Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Milyen hasonló "gyakorlatok"...

Milyen hasonló "gyakorlatok" vannak matekban?

Figyelt kérdés

olyanokra gondolok, amiknek készség szinten kell mennie egyenletek megoldásakor, mondjuk úgy egy emelt középsulis matek tananyagig bezárólag, egészen 1. osztálytól akár.

nem tudom, hogy van-e ezeknek a dolgoknak valami közös neve vagy nincs, de ittvan pár példának:


törtek közös nevezőre hozása, egyszerűsítése, bővítése, átalakítása, gyöktelenítése

szorzattá alakítások

tudni kell a nevezetes azonosságokat

mindenféle gyökös, logaritmus, hatvány, trigonometrikus azonosságokat


meg nem tudom még mik vannak. az összes olyan "gyakorlat" kellene, ami arról szól, hogy egy bonyolultabb algebrai kifejezésből egyszerűbb lesz.


***


a legkisebb közös többszörös, legnagyobb közös osztó, prímtényezőkre bontás is valami ilyesmi talán... bár ezek nem igazán azt a célt szolgálják, amit az előbb leírtam. még a számrendszerek közti váltást is ide sorolnám. olyasmi érzetet keltenek bennem ezek a dolgok, mint mondjuk ha az algebra a festőművészet, akkor amiket fennt leírtam olyanok, mint a különböző festékek, ecset, ceruza tus stb. eszközök. (hátha így egy fokkal érthetőbb) egy jó elképzelésből hogy kép legyen (azaz egy elég bonyolult egyenlet megoldásához), ismerni kell a különböző sokféle eszköz (azaz a fent leírtak, meg amik vannak még) mindenféle lehetőségét,tulajdonságát, használatát.


mégegy kérdés:

geometriában vannak-e hasonló begyakorolható dolgok, amiket készség szinten kéne tudni, vagy az kizárólag a tételekről és bizonyításokról szól?



ha nagyon gyökérnek tűnik a kérdés, azt nem kell megjegyezni, tudom. sajnos nem tudom ennél pontosabban körülírni amit keresek. műveleteknek mondanám őket, de az alatt mást értünk... a *** azért van, mert az az előtti rész a fontosabb, és ha valaki csak arra reagál, már az is hatalmas segítség.



2016. márc. 4. 19:32
 1/3 anonim ***** válasza:

Ezeket úgy hívják, hogy elemi algebrai átalakítások, mert segítségükkel a legelemibb algebrai egyenletek megoldhatók, ill. kifejezések átalakíthatók. (szó nincs bonyolult egyenletekről, egyszerűekről beszélünk, mondjuk középiskolában csak utóbbiak fordulnak elő).

Amit leírtál, azok nagyjából lefedik a fejezetet.

Ha emelt anyagról beszélünk, akkor talán még ki kell egészíteni néhány becslő zárt alakú formulával (számtani-mértani-egyenlőtlenség, Bernoulli-egyenlőtlenség készségszintű alkalmazása). Meg persze deriválás, integrálás bevezető szinten.


Geometria: A kulcs az ábra. Minden tétel, bizonyítás, bonyolult képlet az ábrából kiolvasható. Ezt a szemléletmódott kell készségszinten tudni. Nincs olyan tétel, amit ábrából ne lehetne kiolvasni.

2016. márc. 4. 21:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:

köszi! :-)


esetleg tudsz irodalmat az algebrai részéhez annak amit leírtál ami csak ezekkel foglalkozik rendszerezve? (létezik egyátalán?) vagy avval viszem többre, ha összeszedek pár matek könyvet és magam szűröm ki amire szükségem van?

2016. márc. 4. 22:10
 3/3 anonim ***** válasza:

Obádovics: Matematika, Felsőbb matematika. (utóbbinak majd főiskolán/egyetemen veheted hasznát, ha ilyen irányba mész tovább).

Integráláshoz/deriváláshoz: Bólyai könyvek megfelelő kötetei, abban alap készségszinten benn van minden.

2016. márc. 5. 06:17
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!