Ha fotonoknak nincs tömege, akkor miért is hat rá a gravitáció?
Hogy a foton éppen mit csinál,azt akkor tudjuk meg, ha érzékeljük. Az érzékelés pedig azt jelenti, hogy valamivel kölcsönhatásba lép, aminek emiatt megváltozik egy olyan tulajdonsága, amit végül mi is érzékelünk (néha több közvetítőn keresztül).
Hogy a fotonra hat a gravitáció, azt kimértük, tehát igaz. A mérés lényege, hogy a foton kettős tulajdonságú hatást vált ki. Néha a hullámtermészetét, néha a tömegtermészetét mutatja. A hullámtermészetét érzékelteti a szivárvány, a tömegtermészetét a fénytörés. Egyik esetben az energiájától (hullámhosszától) függően másutt jelenik meg (érzékelhető), másik esetben a tömegtermészete szerint az anyag atomszerkezetében lévő részecskékhez ütközve eltérítődik.
Az hiszem, a fotonra úgy gondolni, mit egy golyóra, ami mondjuk öt kg-os, aztán valahogy egyre csökken a tömege, míg nulla lesz annyira téves szemlélet, amellyel a problémát nem lehet megérteni.
A jelenség pontos magyarázatához azért a gravitációs hatás tulajdonságait is jobban kéne ismerni a mainál. Az segítene pontosabb képet alkotni erről a kölcsönhatásról. Jelenleg, amit biztosan tudunk, hogy van (ennél kicsit többet, de nem eleget - mivel e témával alaptanulmányok után csak hobbiszinten foglalkozom, nem is mennék bele mélyebben).
Egy másik nagyon népszerű magyarázat (pl Feynman vagy Jay Orear), hogy a megszokottan tömeggel kapcsolatos jelenségeket (mint gravitálás, gyorsításnak való ellenállás, tömegmegmaradás) a "relativisztikus tömeg" nevezetű mennyiséggel (itthoni szóhasználattal: energia) hozzuk összefüggésbe.
Ekkor a fénynek van tömege (relativisztikus tömege), helyzeti energiája, meg minden ami csak szem és száj ingere. És ekkor nem meglepő, hogy hat rá a gravitáció, vagy hogy vörös-eltolódik, vagy hogy növeli egy FLY tömegét ha belehull, meg a satöbbi.
(Azt hiszem hogy nagyon kevés kivétellel az összes képlet használható úgy, hogy az ember a tömeg helyébe a relativisztikus tömeget helyettesíti, de lehet hogy nem -- nem ismerem azt az iskolát.)
#11: a fénytörés is hullámjelenség.Lásd pl. wikipédia
Kérdező:többféle modellt használva többféle válasz adható a kérdésre, ezeket vegyesen hallottad :) (Ami hibás, mert van neki tömege, csak nyugalmi tömege nincs.) Az elhajlás tapasztalati tény, hogy hogyan magyarázzuk, az meg egyénfüggő, hogy kinek mi számít magyarázatnak :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!