Valaki el tudná magyarázni az elektrolizist?
Adott a kémiai energia az ATP (adenozin-trifoszfát). Ezt az anyagot szeretném szintetizálni. Ugye a szintézise gránum tilakoidban játszódik le a növényben, ami 2850 KJ/mol energiát képes előállitani a fotoszintézis során, a légzési reakció pedig pont ennyi energiát emészt el. Na már most, a kérdés, hogyan keletkezik a kémiai energia:
ATP <-> ADP + Pa.
Ez egy ciklikus folyamat, fotofoszforilálás, melynek során a energia (kémiai) keletkezik. A Pa, közismert nevén a Protactinum a 91. elem, az urán-235 izotópja. Ezt az ATP-t szeretném valahogyan szintetizálni.
A kérdés, hogy HOGYAN? Két módot látok. Az egyik, valamilyen kémiai és/vagy biotechnológiai módszerrel (pl. affinitás kromatográfia) kézzel foghatóvá teszem a másik, hogy elektromos energiából állitom elő. Az első alapjában véve is bukta, mivel tömegspektrométer illetve kromatográf és sok más dolog kellene mely nem áll rendelkezésemre sem itthon, sem pedig az egyetemen.
Marad ugye a b opció, mely szerint:
kémiai energiából galvanizmussal lesz elektromos energia, elektromos energiából pedig elektrolizissel lesz kémiai energia.
Ez igy egyszerüen hangzik, azonban a protactinum nem egy szokványos elem. A levegőn egy idő után bomlik tehát alapból vákuumban kellene a kisérletet elvégezni én úgy gondolom. De ehhez sok mindent kellene tudnom. Az egyik ilyen, hogy hogyan viselkedik az elektromos energia vákuumban illetve, hogy mi szolgáltathatná a katódot illetve az anódot.
Ezt a kérdést a humor kategóriába kellett volna feltenni, mert az ATP-nek a protaktíniumhoz (te is tudod) semmi köze.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!