Az emberi evolúció egyedi és (szinte) megismételhetetlen?
Hol is kezdjem...
Az első élőlények az ősóceánban éltek,ezek többnyire eukarióták és kékbaktériumok voltak,idővel viszont megjelentek a szárazföldön az első egyszerű hajtásos növények,őket követték a férgek,rovarok,majd a kétéltűek,később pedig a dinoszauruszok,amelyek közel 165 millió évig uralták a Földet. Ezen félelmetes hüllők egyeduralmának egy tömeges kihalás vetett véget,a kutatások és az általános vélekedések szerint ezt egy hatalmas meteor okozhatta. Azonban a fejlődést csak felgyorsította ez az incidens,ugyanis elpusztultak a hatalmas termetű buta állatfajok,továbbá a flóra egy része is megsemmisült,viszont a kisebb emlősök,hüllők,madarak,ízeltlábúak stb. mind inkább elterjedtek,ezek közül is az emlősök voltak a legmeghatározóbbak evolúciós tekintetben,hiszen az emlősök rendkívüli alkalmazkodóképességgel és agytérfogattal bírtak,amely alapjaiban hozzásegítette őket ahhoz,hogy mind inkább fejlődjenek,szelektálódjanak,nagyobb területeket hódítsanak meg és fajokban gazdagok legyenek. Végül pedig létrejött az ember...
Az ember és az összes előember,illetve a majmokkal közös őseink óriási mérföldkőnek számít anak az állatvilág evolúciójában,hiszen alig 3 millió év alatt rengeteget fejlődtünk,sokkal többet,mint a dióagyú dinoszauruszok,melyek 165 millió évig csak egymást kergették és ha rajtuk múlik,akkor ez 1 milliárd év alatt se változna semmit.
Az egészből csak azt akartam kihozni,hogy az ember egy csoda,egy nagyszerű,de véletlen csoda. Ha a konzervatív nézeteknél maradunk és feltételezzük,hogy az élet minden esetben ugyanolyan körülmények között jöhet létre és az evolúció is mindig ugyanúgy zajlik le,akkor az azt jelentené,hogy más élhető bolygókon,amelyen megjelent az élet,valószínűtlen,hogy intelligens. Sokkal esélyesebb,hogy a legtöbb élhető bolygón (már ha van) nagyméretű,buta,primitív élőlények uralkodnak,amelyek képtelenek fejlődni.
"a hatalmas termetű buta állatfajok"
Igazából ez kb. 19. századi gondolkodásmód a dinoszauruszokról. Érdemes frissíteni a rendszert, mert azóta már eltelt 200 év és lehet találnál érdekes dolgokat. Akár a wikipedia is jó...
"hiszen az emlősök rendkívüli alkalmazkodóképességgel és agytérfogattal bírtak"
Az emlősök egyszer már alul maradtak a dinoszauruszokkal folytatott evolúciós harcban, pontosabban az őseik...ami lényegében ugyanaz. A triászban, a perm végi kihalási hullámok után megvolt minden esélyük, hogy meghódítsák a földet, de a dinoszuruszok sokkal szívósabbnak bizonyultak a környezeti hatásokkal szemben (pl. alacsony oxigénszint), mint az emlősszerűek.
Ezért van az is, hogy méretben egy emlős soha nem fog egy dinoszaurusz nyomába érni a szárazföldön vagy a levegőben.
"a kisebb emlősök,hüllők,madarak,ízeltlábúak stb. mind inkább elterjedtek"
Ezek ugyanúgy el voltak terjedve a középidőben is.
Sőt, az ízeltlábúak már lényegében majdnem a kezdetektől mindenhol ott voltak.
"mint a dióagyú dinoszauruszok,melyek 165 millió évig csak egymást kergették"
Ne nézz annyi discovery channelt. :D
"1 milliárd év alatt se változna semmit"
Elárulnád, most mi változott?
"nagyméretű,buta,primitív élőlények uralkodnak,amelyek képtelenek fejlődni"
Ugye tudod, hogy ez nem igaz? A dinoszauruszok folyamatosan evolválód(t)nak.
Ha veszel pl. egy coelophysis-t és megnézed, hogy az hány különböző theropoda vonalra ágazódott szét, mindegyik másra specializálódva.
Kérdező: "Azonban a fejlődést csak felgyorsította ez az incidens"
Minden incidens felgyorsította a folyamatot. Ha megnézed a földtörténeti korok határait, akkor azok csaknem mindegyike valami globális katasztrófához köthető (ha nem mindegyike). Ha megszemélyesítenénk az evolúciót, akkor mintha minden nagyobb katasztrófa után ezt mondta volna sértődötten a drámaian megváltozott környezetnek - Jaaa! Ha te így, akkor én úgy! Felkészülök, hogy legközelebb az ilyesmi már olyan könnyen ne foghasson ki rajtam...
És ahogy a #11-es megjegyző is említé: "Az emlősök egyszer már alul maradtak a dinoszauruszokkal folytatott evolúciós harcban".
Vagyis csak szitu kérdése, hogy éppen ki a jobb. Akár felfoghatod egy olyan versenynek is a dolgot, ahol a versenyzők hol elmaradnak, hol élre törnek. Nem kivételesek az emlősök se, csak most éppen ők jobb helyzetben vannak a versenyben. És vannak, akik állandóan az élen vannak, így nem nagyon kell drámaian változniuk (pontosabban egyes fajaiknak), mert minek. Ismét a #11-ből: "Sőt, az ízeltlábúak már lényegében majdnem a kezdetektől mindenhol ott voltak"
#3: "65 millió év múlva pedig a saját fossziliáinkon kívül az égvilágon semmi nem maradna. Semmi ami arra utalna hogy intelligensek voltunk (kivéve a Holdon lévő lábnyomokat és leszállóegységeket)."
Ezt teljes mértékben kizártnak tartom. Még dínókakit és törékeny tojást is találtunk azokból a korokból...:D
A mi technikai civilizációnk nyomai szvsz. simán meglesznek jóval 100 millió év után is (de meg merem kockáztatni, hogy több száz milla évig is), hacsak az egész földkéreg meg nem olvad valami miatt addig. Ipari szennyezés kitörölhetetlen nyomot hagy maga után a rétegekben, kb. ugyanúgy, ahogy egy becsapódott aszteroida is, vagy egy nagyobb méretű vulkánkitörés... és tuti, hogy a szerencsés körülmények között fosszilizálódott ipari alkatrészek, törmelékek ugyanúgy meglesznek mint bármilyen fosszilizálódott életformák is. Több km. mélybe hatoló bányák, az ásványi kincsek kibányászásának nyomai...stbstb.
@3
pl.: "Kimutattuk fehérje jelenlétét, amely egy 195 millió éves dinoszauruszban maradt fenn, ami mintegy 120 millió évvel idősebb, mint az eddig feltárt hasonló maradványok"
Ennél az iparunk milliószor tartósabb anyagokat gyárt le tömegével, amik ugyanúgy fognak szerencsés körülmények között fosszilizálódni. És ez 195 millió éves cucc..
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!