Mi a fizikai magyarázata annak, hogy ezen a gift videón a 2 golyó nem egyszerre érkezik vissza?
Én azt várnám, hogy egyszerre érjenek vissza, mért ér vissza gyorsabban az alsó?
Nincs semmi, ami azt indokolná hogy ugyanannyi idõ alatt tegyék meg. Eltérõ utakat a testek eltérõ idõ alatt tesznek meg.
(Pl ha az egyik labdád erõsen nekivágod a barátodnak, a másik labdát pedig jó magasra feldobod, akkor a másik labda sokkal késõbb érkezik meg, hiába indítod ugyanakkora sebességgel mindkét labdád)
Nem kell egyszerre visszaérkezniük.
Ezen a giften a görbébb pálya egy kicsit el van bonyolítva mely a megértést egy kicsit nehezebbé teszi.
Itt egy videó amin egyszerűbb pálya van:
Link: https://www.youtube.com/watch?v=9cheSzLFZGo
Itt ez persze megint ingyen energia kinyerő szerkezet alapja lenne.Ezt persze csak hiányos tudás birtokában gondolhatja az ember.Azért ér vissza gyorsabban mert a pálya belyárása mentén mélyebre kerül a golyó ami azt jelenti hogy nagyobb mennyiségű potenciális energiát vesz kölcsön a gravitációs tértől így nagyobb átlagsebességre tesz szert. A pálya végén viszont már ugyanannyi mozgási energiája van mint a másiknak nincs több.
#7:
A videó szerint utóbbi esetben.
Talán sokkal jobban látszik abban a konfigurációban, amikor az alsó pálya nem hullámos, hanem ugyanúgy egyenes, csak mélyebben. Erre gondolok:
Ekkor az út nagy részén, a vízszintes pályán az alsó golyó sokkal gyorsabban halad.
A témának kiterjedt matematikája van, talán éppen ez a kérdés indította el a variációszámítás nevű ágat is:
(Angolul van, de van egy szép ábra, érdemes megnézni.)
Nem pontosan ugyanez a kísérlet, de hasonló jellegű probléma:
Itt nem oda-vissza gurul a golyó, csak simán A pontból egy alacsonyabban fekvő B pontba. Le lehet vezetni, hogy a leggyorsabb út se nem egyenes, se nem egy függőleges zuhanás + nagy sebességű egyenes zúzás, hanem egy ún. ciklois, amely a "kelleténél" mélyebbre vezeti a golyót, hogy a pályája nagy részén a végponti sebességnél is gyorsabban haladjon.
A gifeden bemutatott kísérlet is egy variáció erre a témára (A és B azonos magasságban vannak, és B-ből vissza is kell még gurulnia a golyónak). Ha a középső két dombot kivágták volna a hozzánk közelebb eső pályából, még nagyobb előnnyel nyert volna a golyó. Ha pedig egy ciklois alakú pályát vágtak volna, az egyenesen verhetetlen lett volna.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!