Bizonyos értelemben véve a természetes szelekció az, ami hátráltatja a fejlődést, alkalmazkodást?
Úgy értem,hogy nem feltétlenül a körülményekhez leginkább alkalmazkodók örökítik tovább a génjeiket,hanem az egészségesek.
(Itt elsősorban az állatok szelekciójáról van szó)
Elsőre zavarosnak tűnhet,de elmagyarázom.
Vegyük példának a hideg éghajlaton élő jávorszarvast. A hím jávorszarvas zömök testalkatú,ezért kisebb a hőleadása,de egyedektől függően mindig vannak,amelyek sokkal robusztusabbak,tehát ezeknek van elsőbbsége a párzásnál,mivel a környezethez sokkal jobban alkalmazkodtak,viszont ha egy-egy ilyen szarvas megsérül (például egy ragadozó miatt),akkor hiába életképes az adott környezetben,hiába tudna jó géneket tovább örökíteni,alul fog maradni a kevésbé robusztus vetélytársaival szemben,mivel ezek kerülnek előtérbe,mert egészségesek. Vagyis a természetes szelekció sakkot adott magának,mert nem feltétlenül a legalkalmazkodóbb reprodukálja magát. Így nem mindig a legjobbak szaporodnak el,hanem azok,amelyek éppen hogy életképesnek számítanak.
Az ugye megvan, hogy a hideghez kevésbé alkalmazkodott szarvaspéldányok is ugyanúgy megsérülhetnek, ezért ez a zavaró hatás statisztikailag kiesik?
Legalábbis a hideghez való alkalmazkodás szempontjából és első megközelítésben. Egyébként pedig a ragadozók is szelekciós nyomást gyakorolnak a szarvasokra, így olyan egyedek fognak szaporodni, amelyek bármi okból jobban el tudják kerülni a ragadozókat. Ha ennek van bármilyen keresztkapcsolt hatása a hideghez való alkalmazkodással, akkor pedig a kettő eredője lesz a nyerő.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!