Miért van, hogy a fázisceruza kigyullad olyan vezetéknél, amiben nem mér a multiméter váltóáramot? Honnan van benne feszültség?
"de nem tudok benne voltot mérni multiméterrel"
Multiméterrel mihez képest?
Hová dugod a másik mérőtüskét?
"Multiméterrel mihez képest?
Hová dugod a másik mérőtüskét?"
Ugye négy vezeték van, két áramkörös a kapcsoló.
A négy vezetékből van egy fázis, egy nullás és két vezeték, amikhez a fázisceruzát érintve, az gyengén, de kigyullad (nyilván a fázisnál erősebben ég).
Ha a fázist mérem össze a nullával multiméteren, rendesen kiadja a 230V-t. De ha más kombinációt szeretnék mérni (akár a két "feszültség alatt lévő" egyikét a nullával), semmi feszültséget nem mér.
A kapcsoló úgy van bekötve (nem én csináltam, nem is szakmám), hogy a fázis az egyik ismeretlen vezetékkel, és a nulla a másikkal (ezeket köti össze a megszakító, de egyszerre.. igazából felesleges, de mindegy) Így gyullad fel két lámpa (párhuzamosan vannak bekötve).
A vezetékek színei nem segítenek, mert csak oldalak szerint van kiválogatva kék és fekete szín.
Szóval csak ezt furcsállom, hogy a másik két vezeték honnan kap akkor egyáltalán energiát, hogy felgyújtsa a kis égőt? És ezt miért nem méri a multiméter?
(Földelés elvileg nincs a vezetékek között, sem a kapcsolóban)
Ha a kapcsoló fázist és nullát is megszakít, akkor a lámpa vezetékei össze vannak kötve és a levegőben lógnak, a fázisvezetővel együtthaladó, levegőben lógó vezeték pedig egy kondenzátor egyik fegyverzete, a másik a fázisvezető. Ez a kondi sorba van kötve a fázisceruzával, még mindig elég áram folyik ahhoz, hogy a fázisceruza jelzőjét megindítsa.
Már bocs, de aki ennyit nem tud a váltakozó áram tulajdonságairól, az ne nyúljon multiméterhez.
Kedves Sztrogoff!
A hozzáértő választ köszönöm!
A kioktatást meg nem... Teszek egy láda sört arra, hogy te is így kezdted a szakmát nyilván, kérdeztél attól, aki többet tud. Ha meg nem így van, akkor kérlek oktass ki megint valamivel...
Sztrogoff szerintem arra célzott, hogy a villanyszerelési ismeretek beszerzését nem életveszélyes feszültségeken, áramokon kéne kikísérletezni. Ez nem kioktatás, ez jogos figyelmeztetés.
Amíg az ember nincs tisztában ezekkel a dolgokkal, addig jobb nem kotorászni, mert az eredményt esetleg a mentő vagy a tűzoltók fogják korrigálni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!