Ha a fénysebesség csak egy koncepció és képtelenség elérni, akkor a fény hogy képes rá?
"@9: Szóval szerinted tömeggel rendelkező test azért nem érheti el a fénysebességet, mert nagyobb a közegellenállása, mint a fényé? Most komolyan? :D"
Komolyan! Van olyan elmélet mely szerint a tömeggel rendelkező testek valamikbe beleütköznek, minél jobban megközelítik a fény sebességét annál jobban. Sőt magát a fényt is ez korlátozza.
Mert a mai fizikai elméletek nem tiltják hogy valami ennél gyorsabb legyen.
Ha egyszer kiderítik mi akadályozza a további gyorsulást, akkor esetleg kiküszöbölhetővé is válhat.
"Van olyan elmélet mely szerint a tömeggel rendelkező testek valamikbe beleütköznek, minél jobban megközelítik a fény sebességét annál jobban."
No igen. 100%-ig bizonyítatlan, semmivel nem alátámasztott (erre azt mondjuk: légbőlkapott) "elmélete" (helyes terminológiával maximum hipotézise, de inkább elgondolása) elég sok mindenkinek van elég sok mindenről.
"Mert a mai fizikai elméletek nem tiltják hogy valami ennél gyorsabb legyen."
Speciális relativitáselmélet? Egész friss, idén lesz 112 éves.
"Speciális relativitáselmélet? Egész friss, idén lesz 112 éves."
Pedig jól mondja 14-es is!
Sem a speciális sem az általlános relativitáselmélet nem tiltja a fénynél nagyobb sebességű dolgokat.
Csupán a fény sebességének elérését tiltja tömeggel rendelkező tárgyaknak! Azt egy szóval sem mondja hogy gyorsabban nem lehet.
Az esetleg jövőben megalkotott (még ezek is csak elméletek) térgöbítéssel működő meghajtásoknál meg aztán pláne nem, hiszen ott az ürhajó nem is mozog, a tér hajlik el körülötte, akár fénysebességnél is gyorsabban!
A fénynél gyorsabb részecskékre közvetlen bizonyíték még nincs ugyan, de a közvetett bizonyítékokból több is azt mutatja hogy léteznek, viszont egyetlen közvetlen bizonyíték sem utalt arra hogy lehetetlen.
Bár hozzá kell tegyük az utóbbi időben kissé megingott ez az elmélet is:
@15: igen, jól mondja a #14-es. De van pár pici probléma:
1, ezen hipotetikus részecskék - nevezzük őket nevükön, tachionok - az időben visszafelé mozognának, így nehezen tudnánk kauzalitássértés nélkül olyan modellt felálítani, ahol kapcsolatba tudnak lépni a közönséges - tardionos - anyaggal.
2, a tachionok sem rendelkezhetnek valós tömeggel, képzetes tömegük kellene, hogy legyen. Ez matematikailag ugyan értelmezhető, de fizikailag már egyáltalán nem biztos.
A kettes pont miatt, de a relativitáselmélet tiltja, hogy közönséges, valós nyugalmi tömeggel rendelkező (vagy tömeg nélküli) anyag fénysebességnél gyorsabban menjen, az egyes miatt pedig ha létezik is tachionos anyag, nem hathat kölcsön a tardionossal - azaz pontosan ugyanolyan, mintha nem létezne.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!