Miért olyan nagyok a nemesgáz atomok?
A fluor 64 pm a Neon 160 pm. Pedig elvileg balról jobbra csökken a méret, ez miért nő meg hirtelen még a periódus első eleménél is nagyobbra (Li 155pm)?
A fluor, klór, bróm ionja miért kisebbek a nemesgázok atomjainál és a jódé miért nem? Én azt várnám hogy nagyobb lesz, merthogy kisebb magtöltés hat az ionok esetében, így az elektronok taszítják egymást inkább.
Nem hiszem hogy egy egyetemista ide fordulna a kérdésével. Tizenegyedikes gimnáziumi diák vagyok és nincs kémia tanitás nálunk..ellenben érdekel, és mivel nincs tanárom meg kb senki aki elmondhatná h mi is van inkább itt szoktam megnézni, ha máshol nem lelek jobbat mert itt viszonylag normális emberek normálisan szoktak válaszolni.
Mindenesetre köszönöm a válaszodat
Az alap probléma az, hogy a wikipédiás adatok igazolják az atomi méretekről tanultakat a nemesgázok esetében is, viszont a periódusos rendszeren olyan adatok vannak, amik a kérdező felvetését teszik jogossá. Neki már nyilván aktualitását vesztette a dolog, de minden középiskolás kezében a periódusos rendszer van, nem pedig a wikipédia. A H és a He esetében pl:
periódusos rendszer H: 46; wikipédia: mért 25, számított 53, kovalens 37, Van der Waals 120
periódusos rendszer He: 122; wikipédia: számított 31, kovalens 32, Van der Waals 140
Na most ha megfigyelitek, akkor a H esetében a mért és számított atomsugár közötti érték került be a priódusos rendszerbe, a He esetében pedig a Van der Waals közeli érték.....
A kérdés szerintem az: Mit írtak a Nemzeti Tankönyvkiadósok a periódusos rendszerbe??????
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!