Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Nagyjából mekkora űrszeméttel...

Nagyjából mekkora űrszeméttel kell ütközzön egy műhold ahhoz, hogy felrobbanjon?

Figyelt kérdés

2016. jún. 7. 07:56
 1/9 anonim ***** válasza:
100%
Lehet nagyon kicsi is, ha elég gyors és rossz helyen találja el.
2016. jún. 7. 09:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%

Egy ütközés romboló hatása attól függ, hogy mekkora lendülettel találja el az egyik dolog a másikat (meg persze milyen szögben). A lendület pedig a sebesség és a tömeg szorzata. Tehát nem feltétlenül kell nagy méretűnek vagy tömegűnek lenni az űrszemétnek ahhoz, hogy működésképtelenné tegye a műholdat, vagy akár darabokra essen szét tőle. Akár egy kis porszem is elegendő, ha megfelelően nagy sebességgel csapódik be.

A műholdakat amúgy sem arra tervezik, hogy ütközéseket bírjanak ki, nem roncsderbire készítik őket. Ahol a műholdak keringenek, ott már nagyon ritka az anyag, csak nagyon ritkán elvétve találkoznak néhány kósza molekulán kívül bármivel is. Pont ezért, nem is igazán látják el őket ütközések elleni védelemmel, vagy legalábbis ez csak sokadrangú szempont a műholdak tervezésénél, készítésénél. Gyanítom, hogy a műholdak többsége már attól megsérülne vagy akár működésképtelenné is válna, ha egy munkavédelmi bakanccsal egy jó nagyot belerúgnál.

2016. jún. 7. 09:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
haha, hát felrobbanni nem biztos hogy fel fog, hacsak nem egy nagynyomású pl. üzemanyagtartályt, vagy valamilyen gáztartályt talál el az űrszemét. Általános esetben csak lyukak keletkeznek az alkatrészeken, illetve kráterek. Láttam olyan kb. 10 cm vastag aluminium tömböt, amiben egy mm-es nagyságrendű porszem öklömnyi átmérőjű és ugyanolyan mély krátert ütött.. De az pontosan űrszemét teszt volt. A nemzetközi űrállomás burkolatának van egy "pajzs" része, aminek a külső fém rétegén tudnak mutatóujj átmérőjű lyukak keletkezni, de az alatta lévő kevlár rétegen már a szétporladt pl. mikrometeoritok nem mennek át.
2016. jún. 8. 11:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 harminezer oxigén ***** válasza:

Üdv.


Felrobbanni biztosan nem fog, a robbanás ugyanis nem más mint, gyors égés, az égéshez meg ugyebár kell oxigén is. (a műholdakon az esetleges pozicionáló hajtóművek értsd fúvókák, sűrített gázt használnak, főként nitrogént), max darabjaira hullik, működésképtelenné válik, ehhez elég egy apró porszem, ha jó helyen, megfelelő szögben, kellően nagy sebességgel kapja el.

2016. jún. 10. 18:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:

"Felrobbanni biztosan nem fog, a robbanás ugyanis nem más mint, gyors égés, az égéshez meg ugyebár kell oxigén is."


Hát, elgondolkodtam kicsit ezen a dolgon, és van azért valamennyi igazság abban, hogy felrobbanhat.

A hétköznapi értelemben vett robbanás valóban úgy zajlik le, ahogyan írtad. Azonban az égés is lehet "nem hétköznapi" értelemben vett égés, akár oxigéntől elzárva is. Ilyen pl. az alumíniumpor és a vas-oxid por keveréke (termit), ahol a keverék tartalmazza a reakcióhoz szükséges oxigént, vagy akár lehet teljesen oxigénmentes égésről is beszélni, pl. amikor a nátrium ég el klórgázban.


Ugyanígy elvonatkoztatva, mit is nevezünk hétköznapi értelemben robbanásnak? Többnyire azt, amikor nagy nyomású gáz hirtelen elszabadul, és esetleg szilárd részeket repít szét a szélrózsa minden irányába. Ugye ilyesmi amikor egy gránát felrobban, de ugyanilyen lehet egy gázpalack is, vagy akár az autó kereke is, amikor túlfújják. Utóbbinál pedig már semmiféle égés nem játszódik le a robbanás folyamán.


Tehát a műholdra visszatérve, ha olyan űrszeméttel találkozik, amely elég nagy hőt tud generálni a becsapódáskor, akkor bizonyos részei felforrnak és elpárolognak. Ez pedig ha elég gyorsan következik be, akkor bizony elég nagy nyomást fejthet ki a többi részre. Ilyenkor pedig a hirtelen kitáguló gáz(-neművé vált szilárd összetevők) szétveti a szilárdan maradt részeket, vagyis echte hétköznapi értelemben vett robbanásként is azonosítható a történés.

2016. jún. 10. 19:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:
Egy meteoritbecsapódás is elég nagy robbanást csinál szerintem még akkor is, ha nincs légkör
2016. jún. 10. 19:33
 7/9 harminezer oxigén ***** válasza:

#5


Igazad van abban hogy, a köznyelv a robbanás szót használja a hirtelen nyomásnövekedés közben bekövetkezett extrém mechanikai roncsolódásra, szétvetődésre is, valamint hogy, nem szükség tiszta, elemi O˘2 jelenlétére hogy, valami égjen, robbanjon (pl: TNT).


A hozzászólásomban arra akartam kitérni hogy, technikai értelemben nem következik be robbanás, persze a köznapi nyelvben szokták robbanásnak nevezni egy nyomás alatt lévő nitrogén tartály szétvetődését is.


De ha már a tudomány témakörénél vagyunk, akkor maradjunk meg a tudományos és technikai szakzsargonnál. :D

2016. jún. 11. 10:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

A robbanás fogalma is eltér országonként. Mondjuk máshogy fogalmazzák meg az usaban és Mo-on.

találtm pl ilyet:

"A release of mechanical, chemical, or nuclear energy in a sudden and often violent manner with the generation of high temperature and usually with the release of gases."


Másik: A robbanás definíciója: egy hirtelen bekövetkező

reakció, amely gyors fizikai vagy kémiai oxidációval

vagy bomlással együtt hőmérséklet- és/vagy

nyomásváltozást okoz.


De nekem úgy rémlik, hogy a robbanásnak a definíciójában valahogy a lökéshullámfront haladási sebessége is benne van, csak ilyen definíciót most nem találok.

2016. jún. 17. 12:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
#8: Valószínűleg azért nem, mert a fizikában nincs ilyen hogy robbanás, ez csak egy szubjektív emberi elnevezés a (számunkra) gyors lefolyású, és (ezért, emiatt) többnyire hang- és/vagy fényjelenséggel is járó reakciók lefolyására.
2016. jún. 17. 12:25
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!