Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Meddig ismerik a világűrt?

Meddig ismerik a világűrt?

Figyelt kérdés
Mikkel és hogyan jutottak el odáig? A naprendszeren, galaxison kívül? Meddig ismerjük az űrt? A "szélét" a jelenlegi tudásunknak?
2016. dec. 15. 22:10
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

Huha... van itt zavar rendesen.


Nos, emberkeszitette ureszkoz egyelore nem hagyta el a Naprendszer hatarait (Voyager szonda). Az a kerdes, hogy meddig 'ismerjuk' az urt, ertelmetlen: ellatunk egy bizonyos tavolsagig, de hogy ismernenk az urt, az bizony nagyon nem igaz - a sajat naprendszerunket sem ismerjuk teljesen, nemhogy a melyurt.

2016. dec. 15. 22:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
100%

Az eddig legmesszebb eljutott emberalkotta tárgy a Voyager-1 űrszonda. 137054 csillagászati egységre jár a Naptól (a Föld van 1 CsE-re a Naptól).

Viszont ennél jóval messzebbi objektumokat (pl. csillagokat) vagyunk képesek megfigyelni.

Azonban van a megismerhető univerzumnak egy elméleti határa, azon túlról a sugárzás (fény) még nem érhette el a Földet.

2016. dec. 15. 22:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
100%

Ennél a kérdésnél azért érdemes azt is figyelembe venni, hogy hogy a kozmológiában a tudományos áttörés a 20. században történt meg.


Ne értsétek félre, már az ókoriak is foglalkoztak a kozmológiával bizonyos értelemben, hiszen a görögök például felismerték azt, hogy a föld gömb alakú, illetve évszázadokkal ezelőtt is történtek felfedezések, elég megemlítenem Galilei vagy Newton munkásságát. De a 20. századig az volt az általánosan elfogadott nézet, hogy a világegyetem statikus, és öröktől fogva létezik.


Éppen ezért a 20. században alapjaiban változtatta meg a tudományos világképet a táguló világegyetem felfedezése, amely egy ősrobbanással kezdődött. A technológia fejlődésével pedig egyre jobb eszközök állnak a rendelkezésünkre, hogy felfedezzük a világegyetem titkait. Tehát ha figyelembe vesszük az elmúlt 100 évet, akkor azt kell mondanom, elég jól ismerjük a világűrt, jobban, mint elődeink. Azonban azt is tudjuk, hogy a világegyetem hatalmas, elég csak a galaxisok számát megnéznünk:


[link]


Tehát azt gondolom, hogy elég jól ismerjük a világegyetemünket, a keletkezését például elég jól fel tudjuk vázolni, viszont rengeteg felfedezni való vár még ránk, ilyen például a földönkívüli élet kutatása is. Egyébként figyelmedbe ajánlom Lawrence Krauss elméleti fizikus kozmológiai előadását:


https://www.youtube.com/watch?v=pNwtfE4MquM

2016. dec. 16. 01:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

Gyakorlatilag addig ismerjük a világunkat, ahonnan már elért bennünket a fénye.

Mivel az ősrobbanás után a fény még egy ideig nem tudott egyenesen menni (mert nem volt átlátszó a világ), ezért mi kb. az ősrobbanás utáni 300000 évig látunk vissza.


Utána meg elég sokáig nem volt semmi, ami világítson, csak az a fény ment mindenfelé, ami előtte keletkezett, ezért abból az időből is keveset látunk.

Gyakorlatilag amit látunk, azok az első csillagok - SOKKAL később.

2016. dec. 17. 01:51
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!