Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Alapszínek, ezt most nem...

Alapszínek, ezt most nem értem hogy van ez?

Figyelt kérdés
Informatikából alapszínnek a vörös, kék, zöldet ismertem, de barátnőmmel, most összevitáztunk rajta, mert ő meg iskolában a vörös sárga kéket tanulta alapszíneknek... gondoltam rágooglizok, hogy bebizonyítsam neki, de egyik forrásnál az RGB-t írja alapszíneknek a másik meg a RYB-t... így teljesen összezavarodtam, hogy most mi van...

2017. jún. 13. 21:36
 1/10 anonim ***** válasza:
100%

Additív színkeverésnél: piros, zöld, kék (RGB)

Szubtraktív színkeverésnél: ciánkék, bíbor, sárga (CMY)

Ezeket szokták alapszínnek választani.

[link]


Hagyomány szerint viszont a piros, sárga, kék - et nevezik alapszíneknek, de őszintén fogalmam sincs, hogy miért.

Gondolom a festészetben így használták vagy valami ilyesmi lehet.


Szóval igazából valahol mindkettőtöknek igaza van.

2017. jún. 13. 21:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
100%

Igazából önkényes, mit tekintünk alapszínnek (amíg különböző hullámhosszúságú fényt tartalmaznak), ez egyfajta koordinátarendszer, ami alapján a konkrét színeket komponensek alapján meg lehet határozni. A vörös-kék-zöld hármas azért kézenfekvő, mert ennek a háromnak vannak megfelelő érzékelői az emberi szemnek, a többi színt az agyunk abból hozza létre, hogy a különböző csapsejtek ilyen arányban ingerlődnek a retinán. Vagyis a szemünk valójában nem látja a sárga színt, az érzetet az agyunk hozza létre abból, hogy a vörös és zöld színt érzékelő csapsejtek egyszerre kapnak ingert. Persze ettől függetlenül a sárga szín létezik, rendelhető hozzá konkrétan egy hullámhossz, ezért jelenik meg a szivárványban. Mivel a csapsejtek érzékelési intervalluma átfed, ezért a sárga hullámhosszú fény egyszerre ingerli a vörös és a zöld szín érzékeléséért felelős csapsejteket.


A szemünk ezért additív, azaz összeadódó színkeverést használ, mert fényhullámok konkrét frekvenciája az, ami meghatározza, hogy mely sejtek ingerlődnek. A szubsztraktív, azaz kivonó keverés azért jön képbe, mert a legtöbb tárgy nem rendelkezik saját fénnyel, hanem csak visszaveri azt. A tárgy színét pedig az határozza meg, hogy melyik hullámhosszú fényt nem nyeli el, mert az verődik vissza róla, a többi színt kivonják a rájuk eső fényből. Ezért a keverés éppen fordítva működik, mint a fényhullámok esetén, a színkivonási tulajdonságok adódnak össze, ezért lesz a teljes keverés fekete, mert annál minden színt kivontunk a fényből.


A CMY (türkiz, bíbor, sárga) színkeverést a nyomdászat használja leginkább, ezért is van ez a nyomtatókban. Azért hasznos, mert könnyen származtatható az RGB színkeverésből, így adott monitoron megjelenő (additív) színből könnyen számítható a festékszínek (szubsztraktív) megfelelő aránya. A festészetben inkább az ember színfogalmaihoz közelebb álló vörös-sárga-kék színhármast használják.

2017. jún. 13. 22:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
100%

Az RGB színmodell Thomas Young és Hermann von Helmholtz trikromatikus elméletéhez köthető:

[link]

[link]

2017. jún. 14. 01:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
100%
Csak azt tudom, hogy festészetben attól alapszín a kék-piros-sárga, mert ezek nem keverhetőek ki más színekből és ezekből kikeverhető az összes többi szín. Mikor nyomdáról meg a képernyőn megjelenő színekről volt szó, én valahogy úgy tettem különbséget ezekben, hogy a festékeket ténylegesen összekeverik, a monitoron megjelenő színek viszont inkább olyanok mintha átlátszó színes lapokat raknának egymás elé és azt világítják át.
2017. jún. 14. 05:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:
Köszi a hasznos infókat... utolsó, ez mostvott sántít, hogy a sárga ezekszerínt kikeverhető.
2017. jún. 14. 07:50
 6/10 anonim ***** válasza:
100%
Még a színes tévék megjelenése előtt én is úgy tanultam, mint a négyes válaszoló, a nyomtatóban nem is lehet, ott szükség van sárga tintára. Kíváncsi lennék, hogy a monitoron hogyan, milyen színek keveréséből jelenik meg a sárga szín.
2017. jún. 14. 08:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
100%

A monitoron zöldből és pirosból lesz a sárga.

Ha egy nagyítóval megnézel egy lcd monitort, akkor látni is fogod a zöld-piros pixeleket.

2017. jún. 14. 09:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
100%

Érteni értem, csak fel nem foghatom :D

Ha zöldet és pirosat a festékes tálkámban összekeverek, abból barna lesz. A monitoron miért látom ezt sárgának?

2017. jún. 14. 09:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 Hardy Weinberg ***** válasza:
100%

"Ha zöldet és pirosat a festékes tálkámban összekeverek, abból barna lesz. A monitoron miért látom ezt sárgának?"


Mert a monitor nem "összekeveri" a színeket, hanem különböző hullámhosszú sugárzást állít elő, amit az agyad egy adott színnek érzékel.

Erről egyébként itt egy jó kis demonstráció azoknak akik elég jól beszélnek angolul: https://www.youtube.com/watch?v=UBX2QQHlQ_I&t=659s

2017. jún. 14. 16:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
100%

A színt a szem érzékelése alapján az agy határozza meg. Mivel ez (röviden szólva) három színérzékelő receptorsejt (csap) segítségével történik, és ezek a rövid (kék), közepes (zöld) és hosszú (vörös) hullámhosszra érzékenyek, ezért klasszikusan ezek az alapszínek.

A színnek három fő tulajdonsága van: árnyalata (hullámhossza), telítettsége (azaz hány százalékban tartalmaz szürkét) és világossága (azaz hány százalékban tartalmaz fehér színt).

Egy másik problémakör, ha egy színt megjeleníteni akarunk. Ekkor a helyzet nagyban függ a megjelenítő eszköz tulajdonságaitól. És itt az a kérdés, hogy az eszköz mi által közvetíti a keverékszint. A papíron a különböző színű apró pontok (amelyeket külön nem érzékel a szem) összhatását az agy másképp dolgozza fel, mint egy energiát sugárzó monitorról, természetes tehát, hogy más a technológia és a keverés ugyanannak a hatásnak az elérése érdekében.

A színek hordozói sokfélék, a hatás feldolgozása is az agyban, ezért van többféle alapszín skála. A hordozó sajátosságai döntik el, miként lehet a legolcsóbban a legtermészetesebb hatást elérni. És akkor még szó se esett a színek fiziológiai hatásáról, ami szintén befolyásolja az előállítási technikát.

2017. jún. 14. 17:58
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!