Miért mozognak a vezetekben az elektronok? (elég sürgős)
Az elektronok elektromos erőtérben gyorsulnak. A vezetékben azért nem gyorsulnak fel nagyon, mert annak ellenállása van.
A vezetékre rákapcsolt feszültség pedig elektromos erőteret okoz.
Nem én vagyok a te embered, de hátha segít:
Az elektromos tér változása ~fénysebességgel terjed, viszont maguk az elektronok lassan mozognak a vezetékben. Egy hullámszerű impulzusként képzeld el az elektromos jel terjedését.
Egy erőtér meg olyan, mintha vontatókötéllel irányba állítanánk azokat a részecskéket, amikre az hat. Itt nyilván a vezetékkel párhuzamosan kívánja mozgatni az elektronokat, mivel így ütköznek a legkisebb ellenállásba.
Nagy feszültségeknél például előfordulhat ívkisülés is, amikor úgy gondolja az áram, hogy egy olyan szigetelő, mint a levegő is kellően jó utat biztosít számára egy különböző feszültségű vezető felé.
Hasonlóan működik egy neoncső is, ahol nincsen fémes huzal a két elektróda közt, hanem elég hozzá a benne lévő, ionizált nemesgáz is.
Egyébként fontos, hogy csak akkor folyik áram egy vezetékben, feszültségkülönbség(!) van. Ezt nevezik elektromos potenciálnak, és lényegében ez az, ami mozgatja az elektronokat.
Általában minden rendszer arra törekedik, hogy kiegyenlítse az energiaszinteket. Ezért van az, hogy az elektrontöbblet (feszültségkülönbség) miatt folyni kezd az áram a vezetékben.
Azt hiszem hogy ha a vezetéknek adsz egy nagyon-nagyon pici, de azért nem 0 R ellenállást (hossz függvényében), akkor máris nagyon szépen definiálható minden fogalom. A feszültség függése a vezetékben, az E térerősség.
Az nem tudom hogy adódik-e így, hogy az elektronok valami konstans sebességre állnak be.
A mozgató erő hullámszerűen terjed, mert az elem elmozdítja az első elektront, annak az elektromos tere tovább taszítja a köv. elektront és ez így megy tovább az egész vezetékben.
Mintha egy hosszú sor egymással érintkező üveggolyó közül az arrébb taszítanád, az egész golyósor azonnal mozdulna, valójában persze fénysebesség alatti sebességgel, terjed a sorban a mozgás.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!