Középiskolás hullámos dolgokat el tudná valaki magyarázni?
Azt mondják a hullámoknak van hullámhosszuk. A hang hullám. A hangnál hol kezdődik és hol van vége egy hullámhossznak? Tehát hova kell a levegőben tenni a vonalzót, hogy meg tudjuk mérni a hang hullámhosszát? A fénynél ugyanez a kérdés.
Nekem úgy tűnt, hogy megtanítják a rezgő zsinór példáját, aztán azt mondják a hang is ugyanilyen majdnem. Vagy csak én vesztem el valahol?
Nálunk volt egy hullámos papagáj középsuliban, ha arra gondolsz…
Amúgy komolyabban egy kicsit:
A hang esetén a levegő nyomása változik periodikusan. A hullámhossz két maximális nyomású hely távolsága lesz, a hullám egy terjedési irányán mérve.
A fénynél a mágneses indukció vagy a térerősség szomszédos maximumainak távolságát értik hullámhossz alatt.
Jól.
Ha el akarod képzelni, akkor gondolj egy tekercsrugóra, amit hosszában megrázol.
Látom, itt még azért sok keveredés van, leírok most olyan alap dolgokat, ami talán segíti a megértést, és eloszlatja a tévedéseket.
Azért tanítják a zsinór példáját mindig, mert a mechanikai hullámokat azon lehet jól szemléltetni. A hang is valójában ilyen mechanikai hullám.
Az történik, hogy a közeg mechanikai deformációt szenved, és abban egy zavarási állapot terjed tova, na ez a hang.
A levegőn áthatolva pedig a dobhártyára érkezik, ahol hangérzetet vált ki.
A hangnak valójában kettős természete van: Áramlástani, és hullámtani. Áramlástani természete pl. abban nyílvánul meg, hogy bizonyos hangtéri változók (hangnyomás, sűrűség, stb.) időben változnak. Ez persze nem feltétlen periodukus, sőt általában nem is az, tehát ez máris egy tévhit!
A hang hullámtermészetére pedig az utal, hogy képes interferenciára, reflexióra, refrakcióra és difrakcióra, vagyis a megszokott hullámjelenségekre.
Ezért szokták összhangba hozni a fénnyel is, mert a fény úgymond "félig hullám és félig részecske", azaz van hullámtermészete, és részecsketermészete is, amelyekre persze már számtalan kísérletet végeztek.
Ha van még kérdésed, kérdezz.
"De a hullám is attól hullám, hogy változik a közegben a hangnyomás és a sűrűség, nem?"
Nem, hiszen vannak olyan hullámok, amelyeknél nem beszélhetünk közönséges nyomásról, és sűrűségről. pl. elektromágneses hullámok.
A hullám attól hullám, hogy a már említett hullámjelenségeket mutatják, de ezt kellett hogy tanuljátok...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!