Lehetséges az, hogy előbb utóbb egy adott országban többségben lesznek a kék szeműek?
Mondjuk Magyarországon. Ugye recesszív úton öröklődik. De két barna szeműnek lehet kék szemű gyereke, két kék szeműnek meg csak kék, mert ezt örökíti. Na most ez nem fog lecserélődést eredményezni előbb utóbb? Mondjuk, ha van egy barna szemű pár, akinek van egy-egy kék és barna alléljuk, akkor 50%-ban kék szemű lesz az utód. Kék szemű párok esetén 100% kék szemű lesz. Tehát egy kék szemű szülő mindenképp örökíteni fogja ezt a gént, de sok barna szemű is örökíti.
Tudom, hogy az északi országokban sokkal magasabb a kék szeműek aránya, de egy ilyen országban, mint Magyarország, ez az arány változhat magától?
Ahogy már a 6. válaszoló is írta, egy ideális populációban, ahol semmilyen evolúciós hatás (szelekció, mutáció, genetikai sodródás, génáramlás, ...) nem érvényesül, az allélgyakoriság állandó. Ebből pedig levezethető, hogy a genotípusgyakoriság is állandó lesz (Hardy-Weinberg szabály). A 6. válaszoló a válasza végén ezt a szabályt (pontosabban ennek a matematikai szemléltetését írta fel.
Jelen esetben legyen A a domináns (barna szemszínt okozó) allél (gyakorisága: p), a a recesszív (kék) allél (gyakorisága: q). Mivel csak ez a két allél van jelen a populációban:
p + q = 1
Mivel az ivarsejtek várhatóan p, illetve q arányba hordozzák az A és a allélt, levezethető, hogy a következő generációban a genotípusgyakoriság:
AA: p^2
Aa: 2pq
aa: q^2
Ha nem hiszed, próbáld ki bármilyen kiindulási genotípus arányra, a 2. generációtól kezdve a fenti arányok jönnek ki (ideális populációban).
"Tehát egy kék szemű szülő mindenképp örökíteni fogja ezt a gént, de sok barna szemű is örökíti."
Ez igaz, de egy barna és egy kék szemű személy házasságából nagyobb eséllyel születik barna szemű, mint kék szemű gyerek. Konkrétan, ha a barna szemű szülő homozigóta (AA), akkor az összes gyerek kék szemű lesz. Ha a barna szemű személy heterozigóta (Aa), akkor a gyerek 50-50% eséllyel lesz barna vagy kék szemű.
Egyébként a fenti modell erősen leegyszerűsíti a szemszín öröklődését, ugyanezt nem egy, hanem sok gén határozza meg. A pontos genetikája elég bonyolult, azt hiszem, még nem is ismerik egészen pontosan (én biztos nem).
"De ezt miért kell csak az időjárásra fogni."
Ezt úgy érti, hogy a kék szemszín elterjedése összefügg az éghajlattal. Az sarkvidék fele gyakoribb. Nyilván ennek van genetikai háttere is, itt valószínűleg egy evolúciós folyamatról van szó. A trópusi területeken a sok festékanyag a szivárványhártyában segít kiszűrni a nagy mennyiségű UV sugárzást. Erre a sarkvidékeken nyilván nincs szükség. Azt pontosan nem tudom, miért előnyös a sarkvidékeken a kék szem. Talán fényérzékenyebb a kék szeműek látása (mintha egyszer olvastam volna ilyesmit), vagy a szexuális szelekció során járt előnnyel (a kék szeműek vonzóbbak). De az is lehet, hogy nem szelekció áll az elterjedésének hátterében.
Köszönöm a válaszod. De valamit nem értek.
". Konkrétan, ha a barna szemű szülő homozigóta (AA), akkor az összes gyerek kék szemű lesz. Ha a barna szemű személy heterozigóta (Aa), akkor a gyerek 50-50% eséllyel lesz barna vagy kék szemű.
"
Ha a barna szemű fél homozigóta, tehát (AA), akkor nem barna szemű lesz az összes gyerek?
Ha pedig homozigóta, akkor is örökli a gyerek a kék színt. Tehát mindkét esetben nem?:)
"Ez igaz, de egy barna és egy kék szemű személy házasságából nagyobb eséllyel születik barna szemű, mint kék szemű gyerek. "
Ugyan annyi az esélye, ha a barna szemű fél heterozigóta nem? Mondjuk nem mindegy, hogy mekkora a homo és a heterozigóták aránya. Szerinted a barna szeműek között több a homozigóta?
#12
"Ha a barna szemű fél homozigóta, tehát (AA), akkor nem barna szemű lesz az összes gyerek?"
De igen, bocs, ez csak elírás.
#13
"Szerinted a barna szeműek között több a homozigóta?"
Ez attól függ, milyen populációról van szó. Magyarországon konkrétan nem tudom. (De egyébként írtam is, hogy a szemszín öröklődése sokkal összetettebb, úgyhogy nem is igazán értelmes ezen lamentálni.) A lényeg az, hogy ha vannak homozigóták is, akkor barna szemű és kék szemű szülő házasságából átlagosan több barna szemű utód fog születni, mint kék szemű (az egyszerűsített modell alapján).
Akkor nézzünk egy konkrét példát. Legyen az arányok a következők:
AA: 50%
Aa: 20%
aa: 30%
Az allélgyakoriság könnyen kiszámítható:
p = 0,6 (60%, ez az A allél gyakorisága)
q = 0,4 (40%, az a allél gyakorisága)
Látni fogjuk, hogy erre a populációra nem érvényes a Hardy-Weinberg szabály (AA gyakorisága p^2, Aa gyakorsága 2pq, aa gyakorisága q^2), így nem lesz genetikai egyensúlyban, azaz a következő generációban a genotípusok aránya nem fog ezzel megegyezni. Azonban ha ideális a populáció az allélgyakoriság igen. Ennek az a feltétele, hogy a házasságok, és az utódok száma független legyen a genotípustól.
Nézzük meg a lehetséges házasságokat az előfordulás valószínűségével, és a várható utódokkal:
1.
AA x AA
esélye: 0,25
utódok: csak AA
2.
AA x Aa
esélye: 0,2
utódok: 50% AA, 50% Aa
3.
AA x aa
esélye: 0,3
utódok: csak Aa
4.
Aa x Aa
esélye: 0,04
utódok: 25% AA, 50% Aa, 25ű% aa
5.
Aa x aa
esélye: 0,12
utódok: 50% Aa, 50% aa
6.
aa x aa
esélye: 0,09
utódok: csak aa
A fentiek alapján az egyes utódok előfordulási valószínűsége a teljes generációban:
AA:
0,25 (1. keresztezésből) + 0,1 (2.-ból) + 0,01 (4.-ből) = 0,36
Aa:
0,1 (2.-ból) + 0,3 (3.-ból) + 0,02 (4.-ből) + 0,06 (5.-ből) = 0,48
aa:
0,01 (4.-ből) + 0.06 (5.-ből) + 0,09 (6.-ból) = 0,16
Mivel p=0,6, q =0,4, ezért:
p^2 = 0,36
2pq = 0,48
q ^2 = 0,16
Azaz a populációnk ideális.
Bármilyen genotípus arányból indulnánk ki, ugyanez jönne ki (adott allélgyakoriság esetén). Ha a populáció ideális, a genotípusgyakoriság később nem fog változni (a fentihez hasonlóan ki lehet számolni).
Ez azért van (mint már említettem), mert ideális populációban az ivarsejtek genotípus gyakorisága megegyezik az allélgyakorisággal (egyesülésük pedig véletlenszerű). Ezt Punett-táblán is szokták ábrázolni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!