Objektumok távolsága valójában?
Ha valamiről azt mondjuk 2 mrd fényévre van tőlünk, az a távolság szempontjából mit is jelent valójában? Azt nem jelentheti, hogy pont 2 mrd fényévre van, mert:
1. most már lényegesebben távolabb van, hiszen a 2 mrd év alatt, amíg ide ért a fénye, már rengeteget távolodott attól a helytől, ahonnan 2 mrd éve kibocsátotta azt a fényt, amit most láttunk meg;
2, az a fény, amit most meglátunk, azon a helyen kell hogy megjelenítse ezt az objektumot, ahol akkor volt, amikor kibocsátotta. Ez meg biztos, hogy kevesebb, mint 2 mrd fényévnyi hiszen a tér folyamatos tágulása "ellendolgozik" egy bizonyos sebességgel, ezért a fény pl egy 1 mrd-os távot nem tud megtenni 1 mrd fényév alatt.
Sőt ha a 2-es pontot továbbgondoljuk, a csaknem 13,7 mrd féynévre lévő (?) objektumok egyenes itt kellene, hogy legyenek az orrunk előtt pár centire.
1, pontosan így van.
2, nagyon nincs így. Ha te mész mondjuk a tőled 100 méterre lévő henteshez májas hurkáért, meg tokaszalonnáért, laza 1m/sec sebességgel, de a földmágus vegán sámánok organikus kántálásukkal nyújtják alattad a földet, hogy ne érj oda, attól te pontosan 100 métert teszel meg 100 másodperc alatt, ugyanúgy, mintha nem nyúlna alattad a föld. A különbség csupán az, hogy ha nyúlik a föld, nem érsz ennyi idő alatt a henteshez, ha nem nyúlik, odaérsz. A fény is így van ezzel, 1 millió év alatt pont 1 millió fényévnyit halad, akár tágul a világegyetem, akár nem. (Igaz, ha tágul - márpedig tágul -, akkor ahogy halad, egyre jobban és jobban megnyúlik a hullámhossza. Ez az ún. kozmológiai vöröseltolódás. )
"Sőt ha a 2-es pontot továbbgondoljuk, a csaknem 13,7 mrd féynévre lévő (?) objektumok egyenes itt kellene, hogy legyenek az orrunk előtt pár centire."
Ha itt lennének az orrunk előtt pár centire, akkor miért is kellene az általuk kibocsátott fénynek 13,7mrd évet utaznia, hogy a szemünkbe jusson? Ez nem önellentmondás szerinted?
Abban azonban igazad van, hogy a két mrd fényév távolságban látszó csillagok két mrd évvel ezelőtt voltak ott, ahol most látjuk őket.
@3:
"a kb. 13,7 mrd fényév távolságban lévő objektumok vöröseltolódása alapján mért távolodási sebességet, az ezzel a sebességgel 13,7mrd év alatt megtett utat, és a tér ennyi idő alatt ilyen távolságban kiszámított "nyúlásának" mértékét is"
Ez így duplán nem jó.
Egyrészt mi az, hogy a távolodási sebességgel megtett utat ÉS a tér nyúlását? A kettő egy és ugyanaz! A távoli galaxisok azért távolodnak tőlünk, meg egymástól mert a tér nyúlik. Nem a térben mozognak (úgy is mozoghatnak, de milliárd fényéves távolságskálán ennek nagy jelentősége nincs), hanem a tér nyúlik közöttük.
Másrészt a világegyetem tágulásának üteme nem állandó az időben. Nem tudod milliárd éves skálán csak szimplán a mostani távolodási sebességet beszoroznj az eltelt idővel.
"Egyrészt mi az, hogy a távolodási sebességgel megtett utat ÉS a tér nyúlását? A kettő egy és ugyanaz! "
Nem egészen. Épp te magyaráztad a kérdezőnek az első hozzászólásodban, hogy a fény akkor is 300K km-t tesz meg másodpercenként, ha nyúlik a tér ha nem. Ugyanez igaz minden mozgó objektumra, nem csak a fényre. Egy galaxis nem CSAK azért távolodik tőlünk, mert a tér nyúlik, hanem egyébként is távolodnak egymástól valamekkora sebességgel. A te logikád alapján akkor az Androméda és a Tejút között nem nyúlna, hanem zsugorodna a tér, hiszen közelednek egymáshoz.
"Másrészt a világegyetem tágulásának üteme nem állandó az időben. Nem tudod milliárd éves skálán csak szimplán a mostani távolodási sebességet beszoroznj az eltelt idővel."
Ezt én is tudom, épp ezért nem azt írtam, hogy összeszorozzák ezeket az adatokat, hanem azt, hogy ezek alapján ennyit számítanak ki. Akik kiszámítják, nyilván nem csak szorozni meg osztani tudnak, hanem ennél azért magasabb szintű matematikában is jártasak.
Jav.:
"Ugyanez igaz minden mozgó objektumra, nem csak a fényre."
Természetesen nem az igaz minden objektumra, hogy 300K km-t tesznek meg másodpercenként mint a fény, hanem az, hogy mindegyiknek van egy bizonyos sebessége a tér nyúlásán kívül is más objektumokhoz viszonyítva. Gondoltam gyorsan javítok, mert ez talán kicsit félreérthető lett az előző hozzászólásomban.
@5: olvass figyelmesebben, direkt kitértem erre is. Idézem:
"Nem a térben mozognak (úgy is mozoghatnak, de milliárd fényéves távolságskálán ennek nagy jelentősége nincs), hanem a tér nyúlik közöttük."
Igen, közeli galaxisoknál a relatív sebességben jelentős része van a sajátmozgásnak, de milliárd fényéves skálán olyan, mintha egy London - New York repülőjáraton mozogna egy csiga, és azt mondanánk, hogy a csiga nem csak a repülő mozgása miatt távolodik Londontól, hanem van neki saját mozgása, sebessége is. Hátömm, valóban van, de egyrészt az mutathat bármilyen irányba, ellentétben a repülő útirányával, izé, akarom mondani a tér tágulásával, másrészt meg még egy cseppnek sem megy el a tengerben.
2-es
"a itt lennének az orrunk előtt pár centire, akkor miért is kellene az általuk kibocsátott fénynek 13,7mrd évet utaznia, hogy a szemünkbe jusson?"
Nem, nem önellentmondás.
Elindult akkor, amikor pár centire volt, közben az a pár centis tér bődületes, fénysebességhez közeli - vagy akár annál nagyobb sebességgel tágult - így a fénynek egyben ezt a tágulás által előállt hosszt is meg kellett tennie (mert ő csak állandó sebességgel tud haladni), vagyis csigalassan tudott csak haladni felénk "az árral szemben" és így nagyon-nagyon sokáig utazott.
Mint amikor állandó erőkifejtéssel úszol, de a folyón felfelé árral szemben, és így előfordulhat, hogy percenként csak 10 centit haladsz előbbre, pedig csak 1 métert akarsz úszni, először gyerekjátéknak tűnt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!