Valaki elmagyarázná a világűrt?
Tehát van a mi napunk amit bolygók vesznek körbe ezt hogy hívják?
Ez a mi galaxysunk? És hogy hívják azt amibe több galxys van?
Meg lennének még kérdéseim de még ezt se biztos hogy jól értem.
Nagyon szépen köszönöm.
Tehát ez a mi nap rendszerünk.
Tehát ebben a galxysban több milliárd naprendszer van.
Ugye akkor a napokat hívják csilagnak és ezeket a nopokat látjuk éjszaka ha felnézünk? Akkor valójában a naprendszerek csillagait látjuk?
Galaxysokrol lehet tudni valamit hogy mennyi van bellőlük?
Akor mi az univerzum?
Az az hogy pl van a mi univerzumunk ès ebben több galxys és az egyik galxysban van a mi naprendszerünk?
A helyes magyar írásmód galaxis, nem galaxys.
Igen, a csillagok, amiket látunk az égen többnyire olyan égitek, mint a mi Napunk. Lehetnek kisebbek, nagyobbak, öregebbek, fiatalabbak, forróbbak, hidegebbek, de lényegileg olyasmik, mint a Nap. Nem mindegyiknek vannak viszont bolygói és a legtöbbjük nem magányos, mint a mi Napunk, hanem kettős-hármas rendszer tagjai, azaz kettesével-hármasával tengetik kozmikus életüket.
A galaxisok olyan tömörülések, amikben rengeteg csillag van. A mi galaxisunk neve Tejútrendszer. A Tejútrendszer mintegy száz milliárd csillagból áll.
A világegyetem általunk belátható részén kb. pár százmilliárd galaxis van. Viszont a világegyetem nem "csak" akkora, amekkora részt látunk belőle, hanem nagyobb. Hogy pontosan mekkora nem tudjuk.
Az univerzum minden dolog összessége (kivéve, ha feltételezzük, hogy vannak más univerzumok is), szóval az összes galaxis, csillag, naprendszer stb. a része.
Mivel a világegyetem végtelen(vagy legalábbis hihetetlenül nagy), ezért a galaxisok száma is végtelen (vagy nagyon nagy). Igazából nem a napokat hívják csillagnak, hanem egy csillagot hívnak Napnak.
Az univerzum ugyanaz, mint a világ vagy világmindenség, világegyetem.
A latin "unus"(=egy) és "versus" (vertere=fordul, ellene fordít, változik) szavakon keresztül "universum"=minden dolog, mindenki, az egész világ.
(Lásd még az olyan jövevényszavakat, mint az "univerzális"=mindenre kiterjedő, mindenre használható, "versus"=ellen, ellenfele vkinek.)
Az univerzum magába foglalja a teret és időt és minden energiát vagy anyagot. Még azt is, amit még esetleg nem ismerünk (lásd "párhuzamos univerzumok" vagy sötét anyag/energia.)
Amikor valaki más univerzumokról beszél, rendszerint olyan modellekre gondol, amik a világot több különálló hasonló darabra szeletelik.
Igazából erre nincs külön szó, bár egyes sci-fi írók használják a 'multiverzum' kifejezést.
És akkor ha elindulunk a legnagyobbtól a legkisebb felé:
először is vannak a [link] ok. A gravitáció összefog egy csoportba bármilyen tömeggel bíró testet, tehát még a nagy galaxisok is csapatokba rendeződnek. Ha a halmaz nagyon nagy, akkor úgy hívjuk, hogy SZUPERHALMAZ, ha kisebb, akkor CSOPORT. A mi tejútunk galaxiscsoportját úgy hívjuk, hogy a "Lokális Csoport". [link]
(Milyen sivár elnevezés, nem? :p A "lokális" ugye csak annyit jelent: ami itt van.)
Ez alatt következik akkor a GALAXIS, ami többmillió vagy milliárd csillag, amiket mindjük együttes gravitációja húz össze. A mi galaxisunk a TEJÚT. A leghíresebb közeli galaxis az Androméda.
Ezeken belül vannak akkor a csillagrendszerek avagy naprendszerek; a mienknek a neve Naprendszer.
Ebben van a Nap, a 8 bolygó (mióta a 9iket, a Plútót visszaminősítették kisbolygóvá, mert a pályája nem tiszta más objektumoktól), illetve a [link]
a Mars és a Jupiter között, és a
[link] a Neptunon túl.
Köszönöm mindenkinek.
Itt most sok érdekeséget találtam emésztgetem.
De ez olyan nagy hogy szerintem nem is tudom felfogni hogy mekkora egy galaxis nem hogy még több milliátd galaxis.
Ha lesz még kérdésem itt írok mert elèg értelmes válaszokat kaptam mindenkitől köszönöm.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!