Miért ilyen ritkák a természetben a kék színű
élőlények?
Figyelt kérdés
Zöld, vörös, illetve sárga a fák levele. Zöldségekben, gyümölcsökben egyaránt van egy csomóféle színű. Zöldségekben több lila színű is előfordul, míg kék egyáltalán nem, gyümölcsökben pedig csak az áfonya.
Mi az oka ennek?
Olyasmit hallottam, hogy annál kevesebb energiát kell befektetniük az élőlényeknek (és ezért annál gyakoribbak), minél nagyobb hullámhosszú színeket vernek vissza. De, ha ez így van, akkor elvileg ibolyaszínűből kéne, hogy legyen a természetben a legkevesebb. Valójában viszont több a lila, mint a kék, pedig rövidebb a hullámhossza. Miért?
Ennél kicsit bonyolultabb a dolog. A visszavert hullámhossz például csak részben igaz, lényeges, hogy a színt adó molekulát mennyi energia befektetésével lehet előállítani, illetve mi a nyeresége mindennek. Például nem lesz-e könnyen megtalálható, vagy elég könnyen észrevehető-e, nem gátol-e más folyamatokat a sejtben, etc.
2017. jan. 6. 09:35
Hasznos számodra ez a válasz?
2/14 Wadmalac válasza:
Elég kevés élőlény használ kék színanyagot, ez igaz. Elég kevés, élőlények által "használható" (nem mérgező stb.) kék színanyag létezik. Azok meg elég bomlékonyak. Valószínűleg baromi nyomós evolúciós indok kell ahhoz, hogy az élőlénynek legyen értelme fenntartani ezt a "problémás" színt.
2017. jan. 6. 11:12
Hasznos számodra ez a válasz?
3/14 A kérdező kommentje:
Az elég nyomós indok, hogy folyóban, tóban él? Mert akkor a kék szín segítené őt elrejteni, így hasznos lenne számára. De szárazföldi élőlények közül mondjuk megtéveszthetnék a ragadozókat vele, hogy mérgezőek, közben meg nem is azok. Mondjuk a kék nyílméreg béka tényleg mérgező.
2017. jan. 6. 15:33
4/14 Tom Benko válasza:
A víz igazából nem kék. A halak azért felül szürkék, alul fehérek, mert így felülről a folyóágy szürkéjébe, alulról a vízfelszín fehérjébe olvadnak bele.
2017. jan. 7. 15:00
Hasznos számodra ez a válasz?
5/14 anonim válasza:
én úgy tudom hogy egész egyszerüen nem vonzó.
vagy nagyon kevés élőlénynek.
bár embereken végzett tanulmány volt de azonos mennyiségű és minőségű ételből a szolgáltak fel,és a kékből ettek a leg kevesebbet.
érdekes,hogy viszont a kék italok kb:ugyan olyan mértékben fogytak mint a többi színű.
ui:ne kérdezzétek,hogy hol olvastam és mi a linkje,a nyomtatott sajtóban volt és azért maradt meg mert biosz házihoz használtam.
2017. jan. 21. 02:14
Hasznos számodra ez a válasz?
6/14 Tom Benko válasza:
@5: A nem vonzóság inkább következmény. A kék szokatlan, ezért feltűnő. Ami feltűnő, nem igyekszik magát álcázni, az képes magát megvédeni, általában mérgező. Ha mérgező, inkább nem esszük meg.
2017. jan. 22. 19:38
Hasznos számodra ez a válasz?
7/14 anonim válasza:
5vagyok.
de nekem mint termésnek az a célom hogy megegyenek és utána máshol...így szaporodok.
na most ha azt akarom hogy 1-2élőlény egyenmeg akkor olyan színt választok ami a többi élőlény számára nem vonzó.
2017. jan. 22. 20:12
Hasznos számodra ez a válasz?
8/14 Tom Benko válasza:
Ilyen növény elég kevés van, azok pedig inkább az ízükkel próbálják ezt elérni.
2017. jan. 23. 09:28
Hasznos számodra ez a válasz?
9/14 anonim válasza:
Hát ez a hullámhosszos dolog hülyeség, szimplán alkalmazkodnak a környezethez. Nézd meg az óceánok állatvilágát, ott a 80%-a kék. Folyóknál meg elég sok van ami bele tud olvadni az iszapba a folyómedernél, erdőkben meg a zöld a hangsúlyos.
2017. jan. 28. 09:54
Hasznos számodra ez a válasz?
10/14 EagleHUN válasza:
"gyümölcsökben pedig csak az áfonya."
Meg a szeder, meg a kökény, meg a szilva.
Padlizsán meg lila.
Ahogy az előzőek is írták feltűnő szín és inkább a megtalálást és megevést szolgálja mint a rejtőzködést.
Rengeteg kék színű virágot tudnánk felsorolni szerintem.
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik. Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!