Ha állítólag a majmok leszármazottai vagyunk, akkor most miért nem jön le a majom a fáról? Mint régen?
Tom Benko(#20): "A csimpánzok minden jel szerint a kőkorszakba készülnek - vagy már bele is léptek."
Más is felfigyelt erre... :)
Sőt! Ami engem is meglepetésként ért, de a dolog nem logikátlan: nem is biztos az, hogy az emberi kéz kifinomultabban működik, mint pl. a csimpánzoké?
Arra a sztereotípiára szoktunk építeni, hogy az emberi agy fejlődött, meg fontos, hogy a kéz is...
Hát, ez a cikk azt írja, hogy az emberi kéz egyszerűen primitívebb. Nem kell annyi mindent tudnia, mint egy csimpánzkéznek. :)
Mondjuk az azért szvsz. tagadhatatlan, hogy a hüvelykujjunk specifikusabb. De lehet, hogy összességében...
#1 Rekt, be vagy oltva kérdező.
Figyelj. Volt egy ősemlős Afrikában. A megváltozott körülmények között kénytelen volt máshogy élni, és ez a fejlődését eredményezte. Ismétlem, MEGVÁLTOZOTT KÖRÜLMÉNYEK miatt.
Na mármost. Itt vagyunk a jelenben. Most azért "nem jönnek le a majmok", mert nincsenek olyan drasztikus változások, hogy ez beinduljon. Tehát nincs miért lejönnie.
Az evolúció folyamatosan fennáll, de csak akkor lesz gyors, ha kell.
A dél-amerikai mókusmajom jól megvan a lombok között, nincs miért fejlődnie (vagy legalább is drasztikusan).
azért a csimpánzkézen látszik h erőteljesen a fákon való csimpaszkodáshoz alakult az emberéhez képest, akkor a csimpik és az emberek közös őse főként a talajszinten élt mint az ember?
(a cikkel nem értek egyet, pont a hosszú hüvelykujj miatt többet tud az emberkéz, a csimpánzkéz csak a függeszkedés erejében jobb)
#27: "akkor a csimpik és az emberek közös őse főként a talajszinten élt mint az ember?"
Ezt valószínűsítik is többen a leletek alapján, pontosabban feltehetőleg gyakrabban tartózkodtak két lábon, mint a csimpánzok (mellesleg érthető módon a szavannai közönséges csimpánzok lényegesen többször emelkednek két lábra manapság is, mint az őserdei társaik). Ugyanakkor ott vannak a bonobók, amik még anatómiailag is határozottan jobban kétlábra teremtődtek (ügyesebben és hosszabban járnak két lábon), holott őserdei lakosok, ám ott az erdő kisebb szavannás területekkel szabdalt.
Mégis a leletek alapján lehet arra gondolni, hogy a bipedális járás (kétlábas) már a szavannai életmód meghatározó volta előtt kezdett kialakulni (vagyis egyre gyakrabban szabadult fel a kéz más használati dolgokra). Pl. azért is, mert egyes kiszáradó területek miatt az elérhető élelem mennyisége a fákon csökkent. Most is tapasztalható, hogy orangutánok két lábon egyensúlyozva mennek ki a különösen vékony ágakra, és közben állva a kezeiket széttárva gyűjtik be a másképpen nem elérhető gyümölcsöket. A ritkuló erdőkben egyre többet kétlábon haladva gázolnak át a szélesebb vízfolyásokon is.
Amúgy nyilván ez egy különleges gorilla, de ha belegondolunk abba, hogy ezt tapasztalhattuk egy nagyon szűk állatkerti populációban (még az is kicsi populáció, ha a világ összes állatkerti gorilláit így összesítjük), akkor a vadonban ilyen példányból már számottevően több lehet (persze nem annyi, hogy a ritka emberi megfigyelések alkalmával ez feltűnjön, ráadásul már alig vannak gorillák).
Egészen elképesztően ügyesen jár két lábon (mint valami beöltözött ember), vagyis a mai főemlősök soka is egy genetikai köpetre van csak a kétlábas járás képességétől...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!