Ha a baktériumnak van lehetősége laktózt és glükózt is felhasználni, akkor a laktózt miért nem használja fel? (középiskola)
Elmondom, hogy én hogyan gondolom az egészet.
4 féle lehetőség van.
1, Van glükóz, de nincs laktóz
A gátló fehérje az operátor régióhoz kapcsolódva akadályozza az RNS polimeráz enzim működését --> a laktózt felhasználó enzimek (β-galaktozidáz, laktóz-permeáz, β-galaktóz-transzacetiláz) nem fognak szintetizálódni.
2, glükóz nincs, laktóz van
Tiszta sor, a laktóz a gátló fehérjéhez kötődve megváltoztatja annak szerkezetét, ezért az inhibítor fehérje nem fog tudni tovább kapcsolódni az operátor régióhoz --> az RNS polimeráz tud működni, felhasználhatóvá válik a laktóz
3) glükóz nincs, laktóz nincs
Az operátorhoz kapcsolódik a gátlófehérje -- nincsenek laktózbontó enzimek
4) laktóz és glükóz is van (itt vannak a problémáim)
Itt elvileg nem fognak termelődni laktózbontó enzimek. De nem értem, hogy miért nem. Ha egyszer jelen van a laktóz, akkor az kötődni fog a gátló fehérjéhez, ezzel lehetővé téve az RNS polimeráz működését. Akkor miért nem lesznek laktózbontó enzimek.
b kérdés
Az RNS polimeráz mit is csinál pontosan? Végig halad a DNS szálon és a struktúrgéneknél mi történik?
A 4) pont esetében azért fog csak kis mértékben végbemenni a lac operonban a transzkripció, mert a működését a glükóz mennyisége is szabályozza (ezt középiskolában nem szokták tanítani). A glükóz hiánya egyfajta serkentő jelként hat az operon működésére (a pontos mechanizmust a második linkben írják le).
Az RNS polimeráz (ahogy a nevéből is sejthető) az RNS szintézist katalizálja, megfelelő (ált. DNS) minta alapján. Jelen esetben a struktúrgénekről ír át mRNS-t.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!