Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi ennek a folyamatnak a neve...

Mi ennek a folyamatnak a neve és nagyjából hogyan működik?

Figyelt kérdés

Adott pl. egy konyha, ahol hagyma lett pucolva és a héj még ott áll a helyiségben. Amikor az ember beérkezik a helyiségbe, érzi a hagymaszagot, majd egy idő után megszokja(?) és utána már nem észleli a szagot.


(Írhattam volna parfümillatot is, most az mindegy, hogy minek a szaga vagy illata.)


Miért nem érezzük ugyanolyan erősen az illatot vagy szagot - vagy miért tűnik így?


Van ennek a folyamatnak neve és ha igen, mi az?



2016. dec. 28. 14:26
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
100%
Lehet, hogy van speciális neve, ezt nem tudom. Csak azt, hogy a szaglóreceptoraink leginkább a változásokra reagálnak, tehát arra érzékenyek, ha változás történik. Ezért amikor belépsz a hagymaszagú szobába, akkor élénken jelez az orrod, hiszen megváltozott a szag. De ha sokáig tartózkodsz odabenn, akkor nem történik változás, az orrod hozzászokik a levegő (nagyjából állandó) szagkoncentrációjához, így nem fognak jelezni a receptoraid, mert nincs változás.
2016. dec. 28. 14:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
100%

Ez nem csak a szagok esetén jellemző, hanem például a bőr különböző tapintóreceptorainál is, és receptor adaptációnak nevezik. Egyébként receptora válogatja hogy melyik mennyire gyorsan vagy lassan adaptálódik, a szaglóhám esetében épp egy gyorsan adaptálódó receptorról beszélhetünk.

Nagyon lebutítva, de amit te szagként felfogsz, az az, hogy a különféle dolgok molekulái az orrod szenzoros sejtjeinek receptoraihoz kötnek, és depolarizálja a sejteket, ami aztán elektromos ingerületként továbbítódik. A folyamatos szagérzékelés, amikor egyre több receptorhoz köt be ugyanannak az anyagnak egyre több szagmolekulája, csak hát előbb-utóbb ezek telítődni fognak, és ha már minden sejt depolarizálódott, akkor már nem tudnak tovább ingerületet kiváltani. Ezután ami reakciót válthat ki, ha ehhez a depolarizált állapothoz képest történik változás, ha megszüntetjük a szagingert, és a sejtek visszaállhatnak normál állapotba, vagy ha valami új szaginger éri őket.

2016. dec. 28. 15:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
100%

Alkalmazkodóképességnek hívják.


Onnantól, hogy tartósan egy adott szagot érzel, nem hordoz információt az agyad számára, nem üzen arról, hogy étel van a közelben, nem mondja azt, hogy fuss, mert vadállat van a közelben. Elveszti az információértékét, és így az agyad figyelmen kívül hagyja, hogy más, fontosabb ingerekre koncentráljon.

2016. dec. 28. 15:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a válaszokat!
2016. dec. 28. 15:49
 5/11 anonim ***** válasza:
Eeh... #3 vagyok, ha tudtam volna, hogy közben beérkezik egy ennyire szabatos válasz (#2), akkor befogom a szám :D
2016. dec. 28. 15:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 A kérdező kommentje:
Örülök mindegyik hozzászólásnak! :-)
2016. dec. 28. 16:04
 7/11 anonim ***** válasza:
#5 (aki #3) teljesen jót írtál te is, adtál némi evolúciós háttérinfót is, így nem csak a szagérzékelés működésének hogyanjára, hanem a miértjére is érkezett válasz. Én is filóztam rajta, hogy leírom ezt, de valahogy nem sikerült megfogalmaznom, szóval inkább hagytam, hátha valaki másnak jobban megy. :)
2016. dec. 28. 17:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 hollófernyiges ***** válasza:
Pedig neked van igazad #3 :) A szaglóreceptoroknak persze van egy bizonyos fáradása, de folyamatosan regenerálódnak, működnek és küldik az agyba a jeleket. Az agy az amelyik félreteszi a meglévő, nem fontos érzeteket, ugyanúgy, ahogyan nem érzékeled a háttérzajt vagy alvás közben is működik a füled, csak le van kapcsolva a infófeldolgozás.
2016. dec. 28. 17:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:
Köszönöm! :-)
2016. dec. 28. 17:40
 10/11 anonim ***** válasza:
adaptáció
2016. dec. 28. 21:22
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!