Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért mozognak a vezetekben...

Miért mozognak a vezetekben az elektronok? (elég sürgős)

Figyelt kérdés
Hnap fizika érettségi ugyh erdemes volna tudom pontosan mitol mennek az elektronok egy drotban, ha annak vegeire feszultseg van kapcsolva. Vilagos hogy mondjuk egy galvanelemnel elektromotoros erőt nevezzük meg mint az elektronok mozgató forrasat, de hogy alakulhat ki olyan homogen elektromos tér egy vezetekben, h az elektronra hato "mozgato erő" (valszeg coulomb ero?) ne függjön a drót adott pontjanak festultseggorrastol való tavolsagatol.

2017. máj. 21. 12:46
1 2
 11/17 dq ***** válasza:
Valójában a térerősség akkor is fénysebességgel terjed a vezetékben, ha éppen nincs elektronmozgás (mert mondjuk szigetelőből készült a vezeték).
2017. máj. 21. 17:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/17 anonim ***** válasza:
Az elektromossághoz - is - különböző szinteken különböző mélységű magyarázatok járnak, no de kedves Kérdező, neked nincsen középiskolás fizika könyved? Nyilván többet nem kell visszaadni az érettségin.
2017. máj. 21. 17:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/17 dq ***** válasza:

A #11-et visszavonom.


Sajnos most nem tudom rendesen a Maxwell egyenletek --> áramkörök átmenetet.

Mindenesetre a Nagy Károlyban benne van (de talán a Simonyiban is) ha valakit érdekel, és ott van a polcán. (Nekem ez utóbbi nem teljesül.)

2017. máj. 21. 20:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/17 anonim ***** válasza:

Középiskolai szinten a következőt elég tudni: A vezető végpontjaira kapcsolt konstans potenciálkülönbség hatására a vezetékben jó közelítéssel konstans térerősség(vektor) alakul ki. Ez kb. ugyanolyan térerőt jelent, mint a gravitációs térerő.

Az elektronnak töltése van. Ez kb. olyan, mintha a gravitációs térerőbe a testek tömege.


Ebből analóg módon a térerő hatással lesz az elektronra, és rá F=E*e erőt fejt ki, ahol e az elektron töltése, közelítően 1,602*10^(-19) Coulomb.


Ha összevetjük ezt az F=m*g gravitációs erővel, akkor látható az e töltés és az m tömeg közötti analógia.


Hogy milyen sebességgel mennek az elektronok, abba ne menjünk most bele. Ha érdekel, akkor a driftsebességnek nézz utána.


Hasonlóan abba se menjünk bele, mi történik változó potenciálkülönbség esetén, mert ehhez már komoly matematikai apparátus kell. A térerősségvektor ekkor hely és időfüggő lesz.


Ezt úgy szokás levezetni, hogy tekintünk egy kiszemelt t időpillanatot, és egy r helyet, majd pedig vizsgáljuk hogy dt infinitezmálisan kicsiny idő múlva egy dr elemi távolsággal odébbhaladva hogyan alakul a dE térerősség megváltozása. Itt E=E(r,t).


Na ebből jönnek ki szép parcdiffegyenlet-rendszerek, azok megoldása pedig nyújtja a keresett kérdés válaszát. De ez messze vezet...

2017. máj. 21. 23:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/17 dq ***** válasza:

> Középiskolai szinten a következőt elég tudni: A vezető végpontjaira kapcsolt konstans potenciálkülönbség hatására a vezetékben jó közelítéssel konstans térerősség(vektor) alakul ki.


Ha van egy ceruzaelemed (/feltöltött capacitorod), akkor nem lesz E térerősséged a két vége között kívül. Mitől lenne, ha összekötöd egy vezetővel a két végét?

2017. máj. 22. 00:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/17 anonim ***** válasza:

"Ha van egy ceruzaelemed (/feltöltött capacitorod), akkor nem lesz E térerősséged a két vége között kívül."

DE lesz!

Csak ott túl nagy az ellenállás, nem mennek át az elektronok.

2017. máj. 22. 00:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/17 dq ***** válasza:

Hát oké.

Akkor rosszul gondoltam. Nem emlékszem már igazán.

2017. máj. 22. 00:35
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!