
A hasadóanyag vagy elbomlik és a radioaktív sugárzás megöli a macskát, vagy nem.
Csakhogy a k. ért. szerint a részecske bizonytalan állapotban létezik (statisztikai valószínűségekkel van az összes lehetséges állapota leírva), amíg valamelyik tulajdonságát meg nem mérjük. (hullámfüggvény-összeomlás.)
A lényeg nem az, hogy mi történik amikor kinyitjuk a dobozt. Akkor már azonnal felvesz egy fix ún. "sajátállapotot", a hullámfüggvény tartalmazta lehetőségek egyikét.
A lényeg az, hogy AMÍG a macska dobozban van, -ADDIG- !egyszerre! ÉLŐ és HALOTT, mert a hullámfggvény is egyszerre tartalmazza az "elbomlott" és az "el nem bomlott" állapotot.
A visszafordíthatóságról:
A koppenhágai értelmezésben a hullámfüggvény-összeomlás zárt rendszerben nem visszafordítható.
Hasonló az egész ahhoz, ahogy a termodinamika főtételei előírják, hogy a zárt rendszerek rendezettsége növekedjen.
Bár az egyes folyamtok elvileg oda-vissza fordíthatóak, az idő nyila fix irányba mutat, és összességében egy irányba fog tendálni.
Lehetséges visszaállítani a hullámfüggvény-állapotot azzal, hogy "kinyitod" a rendszert, újra összezavarod azzal, hogy hagyod valami mással egymásra hatni. Természetesen ez megint egy ismeretlen kiindulási pontot eredményez.
Ez a legtöbb fizikai folyamattal így van: nincs olyan folyamat, amennyire ln tudom, ami ne működne ELMÉLETBEN oda-vissza, HA az idő komponens is mindkét irányba működne.
Itt leírják (angol), hogy az idő hol van a Schrödinger egyenletben.
A képlet bizonytalan abban, hogy MIKOR következik be időben az összeomlás, de ugyanúgy nem engedi, hogy visszafelé forgassuk az időt: ha valami már bekövetkezett, akkor az úgy marad.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!