Miért ilyen ritkák a természetben a kék színű élőlények?
Zöld, vörös, illetve sárga a fák levele. Zöldségekben, gyümölcsökben egyaránt van egy csomóféle színű. Zöldségekben több lila színű is előfordul, míg kék egyáltalán nem, gyümölcsökben pedig csak az áfonya.
Mi az oka ennek?
Olyasmit hallottam, hogy annál kevesebb energiát kell befektetniük az élőlényeknek (és ezért annál gyakoribbak), minél nagyobb hullámhosszú színeket vernek vissza. De, ha ez így van, akkor elvileg ibolyaszínűből kéne, hogy legyen a természetben a legkevesebb. Valójában viszont több a lila, mint a kék, pedig rövidebb a hullámhossza. Miért?
"Rengeteg kék színű virágot tudnánk felsorolni szerintem."
Ez igaz, de vöröshöz, sárgához vagy lilához képest elenyészően kevés kék színű virág van, főleg ciánkék (türkiz). Mondj egy ilyen kékeszöld színű virágot! Vagy állatot, vagy növényt...
Meg a szeder, meg a kökény, meg a szilva.
Padlizsán meg lila.
A szeder inkább fekete, míg a szilva inkább lilás. A kökény esetleg, de az sem türkizkék, csakis indigó (lila felé hajló kék).
Úgyhogy a kérdés továbbra is nyitott!
a kékszínű virágok oka az antociánok jelenléte, melyek a talaj pH-jától függnek.
A termések közül a kék áfonya azért kék, mert viaszos réteg van rajta, és az így veri vissza a fényt. (hasonlóan egyéb gyümölcsökhöz: szilva). Szintén a pH-tól függ.
A fák levelei mert azért olyan színűek, mert a klorofill dominál, ősszel pedig fokozatosan lebomlik, így a segédpigmentek is "láthatóakká" válnak (xantofil, fikoeritrin, karotinok)
5. És 7. Vagyok. Tom Benkónak.
Az izem akkor érezhető ha megesznek addig kell valami más pl:a színem. Illatom is lehet de az inkább rovaroknál fontos.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!