Mi a különbség a delta (a görög "háromszög" betű) és a d (differenciál) között? Tudom hogy előbbi változást jelent utóbbi meg differenciál, de végül is mindkettő változás. Emellett mint jelent a kis delta a kifejezésekben?
Például fizikai kémiában:
delta G(T,p) kisebb vagy egyenlő mint 0
vagy
dG(T,p) kisebb vagy egyenlő mint 0.
Kis deltára példa szintén fizikai kémiából:
dH=kisdelta Q(p)
Ami zárójelben van az az eredeti kifejezésban alsó indexben szerepel.
a delta jel egy adott "joérzésű" (folytonos, differenciálható stb...) függvény két diszkrét értéke közti különbséget szokás érteni.
a "d" jel egyváltozós függvények differenciáloperátora, ez végső soron egy határértéket jelent definíció szerint, amikor a független változó megváltozása zérushoz tart.
a görög kis d vel a parciális deriváltat szokás többváltozós függvények esetén jelölni, alsó indexben az rögzített értékű független változók megjelölésével.
Nagyon leegyszerűsítve: delta=véges érték.
d=infinitezmálisan kicsiny érték. Mindennél kisebb, de nem zérus!
Tehát nem 10^-5, hanem annál is kisebb. Nem 10^-50, hanem annál is kisebb... De nem zérus! ettől szép a matematika!
És ez mind úgy igaz, hogy limes delta=d.
Még annyi, hogy előző válaszomban "véges érték" alatt tetszőleges nagy, de nem végtelen számot értek.
Tehát ha úgy tetszik, mindkettő differencia, csak a delta tetszőleges nagy lehet, a d meg majdnem zérus.
Ebben a képletben:
A dU az U két értékének különbségét jelöli, a deltaW és a deltaQ pedig a folyamathoz tartozó úthoz tartozó munkát és hőmennyiséget.
Amúgy nagyon sok mindenre használják a betűket:
Fizikai kémiában (azt sem tudom, mi az. Ott esznek vagy isznak?) talán nem kell ezzel foglalkoznod, elég megjegyezned hogy az U,T stb előtt "d", a W,Q stb előtt "delta" áll.
Ugyanazt jelentik, ugyanúgy manipulálod őket, ugyanúgy integrálod őket fel stb.
(néha biztosan van különbség, ha már erőltetik ezt az alakot)
dq, ne keverd itt a szezon a fazonnal, úgy hogy fogalmad nincs az egészről... #3-4 válaszomban világosan leírtam miről van szó.
Nem értem, miért kell ennek ellenére több butasággal is terhelni a kérdezőt. Mert az egy dolog, hogy nem sok közöd van a témához, eddig jó, viszont hogy a hülyeséget terjeszted, az megvetendő.
Kár volt a kis deltát is ide keverni, a kérdező nem azt kérdezte! Mellesleg a belinkelt wikipédiás vacakban is rosszul szerepel.
Ha tanulni akarsz, akkor rendes könyvekből tanulj, nem ilyen wikis sz(a)rokból, amit nem lektorál senki...
De ha már itt tartunk, elmondom, hogy a kis delta pl. W előtt a hőtanban nem a munka infinitezmálisan kicsiny megváltozását jelenti.
Ezért is kár volt ide keverni, de ezt már mondtam...
Arról van szó, hogy tekintjük az állapotváltozási folyamatnak egy elemi kis szakaszát. És ennek a munkája lesz a kis deltás dolog.
A másik része, hogy (az adiabatikus esetet leszámítva) nincs általában olyan Q és W, amelynek a totálderiváltja visszafejthető. Merthogy az egyenlet elején dU az egy totálderivált, és nem az amit te butaságból és tudatlanságból terjesztettél...
A #3-4 válasz úgy fos, ahogy van. (a kérdésben kisdelta szerepel, a ki sdét és a nagy deltát a kérdezõ minden valószínûség szerint ismeri)
#7-ben termèszetesen a dU a mennyiségek infinitezimális különbségét jelöli, itt nem egyértelmû amit írtam.
Szép estét.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!