Melyik a nehezebb a vas vagy a toll?
Létezik egy fogós kérdés, amit fel szoktak adni tv-s feladványokban és ami egyetemi felvételi feladat is lehetne szóbeli vizsgán. Miszerint 1kg vas vagy pedig 1kg toll pihe nehezebb?
Mit gondolsz?
# 19/20 "Elte TTK-n SEHOL sincs szóbeli alapszakon. Kamuzol, hihi. "
Hát nem is most volt. Hihi
"Az XD-ből ítélve, meg hogy egy szimpla kb. második iskolás matematikai kérdéshez (melyik a nagyobb? 1 vagy 1?) neked középiskolai fizikai ismeret kell, te szerintem még keményen a szakmunkásképzőt taposod, csak ide jöttél okoskodni, hogy aki egyetemre megy az biztosan h..lye."
Nem talált. Bizony elvégeztem az egyetemet már. Nem is lehet matematikai kérdés, hisz maga a kérdésben benne van, hogy az egyik nehezebb. Nem ilyen egyszerű a válasz, hogy kivonod egymásból a tömeget. Ez a lényege, hogy fel kell ismerni a kérdés mögött álló fizikai tartalmat. :XD
# 5/21 "Melyik a "NEHEZEBB"... Kezdetű kérdés. :)
Akkor tegyük fel, hogy mindkét - teljesen azonos tömegű(!) "tárgyat" vákuumban mérjük a kétkarú mérlegünkön. Ekkor a mérleg egyensúlyt mutat. (Valószínűleg, de lehet kötözködni, hiszen egyik sem pontszerű, sőt az egyik jóval kevésbé mint a másik... :D)
De ha légkör veszi őket körül akkor a felhajtóerő miatt, már jelentős eltérést mutat a mérleg. :)
Nézzük meg:
Melyik a NEHEZEBB? Egy kg tömegű vas, vagy egy kg tömegű hidrogén? A mérés tengerszinti légköri nyomáson történjen. (A hidrogént vegye körül nyomásváltozásnak könnyen engedő burok. Ugyanolyan tömegű, anyagú burokba csomagoltuk a vasat is.) :D
Na mit tapasztalunk? :DD
dellfil"
Teljesen hibás a válaszod dellfil ! Sajnos erre nem is adnának pontot. Maga a kérdésben szereplő információkból egyértelműen kiderül, hogy milyen külső fizikai állapotjelzők, állapothatározók vehetők számításba és amik igen, azok értéke mennyi. Kémiában is a normál állapotnak az a lényege, hogy egységes nyomáson és hőmérsékleten lehessen a gázok számonkra érdekes kvantitatív határozóit ismerni. Nem véletlen ezek a fizikai paraméterek. Ugyanígy nem véletlen, hogy ismerni kellene ebben a feladatban ezeket a paramétereket. De már közelebb voltál.:XD.
A kérdés, és kiegészítése:
"Melyik a nehezebb a vas vagy a toll?
Létezik egy fogós kérdés, amit fel szoktak adni tv-s feladványokban és ami egyetemi felvételi feladat is lehetne szóbeli vizsgán. Miszerint 1kg vas vagy pedig 1kg toll pihe nehezebb?
Mit gondolsz?
Erre adtam ilyen-olyan választ. Igen a kérdező visszalinkelte. :)
Azt mondja, hogy teljesen hibás a válaszom. Jó, rendben legyen úgy. Viszont:
"Maga a kérdésben szereplő információkból egyértelműen kiderül, hogy milyen külső fizikai állapotjelzők, állapothatározók vehetők számításba és amik igen, azok értéke mennyi. Kémiában is a normál állapotnak az a lényege, hogy egységes nyomáson és hőmérsékleten lehessen a gázok számonkra érdekes kvantitatív határozóit ismerni. Nem véletlen ezek a fizikai paraméterek. Ugyanígy nem véletlen, hogy ismerni kellene ebben a feladatban ezeket a paramétereket. De már közelebb voltál.:XD."
Ki lát a kérdésben egyértelmű utalásokat a körülményekre? Mert én nem. Lehet, hogy valóban simán hülye vagyok, és azért nem látom ezeket a "külső fizikai állapotjelzőkre, állapothatározókra" való utalást a kérdésben.
Valaki felvilágosítana? Kérdező? Most komolyan... Nagyon kíváncsivá tett a dolog.
Bocs, de tényleg nem kötözködésből kérdem. :)
dellfil
A kérdés nagyon régi, mellesleg igen pongyola, pontatlan (és ha már kötekedni szeretnék, helyesírásilag sem jó, hiszen a "tollpihe" egy szó, továbbá a szám és a mértékegység közé szóközt teszünk).
Nincs ugyanis megfelelően definiálva hogy mit értünk "nehezebb" alatt. Innentől bármi lehet a válasz, és logikailag minden indokolható választ el KELL fogadni (ha a képzeletbeli felvételin ez mégsem így történne, az csupán azt jelezné, hogy a vizsgáztató inkompetens). A felületes és igénytelen szemlélő számára persze az a válasz, hogy egyik sem "nehezebb", hiszen azonos tömegűek. A kérdés viszont nem a tömegre vonatkozott, hanem egy fizikailag megfoghatatlan dologra (mit jelent az, hogy "nehezebb"?), ráadásul ismeretlen körülmények között. És nem, egyáltalán nem kötelező, hogy standard körülmények között történjen a mérés.
Egyébként eddig delfil válasza volt a legpontosabb (függetlenül attól, hogy szerinted kapna-e rá pontot, avagy nem). Mert ugyebár, ha a testek nem pontszerűek (márpedig sem 1 kg toll, sem 1 kg vas nem az, bár kellően alacsony hőmérsékleten és magas nyomáson akár lehetnének is...), akkor pl. súlyméréskor (mert a "nehéz" akár súlyra is vonatkozhatna, akár folyadékban is...) számolni kell a test és a körülötte lévő közeg kölcsönhatásaival is, pl. folyadékba merítve egyértelműen a "vas" lenne a "nehezebb". De mivel nem definiáltuk a "nehezebb" szó jelentését, így bármi lehet a kérdésre a válasz. Az "azonos tömegűek" egyébként látszólag korrekt válasz (talán a néhai Honfoglalóban is ez volt az elfogadott válasz), mert ebben az esetben egyértelmű, hogy mire gondolunk, de ez viszont nem az adott kérdésre válaszol (bár a műsorvezető néninek/bácsinak avagy a vizsgáztatónak nem biztos, hogy ez feltűnne), hiszen a kérdés nem az volt, hogy melyik a nagyobb tömegű, hanem az, hogy melyik a nehezebb. Tehát szerintem ha valamire nem lehetne pontot adni egy képzeletbeli felvételin, az maga a kérdés, mivel valójában az sem derül ki, hogy mi az, amire egyáltalán kíváncsi...
XD
Atyaég, mi folyik itt...
Na, pár dolog:
- Az ELTE TTK-n nincs szóbeli, és minimum az elmúlt negyed évszázadban nem is volt (akkoriban max. ún. központit írtak az emberek).
- A kérdező az általa használt nyelvi regiszterek alapján valószínűleg a tízes évei elején-közepén járó gyerek. Ha mégsem hazudik, és valóban felnőtt, akkor különösen infantilis.
- A feladatban, a kérdező állításával ellentétben, SEMMILYEN utalás nincs semmi külső körülményre, ami segítene a feladat megoldásában. Enélkül a feladat pedig NEM megoldható. Feladatokat írni is egy szakma. Ha valaki tényleg ilyen feladatot írt volna valaha, akkor az bizony dilettáns lenne ehhez a szakmához. Ismételten: a feladat ebben a formában _nem megoldható_.
Csak, hogy érzékeltessük a dolgokat: nehezebb alatt azt értjük, hogy melyikre hat nagyobb nehézségi erő. A nehézségi erő kiszámításakor nem kell a felhajtóerővel foglalkozni (delfill itt hibázott), a gravitációval kell és a Föld forgása miatt fellépő inerciaerővel. A gravitáció csökken, ahogy egyre távolodunk a Föld felszínétől. (Mindegy, hogy ezek kilométerek, vagy csak centiméterek a tényben nem, csak a mértékben van különbség.) A centrifugális erő pedig arrafelé nő. Magyarán ha egy lapos tollkupac és egy felfelé állított, hosszú, vékony vascső a vizsgálódás tárgya a tollkupac lesz a nehezebb. Ha egy magasra tornyozott tollkupac és egy lapos, elfektetett vaslap a két versenyző, akkor pedig a vas. És erről egy büdes szót nem ír a feladat. Ennyi.
Amúgy, ha ilyen debil módon elrontott feladatot adnak nekünk bármilyen vizsgán, egy válasz lehetséges:
Természetesen a tollak, mert ott cipelnünk kell szegény tollas állatok halálának a súlyát is.
Ha egyazon földrajzi helyen mérjük ugyanazon mérlegen és addig pakoljuk a vasat / tollat amíg a mérleg 1kg-ot nem mutat, akkor a súlyuk (nehézségük) ugyanaz.
Az más kérdés, hogy a tehetetlenségi tömegük melyiké nagyobb és mivel a feladat sem tér ki a körülményekre -kupac nagysága, környező gáz sűrűsége, térfogatok- ezért nem is kell vele foglalkozni..
Ez az egész találós kérdés nem szól másról, minthogy kitaláljuk hogy a kérdező hogyan értette az egész feladatot ennél fogva bugyuta és idegesítő. Egy jó találós kérdés megfogalmazása egyértelmű és csak(!) logikát kíván sajnos erre a kérdésre egyik sem mondható.
"Melyik a nehezebb a vas vagy a toll?"
- A troll.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!