Az emberi evolúció egyedi és (szinte) megismételhetetlen?
Hol is kezdjem...
Az első élőlények az ősóceánban éltek,ezek többnyire eukarióták és kékbaktériumok voltak,idővel viszont megjelentek a szárazföldön az első egyszerű hajtásos növények,őket követték a férgek,rovarok,majd a kétéltűek,később pedig a dinoszauruszok,amelyek közel 165 millió évig uralták a Földet. Ezen félelmetes hüllők egyeduralmának egy tömeges kihalás vetett véget,a kutatások és az általános vélekedések szerint ezt egy hatalmas meteor okozhatta. Azonban a fejlődést csak felgyorsította ez az incidens,ugyanis elpusztultak a hatalmas termetű buta állatfajok,továbbá a flóra egy része is megsemmisült,viszont a kisebb emlősök,hüllők,madarak,ízeltlábúak stb. mind inkább elterjedtek,ezek közül is az emlősök voltak a legmeghatározóbbak evolúciós tekintetben,hiszen az emlősök rendkívüli alkalmazkodóképességgel és agytérfogattal bírtak,amely alapjaiban hozzásegítette őket ahhoz,hogy mind inkább fejlődjenek,szelektálódjanak,nagyobb területeket hódítsanak meg és fajokban gazdagok legyenek. Végül pedig létrejött az ember...
Az ember és az összes előember,illetve a majmokkal közös őseink óriási mérföldkőnek számít anak az állatvilág evolúciójában,hiszen alig 3 millió év alatt rengeteget fejlődtünk,sokkal többet,mint a dióagyú dinoszauruszok,melyek 165 millió évig csak egymást kergették és ha rajtuk múlik,akkor ez 1 milliárd év alatt se változna semmit.
Az egészből csak azt akartam kihozni,hogy az ember egy csoda,egy nagyszerű,de véletlen csoda. Ha a konzervatív nézeteknél maradunk és feltételezzük,hogy az élet minden esetben ugyanolyan körülmények között jöhet létre és az evolúció is mindig ugyanúgy zajlik le,akkor az azt jelentené,hogy más élhető bolygókon,amelyen megjelent az élet,valószínűtlen,hogy intelligens. Sokkal esélyesebb,hogy a legtöbb élhető bolygón (már ha van) nagyméretű,buta,primitív élőlények uralkodnak,amelyek képtelenek fejlődni.
"alig 3 millió év alatt rengeteget fejlődtünk,sokkal többet,mint a dióagyú dinoszauruszok,melyek 165 millió évig csak egymást kergették és ha rajtuk múlik,akkor ez 1 milliárd év alatt se változna semmit."
Tegyük fel hogy ma becsapódik egy meteor és kihalunk. Civilizációnk legtöbb vívmánya 1000 év alatt széthullna, 65 millió év múlva pedig a saját fossziliáinkon kívül az égvilágon semmi nem maradna. Semmi ami arra utalna hogy intelligensek voltunk (kivéve a Holdon lévő lábnyomokat és leszállóegységeket). Ezzel csak arra célzok hogy igazából nem tudjuk voltak e az átlagnál intelligensebb dinoszauruszfajok. Nem nagyméretűek hanem kisebbek, gyengébbek amelyeknek együtt kellett működniük a túléléshez. Pont mint nekünk csak hüllőben... Mindenesetre nem lehet kizárni.
Lehet hogy az ember egy csoda. Lehet hogy a mi galaxisunkban lévő becslések szerint több 100 milliárd kőzetbolygó elenyésző hányadán vannak kezdetleges életformák, ezek között még kevesebb rendelkezik fejlettebb élőlényekkel és még annál is kevesebb olyanokkal mint mi. De még akkor is több ezer intelligens faj lehet odakint (és ez még csak a Tejútrendszeren belül). Ha ez igaz akkor már nem is vagyunk akkora csoda.
Nincs sok viszonyítási alapunk. Lehet, hogy a mi kifejlődésünknél sokkal nagyobb dolgokat is be lehet mákolni. Ahhoz nem fér sok kétség, hogy az emberi faj itt a Földön nagy király, és intelligencia szempontjából köröket ver mindenkire. De fogalmunk sincs, hogy a kísérletet ezer hasonló bolygón megismételve a 4 milliárd év alatt kialakuló "csúcsfajok" között mi hol állnánk intelligencia szempontjából.
Elképzelhető, hogy még mi is csak ígéretes kezdeményei vagyunk egy nálunk nagyságrendekkel intelligensebb fajnak. Hiszen azt tudjuk, hogy nem kell sok a nagy áttörésekhez: a DNS-ünket tekintve 95-99%-ban azonosak vagyunk a legtöbb majommal, és miközben ők a seggüket vakarják, mi városokat, gépeket építünk, az űrben röpködünk. Szinte biztos, hogy létezhetne olyan, tőlünk csak további 1-2 százalékkal eltérő faj, amelyhez képest mi lennénk a seggüket vakaró majmok. A kérdés inkább csak az, hogy az evolúció a véletlen mutációival és természetes szelekciójával "rátalál"-e egyszer egy ilyen fajra. Fogalmunk sincs.
Csak hogy világosan fejezzem ki magam: lehet, hogy a Földön a felvetéseddel épp ellenkezőleg, borzasztó szerencsétlenül alakultak a dolgok. Lehet, hogy az ezer képzeletben megismételt kísérlet egyik leglelombozóbb eredménye vagyunk, és a többi csúcsfaj csak szánakozva nézné, hogy ezek a 100 évig is alig élő, primitív energiaforrásokat használó, csillagközi utazásra képtelen, kétévesen még a kvantummechanika alapjait sem kapizsgáló szerencsétlenek hogy számíthatnak csúcsfajnak a saját bolygójukon.
"Az emberi evolúció egyedi és (szinte) megismételhetetlen?"
Így van. Mint ahogy minden más létező faj evolúciója is ugyanolyan egyedi és megismételhetetlen.
(Mondjuk esély van rá, hogy egy pontosan ugyanilyen lény jöjjön létre egy másik bolygón lejátszódó evolúciós folyamat valamely közbülső lépcsőjeként, de valószínűleg az ötöslottó zsinórban tízszeri megnyerésének is nagyobb esélye lehet ennél.)
Kérdező: "Az egészből csak azt akartam kihozni,hogy az ember egy csoda,egy nagyszerű,de véletlen csoda."
1. Idézve a #6-ból: "Így van. Mint ahogy minden más létező faj evolúciója is ugyanolyan egyedi és megismételhetetlen."
Na'on igaz... Így, kedves Kérdező, az állításodnak nincs semmi "ereje". Minden faj önmagában egy csoda, és rengeteg nem emberi faj van, aminek a természetes képességei mérföldekkel előzi meg az emberét.
2. Ahogy látom, neked egész pontosan nulla ismereteid vannak az emberszabásúak képességeiről, hogy mennyire is értelmesek és mennyire is emberszerűen tudnak viselkedni. Sokszor értelmesebben, mint egyes emberek. Egyértelműen rendelkeznek öntudattal. Szerszámokat készítenek, úgy hogy a szerszámok egymásra utaltan teljesítik a cél elérését. A szavannai csimpánzok barlangban laknak olykor és kőszerszámokat is készítenek ott. Egyértelműen rendelkeznek olyan képességekkel, amik az emberi művészet és erkölcs alapjait demonstrálják...stbstb.
Jobb lenne, ha kicsit tájékozódnál ez ügyben, mert rájönnél, hogy a mai emberszabású majmok szintén csodás lények.
Vagy, már a csimpánzok is a kőkorszak elején élnek...
Stb..stb...
Valójában az általános agykapacitás folyamatosan nőtt a világunkban az első agynak nevezhető konglomerátum megjelenése után, és elképesztő sebességgel ügyködött ez ügyben az evolúció. 25-30 millió évvel ezelőtt a majomszerű lények agya (mai ismereteink szerint), alig volt nagyobb, mint egy pingponglabda, és röpke 20-onegynéhány milló év alatt elérte a 400-450 cm3-t, de a trend nem állt meg. Az ember egyáltalán nem egy nagy csoda, mert ezután is ugyanúgy folytatódott az agyméret és teljesítmény növekedés, és számos különböző emberszerű lény-vérvonal agya, teljesítménye növekedett rohamosan, csak ezek mindegyike kihalt mellőlünk, és egy vérvonal maradt, a miénk. Vagyis a mi evolúciós águnk mellett is terjedtek sok vonalon a csodásabbnál csodásabb intelligencianövekedések.
Mindezek után nem hiszem, hogy lehetne beszélni bármi olyasmiről, hogy valamiféle csodás kiugrás lenne a mai ember, csak azért, mert esetleg a mi fajtánk maradt fenn a sok hozzánk hasonlóból, mondjuk azért is, mert erőszakosan kiszorítottuk a többi ágat, vagy mert valamiért szerencsésebbek voltunk (vagy ezek egyvelege). És az evolúciós trend se tűnik véletlennek, hanem egy jól megrajzolható folyamatos agyfejlődés eredményei vagyunk csak.
Az általad csodaként jellemzett fajtánk éppen azon igyekszik, hogy az általad semmibe vett emberszabásúak utolsó írmagját is eltüntesse a Földről, és ezer év múlva valaki majd csak annyit fog látni, hogy az ember értelmi képességei még nagyobbra nőttek a megmaradt állatokhoz képest, és majd azt mondja, hogy még különlegesebb véletlenszerű csoda az ember. Hát egyáltalán nem az.
Ha az emberiség kihalna, és levegőhöz jutna a mai végletekig elnyomott emberszabásúak fejlődési lehetősége, aligha kétséges, hogy belőlük alakulna ki még egyszer valami emberszerű lény. Csak talán az bölcsebbre sikeredne, aki már nem nézné le az emberszabásúak csodás képességeit.
Kérdező: "melyek 165 millió évig csak egymást kergették és ha rajtuk múlik,akkor ez 1 milliárd év alatt se változna semmit."
Azért ugye nem gondolod komolyan, hogy a dinók kezdettől fogva ugyanolyanok voltak a végükig? Azért igenis jelentek meg végül olyan példányok, ahol komoly intelligencianövekedést lehetett felmutatni a kezdetekhez képest. Másrészt szörnyű becsapódások mindig voltak, mint ahogy nyilván lesznek is, vagyis hiba lenne azt állítani, hogy ez hatalmas szerencse, mert a mi kifejlődésünk teremtette meg az alapjait. A dinók is fejlődhettek, csak sokkal lassabban. A nagy becsapódások nem véletlenek, hanem rendszeresek, vagyis a környezetünk alakító részei, csak ritkábban, de szükségszerűen. És az evolúciónak le kell gyűrnie a nehézségeket, és ezek a nehézségek azok, amik mindig egyre és egyre acélosabb ellenállást váltanak ki az új evolúciós trendben. Az ember már lehet, hogy a becsapódásokkal szemben is képes lesz fennmaradni, vagyis ez is az evolúció egy olyan lépése, ami a becspodások teremtette környezeti változásokhoz képes volt alkalmazkodni.
Vagyis itt sem látok csodás véletlent...
Na még arra sztereotípiára, hogy dinók végtelenül ostobák voltak.
Márpedig a madarak a dínókor "maradványai". Nagyon is fejlődött azoknak is az intelligenciája, csak nem elég gyorsan.
Elnézést, de erre még nem bírom megállni...
"az állat tisztában van az ok és okozat törvényszerűségével, és ennek alapján a természetben nem létező alapanyagból egy meghatározott feladatra alkalmas szerszámot hozott létre. Erre még a csimpánzok sem képesek."
Na, ez messzemenően nem igaz. A csimpánzok üllő-kalapács módszerrel törik fel a kemény héjú gyümölcsöt, sőt, az üllő részt akár kisebb kövekkel ki is támasztják. Némely esetben a kalapácsként hatalmas ágat használnak megformázva. A csimpánzok célzottan gallyaznak, ha kell, vagy a Fongoli folyó csimpánzai konkrétan és célra orientáltan dárdát készítenek, hogy a faodú lakó kisebb majmokat arra szúrják fel...stbstb. A csimpánzok emberi környezetben is leleményesen találják fel magukat általuk sosem látott alapanyagokkal operálva... stbstb.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!