Általában a nagyszülő miért hasonlít (üt) oly gyakran jobban az unokájára, mint a saját gyerekeire? Ez megmagyaráható Mendel 3-ik törvényével? Ha nem, akkor milyen egyéb tudományos magyarázat lehet rá?
Erre van egyszerű magyarázat. A szülő a gént hordozza inkább,és a kereszteződések során a gyereken a nagyszülő tulajdonságai jobban kijönnek.
pontosan nem tudom elmagyarázni de tanultam anno róla :)
Abszolut nem. Eloszor is mert a Mendel torvenyek egy resze a tiszta szarmazeksorokra (vagyis beltenyesztett vonalakra) mond ki szabalyzerusegeket (uniformitas es hasadas), a tobbi pedig altalanos szabalyokat mond ki, amikbol sok minden levezetheto, de onmagukban pont ezert nem felelosek egy specifikus jelensegert. Nem tudom hogy melyik torvenyt erted 3. alatt, mert sajnos o maga nem szamozta oket, az utokor meg ossze-vissza szamozza. (Angol wikin a dominancia torvenye a harmadik, magyar wikin a független öröklés.) De mindegy, mert egyikbol sem kovetkezik az amit mondasz.
Ezen kivul azt amit leirsz, ugy hivjak hogy "anekdotikus bizonyitas" es alapvetoen egy ervelesi hiba. Ugyanis az hogy "altalaban" meg "oly gyakran" meg "jobban hasonlit" mind-mind soha meg nem mert, erzelmi alapon kialakult "koztudomasu" allitas, ami valoszinuleg nem is igaz. Sot valojaban jo esellyel egyaltalan nem hasonlit az adott nagyszulore, kiveve mondjuk az egyik jelleg (mondjuk az orr), es EPPEN EZERT olyan feltuno, hogy na az orra az tiszta nagyapja. Mert a tobbi resze az nagyon nem. (Es mindez a dominancia torvennyel csak akkor magyarazhato, ha a koztes generacioban is olyan az orrforma, mert a dominans allel nem ugrik at egy generaciot...)
Mendel piros és fehér virágok keresztezésekor figyelte meg a jelenseget, hogy egy piros és egy fehér virág elsõszámú utódai mind pirosak, a második generációs* utódok között már 1/4 arányú a fehér.
Ezt hívhatod "nagyszülõre ütésnek" ha gondolod.
Megeshet hogy az orrforma, szemszín, betegség stb is olyanok, hogy csupán másodrendben képesek "öröklõdni" (de legalábbis megjelenni), elsõ generációban meg nem mutatódnak ki (bizonyos típusú, fehér-piros nagyszülõ párok esetében).
*Persze ez a kísérlet testvérekkel való szaporítás esetében mûködik, nem testvérek esetében ki tudja hogy mi a helyzet, ki kéne számolni. (ha a Mendel törvényeit tanulod, hogyhogy nem számolgattok mellé valószínûségeket? Ejnye-bejnye a tanárodnak).
Az egyik része az anekdotikus része; nyilván mindenkinek van olyan tulajdonsága, (orrforma, testalak, betegség), ami egyik szülõjénél sem jött ki, de valamelyik nagyszülõnél igen. (ki lehet számolni n darab tulajdonság esetén lehet hogy 1-hez közeli az ilyen eset) a másik része meg Mendel kisérlete, hogy bizonyos tulajdonságok bizonyos párok esetében csak 2 rendben képesek öröklõdni (már ha a szüleid testvérek).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!