Hol tart jelenleg a mesterséges intelligencia?
Sehol nem tart.
Mesterséges intelligencia ez idő szerint nem létezik.
Nem várható.
A szakemberek abbéli reményük nem látszik igazolódni, mi szerint a számítási kapacitás növekedése áttörést hoz a területen. A kapacitás, bár a számítottnál is nagyobb volumenben nőtt, de az MI nasgyságrendileg kb. ugyanott van mint 10 évvel ezelőtt.
"Sakkban is megveri a program az embert, nem?"
Annak mar 20 eve, es az nem egy intelligens dolog volt. Ott leginkabb a puszta szamitasi ero gyozott. A GO jatekot igy nem lehet nyerni, mert a jatek komplexitasa kb. 100 nagysagrenddel meghaladja a sakket. Itt a gep mintazatok felismereseben verte meg a mestert.
Sem a sakk, sem a Go játékot játszó számítógépek nem tekinthetők mesterséges intelligenciának. Ezen játékok esetében a számítógépnek van egy-két hatalmas előnyük az emberrel szemben, de ettől még csak kifinomult automatizmusok (ahogy a többi MI rendszer is), nem mesterséges intelligenciák.
A gépek előnye az, hogy az emberrel ellenben nem fáradnak és a memóriájuk is tévedhetetlen. Az elemző képességük határai pedig sokszorosa az emberének.
A klf. szakértői rendszerek is elég régiek, sokoldalúbbak a Sakknál vagy a Go-nál, mégsem M.I. rendszerek.
Azért ez nem egészen így van. Az intelligencia egyik megnyilvánulása a komplex mintázatok felismerése. Ebben nagyon jó a Google GO játéka, az IBM deep blue-ja nem ezen a vonalon indult el. Persze a GO játék mintázat felismerési képessége nagyon korlátozott, hiszen arra írták, hogy GO állás mintázatokat ismerjen fel, emiatt nem lehet vele beszélgetni, de ettől valami olyanban veri meg az embereket, amiről eddig azt gondoltuk, hogy nagyon emberi, és intuíció meg mesteri szintű elmélyülés kell hozzá. Hát nem. Az senkit nem lepett meg, hogy sakkban Kaszparovot sikerült megverni, de sokáig úgy gondolták, hogy a GO az bevehetetlen lesz, mert ott pusztán a számítási erő növelésével nem lehet győzni. A szakértői rendszerek a futottak még kategóriában sincsenek ehhez képest.
Arról nem is beszélve, hogy ezen algoritmusok, a probléma komplexitása miatt, nem tudják garantálni a globálisan jó megoldás megtalálását, hanem heurisztikus kereséssel jutnak el egy viszonylag jó megoldáshoz. Emiatt az emberi intuícióhoz hasonlóan, futásonként eltérő, előre nem jósolható váratlan megoldások jöhetnek elő.
Javítsatok ki, ha tévedek, de az MI-t lehetséges, hogy úgy értik, hogy az emberi intelligencia, vagy inkább emberi tudat mesterséges változata. Vagyis akkor beszélhetünk MI-ről, ha például ez a sakkos vagy GO-s dolog úgy áll fel, hogy a gép gondol egyet, és úgy dönt, hogy na most hagyom az ellenfelet nyerni, mert olyan napom van, és direkt (hangsúlyozva) hátrányos lépést tesz, amiből vereség születik.
Természetesen, ha mást értünk MI alatt, akkor a válaszom érvénytelen.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!