Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Most akkor a természetes...

Most akkor a természetes szelekció egy tudatos vagy egy véletlen folyamat?

Figyelt kérdés

Richard Dawkins mondja:


"Hát persze, hogy ezek nem véletlenül alakultak ki. Az evolúció alakított így, a természetes kiválasztódás"


Link itt: https://www.youtube.com/watch?v=iwJB1tGlMWU


2:02-nél.


Nem értem. A természetes szelekció célja tudomásom szerint a létért folyó küzdelem, melynek következtében a legalkalmasabbak maradnak életben. Ez azonban egy nem tudatos folyamat.


Vagy lehet arra gondol Dawkins, hogy az állatok tudatosan alkalmazkodnak a környezetükhöz? De azt hogy? Az élet kb. 3,5 milliárd éve alakult ki a földön, a primitív élőlények még gondolkodni sem tudtak, nem voltak azok teljesen a véletlenre bízva mikor továbbfejlődtek?


2016. ápr. 21. 09:20
 1/5 anonim ***** válasza:
97%
Pl. az, hogy elengedsz a levegőben egy krétát és az leesik, tudatos vagy véletlen? Egyik sem. Nem véletlenül esik le, és nem is azért, mert valaki tudatosan arra kényszeríti. Hanem egyszerűen törvényszerűen leesik. Nem tudom, hogy ezt te hogy sorolnád be a tudatos/véletlenszerű rendszerbe, de az evolúció is pont ilyen.
2016. ápr. 21. 09:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
96%
Az evoluciot ne mint egy entitast vagy szemelyt kepzeld el, hanem mint egy folyamatot. Annak a folyamatat, hogy a sokfele genetikai mutaciobol a legalkalmasabb marad fent es orokiti magat tovabb, mig a gyengebb, rosszul alkalmazkodo erre nem lesz kepes, ezert kihal. Kb. ugyanannyira tudatos folyamat ez, mint hogy mondjuk egy szitan a kisebb homokszemek atesnek, a nagyobbak meg fennmaradnak. Torvenyszeru, de nem tudatos.
2016. ápr. 21. 10:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
95%

Természetesen nem tudatos folyamat.


>A természetes szelekció célja


Nem igazán van eredendően "célja", a szelekció egyszerűen csak történik.

2016. ápr. 21. 10:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 Mojjo ***** válasza:
96%
A gond itt azzal van - ahogy az első hozzászóló is utal rá -, hogy a véletlennek nem a tudatos az ellentéte. Legalábbis ebben az értelemben nem. Ha a lábadra lépek, ott persze a tudatos lenne, de természeti folyamatoknál a törvényszerű az ellenpárja a véletlennek. Ennyi az egész történet.
2016. ápr. 21. 10:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
96%

Félreértésben vagy. A tudatosnak nem a véletlen az ellentéte, hanem a tudattalan. A magyar köznyelvben ezek a szavak sajnos eléggé átfednek (véletlenül a lábadra léptem = nem volt tudatos), de a tudományban a véletlen (azaz random) a determináltság hiányát jelenti, nem pedig a tudat hiányát.


Ha van egy dobókockád, az (kvázi) random, azaz véletlen. De ha a kockád cinkelt, és sokkal többször mutat 6-ost mint kéne, akkor az már nem véletlen, de mégse tudatos (a kockának nincs tudata, nem akarattal mutat 6-ot, hanem mert nem egyenletes a súlyeloszlása). De a cinkelt kocka is mutat néha mást persze, tehát a 6-os tendenciaszerűen, de nem kötelezően jelenik meg rajta.


Az evolúciót hasonlóan kell elképzelni: az egyes folyamatokban van véletlenszeűség, de a szelekció megcinkeli a játékot úgy, hogy a végeredmény nagyon nem véletlenszerű, de ettől még nem is tudatos.

2016. ápr. 21. 11:54
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!