Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Schrödinger macskája kísérlet...

Schrödinger macskája kísérlet adhat inkonzisztens eredményt?

Figyelt kérdés

Schrödinger szerint az hogy a macska él-e vagy meghalt a dobozban az csak akkor dől el amikor kinyitja valaki a dobozt és megnézi a macskát (megméri).


Mi van akkor, ha valaki felnyitja a dobozt, látja hogy döglött a macska és utána visszazárják a dobozt, majd elvégzik újra és újra a kísérletet egy teljesen különálló csoporttal akik nem tudnak az előző csoport eredményéről?


Eszerint van rá lehetőség, hogy valamelyik csoportnál a macska élni fog (feltámad?!), ami valljuk be lehetetlen hiszen az egyik csoportnál már halott volt.



2017. aug. 26. 19:23
1 2
 11/14 A kérdező kommentje:
Ezzel azt mondod, hogy ha valaki már megmérte, akkor azt nem lehet megváltoztatni, ami megint egy zsákutcának tűnik nekem. Honnan tudják, hogy amit meg akarnak mérni (jelen esetben macskát, de kvantumfizika az részecskékkel foglalkozik) azt már nem mérte meg valaki más előttük? Elvégre ha igaz amit állítasz, akkor onnantól már tök felesleges a kísérlet, mert már eldőlt a macska állapota csak erről nem tudnak a kísérletezők.
2017. aug. 28. 00:12
 12/14 Tom Benko ***** válasza:
100%
Mivel a mérés maga egy kölcsönhatás a rendszerrel, az megváltoztatja a rendszer viselkedését, így a mi mérésünk kimenetele azt is tartalmazni fogja. Többek között ezen alapul a kvantumszámítógépek titkosítási rendszere is.
2017. aug. 28. 09:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/14 Vree ***** válasza:
100%

Ez nem kísérlet, hanem gondolatkísérlet. :) Soha nem végezte el senki, ez egy elméleti példa: arra jó, hogy végig lehessen gondolni és rájönni, hogy hol van a logikánkban a hiba.


"a döglött macskát visszazárjuk, mire feltámad..."

OK, nem érted az eredeti gondolatkísérletet sem. xD Mondjuk gyanús volt, hogy a kísérletet hasadóanyag nélkül definiáltad.


Az egész gondolatmenetnek az a lényege, hogy a macskát egy radioaktív anyaggal együtt rakjuk a dobozba, aminek a viselkedését a hullámfüggvény (a koppenhágai értelmetzés szerinti modell) írja le.

A hasadóanyag vagy elbomlik és a radioaktív sugárzás megöli a macskát, vagy nem.

Csakhogy a k. ért. szerint a részecske bizonytalan állapotban létezik (statisztikai valószínűségekkel van az összes lehetséges állapota leírva), amíg valamelyik tulajdonságát meg nem mérjük. (hullámfüggvény-összeomlás.)


A lényeg nem az, hogy mi történik amikor kinyitjuk a dobozt. Akkor már azonnal felvesz egy fix ún. "sajátállapotot", a hullámfüggvény tartalmazta lehetőségek egyikét.


A lényeg az, hogy AMÍG a macska dobozban van, -ADDIG- !egyszerre! ÉLŐ és HALOTT, mert a hullámfggvény is egyszerre tartalmazza az "elbomlott" és az "el nem bomlott" állapotot.

2017. aug. 28. 13:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/14 Vree ***** válasza:
100%

A visszafordíthatóságról:


A koppenhágai értelmezésben a hullámfüggvény-összeomlás zárt rendszerben nem visszafordítható.

Hasonló az egész ahhoz, ahogy a termodinamika főtételei előírják, hogy a zárt rendszerek rendezettsége növekedjen.

Bár az egyes folyamtok elvileg oda-vissza fordíthatóak, az idő nyila fix irányba mutat, és összességében egy irányba fog tendálni.


Lehetséges visszaállítani a hullámfüggvény-állapotot azzal, hogy "kinyitod" a rendszert, újra összezavarod azzal, hogy hagyod valami mással egymásra hatni. Természetesen ez megint egy ismeretlen kiindulási pontot eredményez.


Ez a legtöbb fizikai folyamattal így van: nincs olyan folyamat, amennyire ln tudom, ami ne működne ELMÉLETBEN oda-vissza, HA az idő komponens is mindkét irányba működne.


Itt leírják (angol), hogy az idő hol van a Schrödinger egyenletben.

[link]


A képlet bizonytalan abban, hogy MIKOR következik be időben az összeomlás, de ugyanúgy nem engedi, hogy visszafelé forgassuk az időt: ha valami már bekövetkezett, akkor az úgy marad.

2017. aug. 28. 13:48
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!