Polarizáció szemléletes magyarázata?
Fényről beszélünk?
Két fajta hullám van, longitudinális és transzverzális.
A longitudinális hullámzása a hullám haladási irányával egyezik, vagyis a közlő közeg összenyomódása-tágulása révén halad, ilyenek p. a hanghullámok (gázban legalábbis biztosan).
A transzverzális hullám hullámmozgása a hullám haladására merőleges. Ilyen a vízfelszín hullámzása, az elektromágneses hullámok, a kifeszített és egyik végén felülről megütött kötél stb.
Polaritásról csak transzverzális hullámoknál tudunk beszélni.
Ez azt takarja, hogy a hullám haladására merőleges hullámmozgásnak van egy síkja, amiben mozog.
Egy általános fénynyalábban például rengeteg, más-más szögben álló hullámsík van, minden egyes foton más sík mentén rezgő hullámként halad.
Ha ennek útjába beteszel egy polárszűrőt, az az összes rezgésből csak egy rezgésirányút enged át. A tovább haladó fénysugárban már csak egy irányban rezgő fényed van. Ha erre merőleges állású újabb polárszűrőt teszel az útjába, azon már semmi nem megy át.
Na mire is jó ez?
Az LCD panelek folyadékkristályai alaphelyzetben a rajtuk átjövő fény polaritásán csavarnak 90 fokot, ez a hatás megszúnik, ha áram alatt vannak. Ha erre a folyadékkristály rétegre alul-felül teszel egy-egy réteg, egymásra merőleges polárszűrőt, akkor áram nélkül átlátszó lesz a szendvicsed, áram alatt meg nem.
Így alkot képet az lcd.
A mozis, tévés passzív 3D technikában a képernyőn a bal és jobb szemnek szánt kép együtt van odavetítve, de eltérő polaritással, így a szintén két eltérő polaritású szemüveglencse a két szemre csak az egyik vagy a másik szemnek szánt képet engedi be.
Ezer fontos felhasználás van még, de csak egyet írnék most még hozzá: a fényképezőknél használt polárszűrőt.
Az üvegről tükröződő fény jórészt polarizálódik.
Ha az ilyen tükröződő fényt a polarizálására merőleges polárszűrőn vezeted át, a tükröződött fény jagyját elnyeli, nem engedi át, az üveg mögötti tárgyakról jövő polarizálatlan fényből meg mindent, ami nem merőleges rá.
Így egy tükröződéstől átláthatatlan ablak mögött is láthatsz, polárszűrővel. Így lehet csökkenteni a vízfelületekről visszaverődő vakító fényeket is, akár fotózáshoz, akár napszemüveghez (Polaroid napszemüvegek?).
Szerintem az alapokhoz ez elég.
Ja értem.
Szerintem segít, ha ilyenkor az EM hullám terjedési irányát mint irányvektort nézed és arra felteszed a rá merőleges leketromos és a mindkettőre merőleges mágneses rezgés vektorát. Így mindig láthatod az elektromos és mágneses rezgés egymásra merőleges síkjait.
Ugyebár gömbsugárzónál egy pontból kiinduló ilyen hullám-irányvektoraid vannak minden irányban, mindegyikre külön felrakhatod a két rezgésvektort és -síkot.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!