Schrödinger macskája kísérlet adhat inkonzisztens eredményt?
Schrödinger szerint az hogy a macska él-e vagy meghalt a dobozban az csak akkor dől el amikor kinyitja valaki a dobozt és megnézi a macskát (megméri).
Mi van akkor, ha valaki felnyitja a dobozt, látja hogy döglött a macska és utána visszazárják a dobozt, majd elvégzik újra és újra a kísérletet egy teljesen különálló csoporttal akik nem tudnak az előző csoport eredményéről?
Eszerint van rá lehetőség, hogy valamelyik csoportnál a macska élni fog (feltámad?!), ami valljuk be lehetetlen hiszen az egyik csoportnál már halott volt.
"van rá lehetőség, hogy valamelyik csoportnál a macska élni fog?"
"valljuk be lehetetlen hiszen az egyik csoportnál már halott volt."
ennyi.
> "Eszerint van rá lehetőség, hogy valamelyik csoportnál a macska élni fog (feltámad?!), ami valljuk be lehetetlen hiszen az egyik csoportnál már halott volt."
Létezik egy olyan törvény (tapasztalat), mely szerint a múlt fix, azaz az eltérő emberek ugyanarra az eseményre ugyanúgy emlékeznek.
> "Mi van akkor, ha valaki felnyitja a dobozt, látja hogy döglött a macska és utána visszazárják a dobozt, majd elvégzik újra és újra a kísérletet egy teljesen különálló csoporttal akik nem tudnak az előző csoport eredményéről?
Eszerint van rá lehetőség, hogy valamelyik csoportnál a macska élni fog (feltámad?!)"
Tudtommal nem figyeltünk még meg olyan jelenséget (mármint reprodukálhatót), hogy egy halott macskát látunk egy dobozban, bezárjuk a dobozt, kinyitjuk, és élő macskát látnak más valakik.
Lehet hogy ezt is tiltja valamilyen alapvető törvény.
Ez azt jelenti, hogy Schrödinger kísérlete hibás? Vagy csak a macskás példája rossz?
Ami eszembe jutott még, hogy ha feltételezzük hogy ha a mérést egyszer már valaki megcsinálta, akkor utána annak az állapota nem változhat meg, legfeljebb a másik csoport(ok) nem tudnak róla hogy már valaki megmérte előttük. Ezzel viszont az ellenkezője a probléma, hogy ha a macska az első mérésnél életben volt, akkor a feltételezést is figyelembe véve élőnek is kell maradnia. Márpedig a cián elvileg kiszabadulhat egy újabb mérésnél, tehát ismét inkonzisztens eredményt adna a kísérlet.
Ezt a két problémát hogyan lehet feloldani?
Na, ne hülyéskedjünk már. Schrödinger ezt a gondolatkísérletet azért találta ki, hogy rámutasson, milyen abszurd a kvantummechanika koppenhágai értelmezése. Egy kifigurázás, ha így tetszik. Természetesen a halott macska nem fog életre kelni mágikusan attól, hogy vidszazárjuk a dobozba.
@dq: jaja, az elég erős természeti törvény, hogy a halottak nem kelnek újra életre.
Emberek, kevesebb zombis filmet kellene nézni, de komolyan :)
Kérdező, egy mérésről volt szó.
Utána a ciánt eltávolítják, ha még nem használta volna fel a berendezés.
#7:
A kérdezõ átal kérdezett esetet (nevezetesen hogy a ciánt nem távolítják el) sem sokkal nehezebb megválaszolni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!