Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A PaksII erőmű katasztrófája...

A PaksII erőmű katasztrófája hogyan folyna le, a következményekre gondolok?

Figyelt kérdés

100%-os biztonság egyszerűen nincs, ez a cikk meg amúgy is elgondolkodtatott, szerintem valós az aggodalom:


[link]


2017. aug. 1. 19:33
 1/10 anonim ***** válasza:
23%
Nagyjából olyasmire számíts, mint Csernobil, esetleg egy kicsit nagyobbra.
2017. aug. 1. 20:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
100%

"Nagyjából olyasmire számíts, mint Csernobil, esetleg egy kicsit nagyobbra."

Rossz összehasonlítási alap.

A csernobili atomerőmű régi, forralóvizes, RBMK-reaktorokat tartalmaz, a paksi nyomottvizes, VVER-reaktorokat (Paks2 meg még modernebb lesz).


A csernobíli atomkatasztrófa tervezési hiányosságból és emberi hanyagságból következett be, a cikk a paksi atomerőműnél környezeti veszélyre, földrengésre (a fukushimai esetnél kisebbre) hívja fel a figyelmet, aminek eléggé kicsi esélye lehet.

2017. aug. 1. 21:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
33%
A kérdés szerintem itt arra vonatkozott, mekkora volna a pusztítás, ha katasztrófa következne be a Paks II-ben. Csernobilnál biztos hogy nagyobb volna.
2017. aug. 1. 22:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
100%

"Csernobilnál biztos hogy nagyobb volna."

És ezt mire alapozod?

Más jellegű - RBMK vs. VVER - erőmű, más jellegű veszélyforrás.


A fukushimai esettel a veszélyforrás egyik jellege - a földrengés - szempontjából összehasonlítható, bár ott a földrengés rekorderejű - Richter skála szerinti 9-es erősségű - volt (itt nem lehet ekkorára számítani), amit az 1960-as években épült reaktor kibírt, csak az azt követő cunami során betört víz tette tönkre a hűtés céljára alkalmazott szivattyúkat.


Egyébként ha a kockázat a 100 m-rel való elmozgatás és a kicsit nagyobb alapozás kialakításával - ami nem növelné meg túlságosan a költségkeretet - még inkább minimalizálható lenne, akkor szvsz. támogatom az elképzelést.

2017. aug. 1. 22:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
91%
Semmiképp sem lenne Csernobil. Ott gyakorlatilag egy könnyűszerkezetes gyárcsarnokban volt a grafitmoderátoros reaktor, kb 300 tonna hasadóanyaggal. A bajban a fő gond az volt, hogy begyulladt a grafit, és annak a füstjével szépen kiszállt a hasadóanyag egy része a légkörbe, a másik hiba pedig az volt, hogy a reaktor nem egy 3m vastag nehézbetonból épült hermetikus helyiségben volt. Paksban eleve csak töredéknyi hasadóanyag van, és a reaktor is el van zárva a külvilágtól. Ha gáz lenne, akkor "csak" regionális lenne, ellentétben az egész Európára kiható Csernobillel szemben. Ha bekövetkezne egy fatális esemény (leolvadás), úgy Paks 50-60km-es körzetét érintené nagyon szarul, és kb 100-150 km körzetét érezhetően. Az hogy egy betonszarkofág a reaktorterem nem jelent automatikusan abszolút biztonságot mutyisztánban, ezt jól példázza a 2003-as súlyos baleset is. Akkor a védett térben történt jelentős sugárzó anyag kibocsájtás, amit elméletileg a szellőzést szolgáló kéményekre szerelt szűrőknek meg kellett volna fogni. A probléma ott volt, hogy pénztakarékossági okokból nem szereltek fel szűrőt a kéményekre. Akkor páran pedzegették ezt a dolgot, de hamar kuss lett, és azóta sem hallottam róla hogy lennének szűrők. Azt tudom, utána ajánlásként a NAÜ megemlítette a dolgot.
2017. aug. 1. 23:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
84%

"2003-as súlyos baleset"

INES-3-as besorolású súlyos üzemzavar, nem baleset.

[link]

[link]

2017. aug. 1. 23:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
31%

Ja, ha te, és az atomlobbi mondja, akkor az úgy is van. Én 40km-re laktam az erőműtől, és 5-6 hónapig a szokványos háttérsugárzás 3-4 szeresét mértem a lakásban. Ápr 10-én reggel azt hittem tönkrement a műszer, akkora értéket mutatott. Egy másikkal is megmértem a sugárzást, és rögtön tudtam hogy gáz van. A hírekben 12.-én kezdték mondogatni hogy üzemzavar Pakson. Működtek még a jó öreg komcsi pavlovi reflexek, miszerint ha agyonhallgatjuk, akkor talán nem is létezik a probléma, különben is minek pánikot kelteni. Csernobilban is ezt gondolták, ezért szívta 200 ezer ember napokig a szennyezést. Azért az üzemzavar kifejezés is bőven megtévesztő, mert pont egy nem üzemelő dologgal lettünk majdnem Csernobil 2.0. Az érdekes a dologban, hogy az "üzemzavar" után kb másfél évvel hirtelen megint megemelkedett a sugárzás. Pár nappal később mondta be a rádió, hogy orosz szakemberek is megvizsgálták a tartályt, de nem lehet egyenlőre még megmozgatni sem a fűtőelemeket. Nyilván való megpróbálták,és pánikszerű menekülés lett a vége, a cuccot meg kinyomták a lakosságnak. Ez az újbóli megemelkedett sugárzás viszont pár hét alatt eltűnt. [link]

Félreértés ne essék, nem vagyok atom ellenes, de ahogy lekezelték a 2003-as esetet, minden kritikát felülmúlt. Sajnos az ember természete olyan, hogy hajlamos a leselkedő veszélyt elbagatellizálni, ha folyamatosan vele együtt kell élni. Két kollégám is meghalt azért, mert olyan sokáig dolgoztak életveszélyes környezetben, hogy már nem is tudatosult bennük hogy elég egy rossz lépés hogy meglegyen a baj.

2017. aug. 2. 00:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
86%

"Ja, ha te, és az atomlobbi mondja, akkor az úgy is van. "

Ezt a szakemberek mondják. Ez a hivatalos megnevezése, besorolása.


Nem kell az összeesküvés-elmélet gyártás, meg a rémhírterjesztés - az az Ezotéria-topikba tartozik.


"Én 40km-re laktam az erőműtől, és 5-6 hónapig a szokványos háttérsugárzás 3-4 szeresét mértem a lakásban"

Hol mértél?

Mivel mértél?

Mit mértél?

Hányszor mértél?

Mennyi a mért érték egészségügyi határértéke?

Reprodukáltad a mérést? Hajtottáll végre kettős vaktesztet?

Biztos hogy a kiengedett gáz volt az ok? Tudod: a korreláció nem implikál (feltétlenül) kauzalitást!

2017. aug. 2. 00:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
100%

A fő probléma - az átlátszón találsz elég normális írásokat erről, bár ott is van némi ferdítés- hogy az a törésvonal vagy vető az pont a reaktorcsarnok alatt lenne.

Ezzel is leginkább az a gond, hogy a vető mentés képes a talajvíz egy irányba megindulni és sárfolyás majd utána hasadék keletkezhet az alap alatt.


Bár a konténment egy bazi nagy betonépítmény, amit alatt szintén egy bazi nagy betonalap van,egy hasadék miatt ez mégis elrepedhet, eltörhet vagy akár elmozdulhat.


Maga a reaktor és a primer gőzfejlesztő az a konténmenten belül van, amíg ez egyben mozog ezzel nincs gond. A szekunder hőcserélő helyét passzolom és ez igazán kérdéses. A szekunder hőcserélő után már nincs radioaktív anyag, ha egy szerkezeti elmozdulás során eltörik a szekunder gőzvezeték akkor nincs gáz, csak leáll az áramtermelés ( mondjuk maga az esemény és a sérülés is gáz , mert itt röpködnek a milliárdok).

Ha a primer gőzvezeték ki van vezetve a konténmentből az már gáz, mert akkor egy szerkezeti elmozdulásnál garantált a csőtörés és akkor pár köbméter nem kívánatos gőz meg ki tudja mi kijut a szabadba.


Ha elforr a hűtővíz akkor a reaktor és a láncreakció leáll, majd hűtés hiányában elolvad az egész és összegyűlik a konténment alján és pár tízezer évig ott is marad.

Arról szerintem egy civil sem rendelkezik pontos infóval, hogy mit hogyan akarnak kivitelezni, de sejtésem szerint a primer gőzkörben nem lehetséges a "flexibilis" kapcsolat létesítése, de ha ez ki van vezetve a konténmentből akkor biztos van rajta valami elzáró szerkezet ( mert máskülönben a konténment részben értelmét veszti).


Szóval önmagában nem a földrengésveszély és a törésvonal megléte a lényeges, mert ilyen téren grízesebb helyen is üzemel atomerőmű, állnak felhőkarcolók és köszönik szépen megvannak.


Mint kiderült, a fő probléma a törésvonal feletti talaj szilárdsága, mert ha kiúszik a talaj az alap alól az gáz. Az is felvetődött, hogy az alap ásásakor a talajvíz vándorlása a meglévő erőmű alatti talajt is gyengítheti ami szintén probléma.


A csernobili hasonlat nettó feltételezés és butaság, az eltérő felépítés miatt PWR reaktorokban az ottani helyzet nem is alakulhat ki.


A fukushimai már jobb, mert ott bár más jellegű, de hasonló szituáció alakult ki: a reaktort elvágták a többi kiszolgáló berendezéstől ami miatt gáz lett.


Egyébként a Three Mile Island-i baleset is jó példa egy reaktorleolvadásra, ott nem nagyon jutott ki szennyezőanyag az erőművön kívülre.

2017. aug. 3. 01:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim válasza:
Emberek mi van veletek!!Olyan előírások vannak,hogy Csernobil tuti nem ismétlődik meg.Ott a hierarchia miatt voltak gondok,itt nincs.Ott a blokkok rosszul voltak kivitelezve,itt nem.Azok full más reaktorok.A mi atomerűvünket pajzsok védik mejek minimalizálják a károkat(ha egy repülő nekimenne bármely épületnek semmi baja nem esne) a kockázat robbanásra a csernobilinál nagyságrendekkel alacsonyabb(százmilliomod az 1-hez vagy még kisebb)
2017. okt. 27. 20:59
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!