Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Valaki el tudná magyarázni a...

Valaki el tudná magyarázni a citrát-kör lényegét?

Figyelt kérdés
10. osztályos gimnazista vagyok (jó tanuló) és egy hétvége alatt meg kéne tanulnom normális iskolai órára, úgyhogy a tanárom csak egyszer magyarázta el. Nem tudom, hogy csak szimplán én vagyok értetlen, vagy nem, de egyszerűen nem fogom pontosan, hogy mire is jó ez a folyamat.

2016. febr. 28. 15:51
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

Glikolízisben keletketkezett 1 glukózból 2 NADH, 2ATP, és 1 piruvát.


A piruvát átalakulhat piruvátkarboxilázzal (egy CO2 hozzáadásával és egy ATP bontásával) oxálacetáttá, piruvát dehidrogenázzal acetil-CoAvá, vagy laktát dehidrogenázzal (egy NADH bontásával) laktáttá, aminosavakká, maláttá, stb.


Mindenesetre a citrátkör (ami a mitokondriumban zajlik) kezdődjön egy acetil-CoAval és egy oxálacetáttal, ezekből citrát lesz, és így tovább, maga a folyamat biztos le van írva a könyvben.


(A glukózon kívül többi citráktörben szereplő molekula keletkezhet aminosavak bontásából, vagy acetil Koa és Szukcinil Koa pedig zsírsavak bontásából.)


A lényeg, hogy egy kör során keletkezik 1 GTP, 2 NADH, és 1 FADH.


Ugye tudjuk, hogy a szervezet kémiai kötések bontásával tud energiát szerezni, pl ATP, GTP, CTP, UTP, TTP kötései nagy energiájúak.


Nos a mitokondrium membránjában vannak enzimek, amik a NADH + H+ -ból NAD+ -ot, FADH + H+ -ból FAD+ -ot csinál.

Ezt úgy, hogy az elektronokat egymásnak adogatják az enzimet, a protonokat pedig kipumpálják.

Az enzimlánc végén pedig oxigén, elektron, és proton felhasználásval (egy vizes oldatban mint a mirokondrium mátrixa mindig akad proton...) víz keletkezik. (Többek közt ezért lélegzel, mert ide kell oxigén!!! a növények ennek fordítottják csinálják csak más úton, ők ilyenkor adnak le oxigént!)


De mivel a membrán két oldalán egyenlőtlenül oszolnak el a töltések, ezért az energiailag "megnyugvást" jelent, ha a kipumpált protonok újra bejuthatnak, és a töltések kiegyenlítődnek. Ez az ATP szintáz nevű enzimen keresztül történik, ami az ilyenkor felszabaduló energiát arra használja, hogy ADP-re egy P-t ráaggatva ATP-t készít. (Ugye mert az energia nem vész el.)


Tehát lényeg a lényeg, egy NADH-ból 2,5 ATP, egy FADH-ból pedig 1,5 ATP keletkezik.

2016. febr. 28. 16:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
Mármint bocsánat, 2 piruvát keletkezik 1 glukózból. Nem tudok számolni...
2016. febr. 28. 16:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 sadam87 ***** válasza:

Az első válasz elég kimerítő volt, de nem tudom mennyire segített a megértésben. Azt sem tudom, milyen szinten kell ismerni a folyamatot.

Ha nagyon röviden össze akarom foglalni, a citromsavciklus lényege a következő: itt fejeződik be a glükóz bontása, ami a glükolízisben elkezdődött (illetve más anyagok aerob bontása is, ahogy az első válaszoló írta). A glükóz szénatomjai szén-dioxidba kerülnek, a hidrogénatomok pedig szállítómolekulákra kerülnek (NAD, FAD). Utóbbiak később a terminális oxidációba használódnak fel (ezt is jól összefoglalta az első válaszoló). (Ezen kívül némi energia is felszabadul GTP formájában, de ezt már szintén mondták előttem is.)


#1

Alapvetően jó válasz, de van benne pár pontatlanság.


"A lényeg, hogy egy kör során keletkezik 1 GTP, 2 NADH, és 1 FADH."

A citrátciklusban egy acetil-CoA lebontása során 3 NADH képződik 1 FADH2 mellett.

"... FADH + H+ -ból FAD+ -ot csinál."

A FAD két elektron mellett két protont tud hordozni (ezért szokták a redukált formát FADH2-vel jelölni), nincs szükség a plusz hidrogénionra.

"hogy ADP-re egy P-t ráaggatva ATP-t készít."

Itt esetleg érdemes annyit leszögezni, hogy a P itt hidrogéntfoszfátiont (ionorganikus foszfátot, foszforsavat) jelent.

2016. febr. 28. 21:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
Igazad van előző. Már régen tanultam a biokémiát... :)
2016. febr. 28. 21:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

Egyszer végigmagyaráztam egy halom folyamatot, valahol a közepén van a glikolízis-citrátkör-terminális ox. lényege elmagyarázva, értheően, de pontatlanul.

http://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__termeszettudomanyo..

2016. febr. 28. 23:08
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!