A szárazföldi autotróf és a vízi autotróf élőlények külön milyen formában, ionba stb… és honnan veszik fel a szenet, oxigént, hidrogént, nitrogént, ként és foszfort?
Nem értem néhány elemnél, hogy azt az autotróf élőlények (szárazföldi/vízi) honnan és milyen formában veszik fel. Például a vízi autotrófok a hidrogén-karbonátból ugyan úgy fedezik a szén, oxigén és hidrogén szükségletüket? Meg ha a szárazföldi autotrófok a talajból nitrit-ionként, nitrát-ionként és ammónium-ionként fedezik a nitrogénszükségletüket akkor a vízi autotrófok is ? Nem teljesen értem ezt és lehet, hogy amit tudok azt is rosszul tudom, tehát lehet, hogy hülye kérdés ez, de sokat segítene egy magyarázat.
Előre is köszönöm!
Szárazföldi autotróf élőlények (például növények) általában a következő módon veszik fel a szükséges anyagokat:
Szén (C): A szárazföldi autotróf élőlények szén-dioxidot (CO2) vesznek fel a levegőből a fotoszintézis során. A szén-dioxidat a levelekben található légzőnyílások, a kutikula és a levelek sejtfala révén veszik fel.
Oxigén (O): Az oxigént a szárazföldi autotróf élőlények a levegőből veszik fel a légzőnyílásokon keresztül. Az oxigén a légzőszervek és a gyökérzet révén jut be a sejtekbe.
Hidrogén (H): A hidrogént a szárazföldi autotróf élőlények vízből (H2O) veszik fel. A vízmolekulát a gyökérzetben található gyökérhajszálerek révén szívják fel a növények.
Nitrogén (N): A növények nitrogént vesznek fel a talajból. A nitrogént többnyire nitrát (NO3-) formájában veszik fel a gyökerek a talajból, de a növények képesek a nitrogéngázt (N2) is hasznosítani szimbiotikus baktériumok segítségével.
Kén (S): A kén nagyobb részt szulfát (SO42-) formájában található meg a talajban, és a növények gyökerei szulfát formájában veszik fel.
Foszfor (P): A növények foszfort foszfát (PO43-) formájában veszik fel a talajból. A gyökerek által szívják fel a talajban található foszfátokat.
Vízi autotróf élőlények (pl. fitoplankton) a következő módon veszik fel az anyagokat:
Szén (C): A vízi autotróf élőlények szén-dioxidot (CO2) vesznek fel a vízből, amelyet a fotoszintézis során hasznosítanak.
Oxigén (O): Az oxigént a vízi autotróf élőlények a vízben oldott formában veszik fel. A fotoszintézis során oxigént termelnek.
Hidrogén (H): A hidrogén a vízben található, így a vízi autotróf élőlények könnyen veszik fel.
Nitrogén (N): A vízi autotróf élőlények a vízből veszik fel a vízben oldott nitrogénvegyületeket, például ammóniumot (NH4+) és nitrátot (NO3-).
Kén (S): A vízi autotróf élőlények számára a vízben oldott szulfát (SO42-) formájában található kénvegyületek elérhetőek.
Foszfor (P): A vízben oldott foszfátokat (PO43-) veszik fel a vízi autotróf élőlények.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!