Miért van az, hogy szabadszemmel nem látom a Tejútrendszert?
Köszönöm mindenkinek, aki válaszolt.
Kedves dellfil!
Jogos. Fényszennyezés nem érint akkora szinten, 80 km-re élek Budapesttől. Amint tehetem nézem a csillagokat itthon és távol a várostól is, ha tiszta az égbolt, de sajnos nem látom a Tejutat, azt a sűrű, csillagfelhőkből álló sávot, de én különösen azt a nagyobb "foltot" szeretném látni, amit az általad mellékelt oldalon balszélen a képtalálatok legelső fotóján található. Annyit tudok, hogy a Centauri csillagkép"fölött" találom, ha egyre gondolunk, akkor az a Nyilas csillagkép. A probléma az, hogy nem tudom azt is hol kell keresni. Egyedül a Göncölszekeret meg az Orion övet ismerem fel. :))
"Annyit tudok, hogy a Centauri csillagkép"fölött" találom, ha egyre gondolunk, akkor az a Nyilas csillagkép."
Ugyan a Nyilas csillagképet egy kentaurral azonosítják, - [link] - mégsem keverendő a Kentaur (Centaurus) csillagképpel, az ugyanis nagyrészt a déli félteke csillagképe. :)
A Kentaur (Centaurus) csillagkép Magyarországról nem látható. Magyarország az északi szélesség 45°-47° között van. A Centaurus viszont az északi szélesség 25°-tól északabbra mindig horizont alatt van. Nem látható innen.
A Nyilas csillagkép az a "Sagittarius".
Van egy pár csillagkép, amiket könnyedén meglelek, már ha éppen tiszta sötét az éjszaka, és a csillagkép a horizont felett tartózkodik éppen. A Nyilas nem tartozik közéjük. :D Ugyanis nincsen benne feltűnően fényes csillag. A legfényesebb is csak "másodrendű".
Egyébként érdemes megkeresni a Hattyú csillagképet, mert viszonylag könnyű megtalálni, és "keresztül megy" rajta a Tejút. Persze ez nagyon évszak függő.
Ugyanis: "Vannak olyan csillagképek, amelyek csak az év bizonyos részében láthatóak. A Föld keringése miatt ugyanis a csillagképek napról napra nyugat felé tolódnak az égbolton. Ezért azt vehetjük észre, hogy a nyugati horizonton lévők egyre hamarabb nyugszanak, majd egy bizonyos idő elteltével már nem is láthatók, amikor beköszönt az éjszaka. Eközben keleten új csillagok, csillagképek kelnek föl, amelyek napról napra egyre magasabbra hágnak. A csillagképek így folyamatosan cserélődnek az év során."
A Hattyú jellegzetesen nyári csillagkép. Este tíz óra körül - akkor már elég sötét van nyáron is - a zenit közelében találod július végén augusztus elején. (Rendesen csavargatni kell a nyakat felfelé. :) Egyébként nem akarom még bővebb lére engedni - így is az lett - mert mindenkinek másképp könnyebb a tájékozódás az égbolton. Ha tényleg érdekel a dolog, javaslom a stelláriumot letölteni.
Pl:
dellfil
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!