Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Kurzweil a szingularitás...

Kurzweil a szingularitás elérését 2045-re jósolja, és úgy becsli, hogy ekkorra szerinte a nem biológiai intelligencia egymilliárdszor erősebb lesz, mint az emberiség teljes intelligenciája ma. De a szingularitás nem azt jelentené, hogy végtelenszer?

Figyelt kérdés

2016. nov. 30. 22:39
1 2
 1/18 dellfil ***** válasza:
100%

Nem, ez egy félreértés. A "szingularitás" kifejezés ebben a kontextusban - "technológiai szingularitás" - csak egy metafora.

"Vinge szingularitását gyakran úgy értik félre, hogy a szingularitás bekövetkeztekor a technológiai fejlődés üteme végtelen nagy lesz, mint egy matematikai szingularitásban. Valójában Vinge a kifejezést inkább fizikai, mint matematikai metaforaként használta: ahogy egyre jobban megközelítjük a szingularitást, modelljeink amelyekkel a jövőt megjósolhatjuk egyre bizonytalanabbakká válnak, hasonlóan ahhoz, ahogy a fizikai modelljeink egyre kevésbé lesznek használhatók, ha megpróbáljuk leírni a gravitációs szingularitásokat."

Az idézet ebből való:

[link]

Benne van még - többek közt - "Kurzweil törvénye a gyorsuló eredményekről." :) És még sok más... :D


dellfil

2016. dec. 1. 00:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 Wadmalac ***** válasza:
93%

A technológiai szingularitás hipotézise azzal számol, hogy a technológiai fejlődés megőrzi a pillanatnyilag exponenciális görbének tűnő vonalát a jövőben is.


De abszolút nem számol azzal, hogy minden technológiának vannak határai, aminek az átlépéséhez valami új felfedezésre, áttörésre van szükség.

A valódi technológiai fejlődés összességében tényleg emelkedő ütemű, de mindig vannak benne töréspontok és minél nagyobb lépés szükséges, annál nagyobbak a megtorpanások is.

Sok olyan technológiai téma van, amiben ma éppen ott járunk, hogy a további fejlődéshez valami teljesen más út kell.

Csak példaként, a processzorok ott járnak a miniatürizálás határán.

Az akkumulátor-tehcnológia csiszolgat, optimalizálgat, de a kémiai energiatárolás is már valahol a további javíthatóság határán van.

A számítógépes agymodellezésben még nem tudni, mi, hogyan fog áttörést hozni.

A reaktív hajtóműtechnika az űrkutatásban szintén a határaihoz közelít, más, új hajtástechnika kéne.

A gravitáció kutatása szinte egy helyben topog.


Szóval egyáltalán nem biztos, hogy ez a felfutás továbbra is egyre meredekebb lesz.

2016. dec. 1. 10:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/18 A kérdező kommentje:

Mindketten másról beszéltek. Kedves Wadmalac, te az exponenciális fejlődést kérdőjelezted meg, de ennek nincs köze a kérdéshez, mert én Kurzweil gondolatmenetén belüli összeférhetetlenségre kérdeztem rá, aki ezt elfogadja, mint hipotézist. Egyébként meg Kurzweil számol azzal is, amit mondasz. Az exponenciális fejlődés paradigmákon átívelő, és egyes paradigmák határán van egy letörés, de a trend folytatódik. Kurzweil arról is értekezik, hogy a számítási kapacitás végső fizikai határaitól nagyon messze vagyunk és az MI idején is még messze leszünk. Visszatéreve a kérdésem lényegére, a wikipédia szócikk jobb felső sarkában van egy idézet, én azt gondolom az foglalja öszsze jól, mit értünk és Kurzweil is mit ért szingularitás alatt.

[link]

Eszerint véges idő alatt érünk el végtelen technikai szintre az MI segítségével, fizikai korlátokon belül persze. Most hagyjuk azt, hogy ez csak elmélet, vagy hogy valaki szerint nem igaz, vagy az exponenciális ütemű fejlődés nem lesz meg hozzá, de aki hisz benne, mint Kurzweil, az ezt állítja, nem? És akkor a kérdésem az lett volna, hogy akkor más helyen miért ír a technológiai szingularitáshoz egy véges számítási kapacitást jóslatak, hiszen eszerint végtelen lenne a jóslat, nem? Hol hibádzik a gondolatmenetem, ha feltételezzük azokat a feltételezéseket, maiket Kurtzweil elfogad?

2016. dec. 1. 15:45
 4/18 A kérdező kommentje:
Kedves dellfil, a metaforikus jelentése nem igazán érdekel a technológiai szingularitás kifejezésnek. A kérdésem konkrét volt, ami a Wikipédia idézet gondolatmenete alapján jól meghatározott jelentést hordoz. Egyébként, ha már hasonlítani akarjuk, akkor szerintem nem annyira a gravitációs szingularitásra hasonlít, ha már állandóan a jósolhatóságal jön elő az ember, hanem inkább a káoszelmélethez, de tök mindegy. A jósolhatóságról én nem láttam sehol matematikai képleteket vagy akárcsak empírikus trendeket felállítani. A számítási kapacitás azonban egy konkrét dolog, az exponenciális ütemű fejlődés egy konkrét hipotézis, amit ha elfoogadunk, akkor anank konkrét következményei vannak, ezért én nem mennék bele a jósolhatóságba. Igen nehéz lenne azt állítani, hogy ma bármi jól jósolható évekre előre, sőt egy magasabb intelligencia szinten a jövőben az akkori nagyobb ütemű fejlődést lehet hogy ugyanolyan mértékben lehet majd jósolni vagy nem jósolni, mint most. De mint mondom a technikai vívmányok vagy a társadalom jósolhatóságáról én sehol nem láttam semmi kvalitatívat, és nyilvánvaló, hogy csupán a számítási kapacitás pillanatnyi értékéből nem is következik a jósolhatóság pillanatnyi értéke. Talán az MI-k korában elképzelhető, hogy szorosabb a kapcsolat, de ilyen elméletet vagy modellt nem láttam még, és valószínűleg kevesek is vagyunk hozzá, hogy egy jövőbeli MI technikai és társadalmi szintje közti összefüggésekről állítsunk fel egyenletet.
2016. dec. 1. 15:55
 5/18 anonim ***** válasza:
90%

Én a C64 óta ülök számítógépek előtt, programoztam is őket. Most ezt egy i3-ason írom. A tapasztalatom az, hogy a C64-nek pontosan 0 volt az intelligenciája, és az i3-é is pontosan 0. Tehát nem látom, hogy közelednénk bármilyen lassan is ahhoz, hogy bármilyen szintű "nem biológiai intelligenciánk" legyen.

A mesterséges intelligencia fogalmát a laikusok félreértik. Az nem azt jelenti, hogy a számítógép elkezd "megérteni" dolgokat vagy "öntudatra ébred", csak egy olyan programot, ami képes "tanulni", vagyis a programozó által kifejlesztett és önmagától fejlődni nem képes algoritmus szerint azonosítani és eltárolni információs mintákat, ezáltal változik (jellemzően számunkra kedvező irányba) az adott bemenetekre válaszolt kimenete. Ilyen már C64-en is volt.

2016. dec. 1. 17:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/18 A kérdező kommentje:

Örülnék, ha a kérdésre szorítkoznánk, és nem tök másról elmondaná mindenki a véleményét. De ha már itt tartunk, akkor elmondom, hogy sem a régi gépeden, se az új gépeden nem próbált senki még agyat szimulálni, csak passziánszot játszik rajta mindenki, így értelmetlenség az intelligenciájáról beszélni. A gépeknek még jelenleg nincsn intelligenciájuk, és igazad van abban, hogy az intelligencia minőségi változás, de ez nem feltétlenül jeleni azt, hogy a szoftverben kéne egy minőségi változást eszközölni, hogy az intelligenciának valami szent grálját kéne megtalálni. Elegendő, ha csak elegendő számítási kapacitásunk van arra, hogy egy agy neurális dinamikáját szimulálni tudjuk, ha ezen felül még okosak is vagyunk, akkor csinálhatjuk jobban, mint a természet, azaz megszabadulhatunk számos biológiai korláttól. A régi géped praktikusan tényleg nulla volt, sőt még a mostani géped is, de egy mai szuperszámítógépen már képesek vagyunk egy egér kortexének egy egységét szimulálni, és néhány évtizeden belül az exponenciális ütem szerint lehet lehetőségünk elérni az emberi agy teljes kapacitását. Nem számszaki értelemben, hanem úgy, hogy praktikusan tényleg egy másolatot készünk róla, ami digitálisan szimulálja az analóg eredetit. És ha nem hiszed azt, hogy az agyat nem a fizikai törvények uralják, vagy nem hiszed azt, hogy az agy dinamikájában a kvantumgravitáció jelentő sszerepet játszik, vagy le kéne menni a kvarkok szimulálásáig, akkor az érved egyáltalán nem állja meg a helyét.


Ajánlom ezt a cikket ezzel kapcsolatban:

[link]

2016. dec. 1. 17:16
 7/18 A kérdező kommentje:
ui: programozóként remélem csak gyors felindulásból írtál ilyen teljesen alap nélküli rossz logikai érvelést, mint egy laikus, aki csak a benyomásaira támaszkodik, és hijján van az alapvető logikai következtetési formáknak is. A mesterséges intelligencia fogalmát valóban sokan másképp vagy félrevezetően használják, de én itt most a valódi mesterséges intelligenciáról beszélek, ahogy Kurzweil is tudjuk miről beszél, és bár vannak filozófia kérdések és érvelések ezzel kapcsolatban, de a fogalom viszonylag jól definiálható, nyilván nem a Google Home-ot értjük alatta.
2016. dec. 1. 17:22
 8/18 Wadmalac ***** válasza:

"Kedves Wadmalac, te az exponenciális fejlődést kérdőjelezted meg, de ennek nincs köze a kérdéshez, mert én Kurzweil gondolatmenetén belüli összeférhetetlenségre kérdeztem rá, aki ezt elfogadja, mint hipotézist."


Szerintem pont jó irányban vagyok. mert arra akartam rávilágítani, hogy itt a szingularitáshoz egy exponenciális függvény van ugyan analógiaként kezelve, de az analógia nem azonosság.

Vagyis nincs, nem lehet olyan, hogy a technikai fejlődés végtelen sebességűvé válik. (Így természetesen a mesterséges intelligencia szintje is mindenképpen véges lesz).

A technológiai szingularitás kurzweili gondolata sem arról szól, hogy a szingularitás a fejlődés végtelen sebességűvé válása lesz, csupán arról, hogy a fejlődés mértéke, gyorsasága követhetetlenné válik.


De mint feljebb írtam, én ebben is kételkedem.

2016. dec. 2. 07:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/18 A kérdező kommentje:
Egy egész könyvet ír arról, hogy az exponenseket megbecsülje, és az MI-hez szükséges számítási kapacitást, és ez alapján megbecsli, hogy mikorra várható az MI, de ugyanígy megbecsli a szingularitás időpontját is, mai az MI után véges idővel következik be. Idáig teljesen értem matematikailag hogyan számol a feltételezett modellben. A legvégén azonban, lásd az idézetet, odabök egy olyant, hogy a szingularitás idején mekkora lesz a számítási kapacitás, ami egy véges érték, és ezt nem értem. Nem értem hogyan számolja ki ezt a véges értéket, vagy nem értem a szingularitás definíciót, amit használ, hiszen szerintem a modelljében ez végtelennek kéne adódjon. Kurzweil nyilván nem hülye, mert 30 éve ezzel foglalkozik kutatóként, és jelenleg a Google teljes állású szabadkezet kapott kutatásvezetője. Tehát a kérdésem az, hogy hol értem féle Kurzweilt. Erre várnék választ olyantól, aki érti és követni tudta az ő gondolatmenetét.
2016. dec. 2. 08:42
 10/18 Wadmalac ***** válasza:

Gyanítom, hogy a saját képleteiből adódó végtelenül felgyorsult szakasszal ugyanannyira nem tud semmit kezdeni gyakorlati szempontból, mint a relativitás a gravitációs szingularitással.

:)

2016. dec. 2. 13:47
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!