Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Valaki elmagyarázná légyszives...

Valaki elmagyarázná légyszives mik azok a prokarióták?

Figyelt kérdés

Tudom, hogy a sejtmag nélküli sejtek a prokarióták!

Ezek közé tartoznak az ősbakteriumok, valódi vaktériumok es a kékbakteriumok(kekmoszatok)??? Vagy mik ezek? Nagyon összr keverem ezeket. Legyszi valaki magyarazza el erthetően!


2016. máj. 17. 13:30
 1/9 anonim ***** válasza:
2 féle csoport van ugyebár. Eukarióta: ennek van sejtmagja. Prokarióta meg aminek nincsen. Van egy sejt, amiben nincsen mag, csak "folyadék" van benne. Ennyi, ezt nem lehet tovább fogalmazni :D Vagy mire gondolsz?
2016. máj. 17. 13:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%

Röviden, kétfajta alap sejttípust különböztetünk meg. A jóval kisebb és egyszerűbb felépítésű, ősibb sejttípust, a prokariótákat, és a nagyobb, bonyolultabb szerveződésű eukariótákat.


Jól mondod, prokarióták az ősbaktériumok és a valódi baktériumok (egyébként a cianobaktériumokat, vagy kékmoszatokat is a valódi baktériumok közé sorolják), eukarióta pedig gyakorlatilag minden más, az állatok, növények, gombák, illetve a különféle állati- és növényi jellegű egysejtűek.


Eukariótáknál nagyon komplex sejten belüli szerveződés figyelhető meg, egyrészt ahogy írod, van sejtmagjuk, de ugyanúgy találunk bennük endoplazmatikus retikulumot, Golgi-készüléket, mitokondriumokat, színtesteket, lizoszómákat, amelyek prokarióta sejtekben nincsenek.

[link]

Az arányokat itt a képen ne nézd, a valóságban egy eukarióta sejt simán megvan 100x akkora is, mint egy prokarióta, de azt jól szemlélteti, mennyivel több minden van egy eukarióta sejt belsejében.

Jelentős különbség még, hogy a prokarióták mind egysejtű élőlények (bár telepes szerveződés előfordul, de ebben az esetben is csupán sok együtt élő egysejtűről van szó), míg az eukarióták között egy- és soksejtűség is előfordul.

2016. máj. 17. 15:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 Mojjo ***** válasza:
@1: Ez ugyan egy népszerű, ámda túlzottan leegyszerűsített és ezért téves következtetésekhez vezető definíció, szerintem felejtsd el. Hogy érezd a problémát vele: akkor a definíciód szerint mondjuk egy emberi vörösvérsejt az egy eukarióta sejt, vagy prokarióta?
2016. máj. 17. 16:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
Az kérlek szépen euprokarióta. Több kérdés? :D
2016. máj. 17. 16:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 Mojjo ***** válasza:
100%

@4: [link]


Amúgy óvatosan az ilyen "euprokarióta" szöveggel, mert a végén még lesz, aki elhiszi :)

2016. máj. 17. 17:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
már értem a könyvkebe honan veszik a népek/fajok nevét:'D
2016. máj. 17. 18:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

Remélem azért nem hiszik el :D

Amúgy én októberben fogok emelt bioszozni,de ilyeneket, amiket írtatok nem mindet olvastam még :D Egyetemen tanultátok, vagy esetleg ha nem, milyen könyvből?

2016. máj. 17. 19:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

Amiket írtam, azt szerintem a neten is bármelyik olyan cikk taglalja ami az eu- és prokarióták összehasonlításáról szól.

Az egyetemen azért egy picikét részletesebben kérdezték vissza :D

2016. máj. 17. 19:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 Mojjo ***** válasza:
Régen volt már az egyetem, de ahogy az előttem szóló is írta, ott egy pöppet részletesebb volt azért a tananyag :)
2016. máj. 17. 23:33
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!